Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PŘEHLED: Ceny benzínu a nafty v kraji klesají, v okolí Olomouce ale mírně stoupla cena Naturalu

 
čtvrtek, 22. června 2017, 16:30

Ceny benzinu a nafty mají v posledních týdnech klesající tendenci. Pokračuje tak trend, který se začal projevovat v polovině dubna letošního roku. Podle analytiků kopírují částky za litr pohonných hmot ceny ropy.

Průměrná cena nafty se během minulého týdne pohybovala v České republice pouze jeden haléř pod hranicí 29 korun. Oproti předchozímu sledovanému období tak klesla o téměř 30 haléřů. Podobně je na tom i Natural 95, jehož litr byl v minulém týdnu k sehnání v průměru za 30,12 koruny. Znovu tak zlevnil, tentokrát o rovných 20 haléřů.

„Ačkoliv je poptávka po pohonných hmotách tradičně velmi silná, totemové ceny na čerpacích stanicích klesají již desátý týden v řadě. Kopírují tak cenu ropy, která od svého dubnového maxima na 56 dolarech za barel kontinuálně klesá až na současné letošní minimum na hladině 46 dolarů za barel,“ říká ekonomický expert vydavatelství Česká Drbna Aleš Rod.

Na cenách se podle něj projevuje i posílení koruny vůči dolaru, která po konci intervencí přidala zhruba sedm procent a vytváří další prostor pro zlevnění v korunách. „Ropný kartel OPEC se snaží utlumením těžby zvýšit cenu ropy na globálním trhu, nicméně těžba v USA, které nejsou touto dohodou limitovány, pomáhá tento tlak na růst cen neutralizovat,“ doplňuje Rod.

V okolí Olomouce se cena nafty pohybuje nízko, cena benzínu stoupla

V Olomouckém kraji se ceny pohonných hmot v těchto dnech pohybují nízko. Za poslední tři dny (19. - 21. června) začala mírně stoupat cena benzínu, a to z průměrné ceny 30,63 korun za litr na 30,75 korun za litr. Nafta se drží na průměrné ceně 29,30 za litr.

Cenotvorba stojí na pilíři selského rozumu. Cena pohonné hmoty se kumuluje ve třech základních krocích – cena suroviny a jejího zpracování, velkoobchodní cena a finální cena. „Mezery mezi cenou ropy, velkoobchodní cenou a finální cenou jsou naprosto konstantní. Je to logické. Pokud by v situaci s daným a mezi zainteresovanými subjekty transparentním procesem cenotvorby měl jeden subjekt (například majitel čerpací stanice) přilepšovat, muselo by se tak dít na úkor druhého subjektu (například distributor pohonných hmot). Pak je zcela relevantní se ptát, proč by to kdokoliv akceptoval,“ dodává Rod.

Napsal(a) Lukáš Dvořák

Kam dál?

AKTUALIZOVÁNO: Při nehodě autobusu na dálnici u Unčovic se zranilo...

pondělí, 19. června 2017, 12:27

Při dopolední nehodě autobusu na dálnici D35 u Litovle na Olomoucku utrpělo zranění 24 lidí, většinou jde o oděrky či odřeniny,...

AKTUÁLNĚ: Na D35 havaroval autobus, na místě je několik zraněných....

pondělí, 19. června 2017, 09:59

Po deváté hodině se stala na dálnici D35 dopravní nehoda ve směru od Mohelnice na Olomouc. Havaroval zde autobus a došlo ke...

Slepá skvrna v oku může být nejen pro motocyklisty smrtelně nebezpečná

neděle, 18. června 2017, 10:00

Jen letmý pohled do křižovatky může být příčinou nepochopitelného přehlédnutí vozidla na hlavní. Na vině může být slepá skvrna,...

PŘEHLED: Olomoucký půlmaraton je za dveřmi. Co to zmanená pro řidiče...

pátek, 16. června 2017, 19:30

V sobotu 24. června 2017 se město Olomouc opět stane centrem běžeckého dění. Osmý ročník závodu Mattoni 1/2Maraton Olomouc,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.