Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Motoristé a státní svátky v zemích Evropské unie, Norsku a Švýcarsku

 
sobota, 30. září 2017, 18:29

Během státních svátků spojených s pracovním volnem bude na silnicích rušno. Nejvíce volna si užívají Finové spolu se Slováky, nejméně pak Nizozemci a Britové. Pozor také na regionální specifika v Itálii, Německu a Španělsku.

Letní prázdniny jsou definitivně minulostí. To ovšem neznamená, že by naši motoristé přestali cestovat po Evropské unii. Jezdit se bude i během pošmourných podzimních měsíců a s příchodem adventu zájem našich občanů o zajímavé evropské destinace tradičně zesílí.

Podobně jako během letních měsíců je dobré pokud možno se vyhnout jízdě v době, kdy je v příslušné zemi státní svátek. To bývá na silnicích rušno, a to i minimálně jeden den před dnem celostátního pracovního a školního volna, v pracovní den, pokud připadne mezi svátek a nejbližší víkend, a samozřejmě též během posledního dne svátečního období.

Doprava bude váznout

„Nezbude než se smířit s tím, že doprava bude váznout. Navíc je třeba počítat s tím, že o svátečních dnech často nenakoupíme ve velkých supermarketech a obchodních domech. Zkrátka na cestu bude dobré vyrazit s dostatečnou časovou rezervou a předem se obrnit potřebnou trpělivostí,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Česká republika se řadí ke státům Evropské unie s největším počtem státních svátků spojených s pracovním volnem. Ročně jich máme celkem 13. Rekordmany jsou ovšem Slováci a Finové, kde si teoreticky mohou užívat až 15 dnů volna. Špatně na tom nejsou ani Portugalci a Španělé se 14 státními svátky spojenými s pracovním volnem. Italové mohou odpočívat 12 dní, stejně je tomu i v Lotyšsku, Maďarsku a Řecku.

„Ovšem v Itálii se ještě můžeme setkat s lokálními svátky vyhlašovanými velkými městy. Rovněž tak i jednotlivé části Španělska k seznamu celostátních svátků přidávají ty své. V Německu má každá spolková země své sváteční dny, většina z nich je společná, některé ovšem specifické,“ upozorňuje Roman Budský.

Nejméně volna v Nizozemsku

Díky tomu je nejvíce volných dnů v Bavorsku (celkově 13), nejméně pak v Dolním Sasku a Šlesvicku-Holštýnsku (jen 9). Nejméně svátků spojených s pracovním volnem mají v rámci EU v Nizozemsku, a to 7. Podobně jsou na tom s 8 dny ve Velké Británii, ovšem i zde jsou mezi jednotlivými jejími částmi rozdíly.

Celosvětově si nejvíce svátků spojených s pracovním volnem užívají v Indii a Kolumbii. Celkově 18 dnů. Následují Thajsko, Libanon, Jižní Korea a Japonsko se 16 dny a s 15 dny pak Argentina společně s Chile.

Tisková zpráva

Kam dál?

Místo problémového přejezdu v Holici bude do tří let stát silniční...

úterý, 26. září 2017, 14:15

Nový silniční nadjezd plánuje do roku 2020 postavit nad hlavním železničním koridorem v Olomouci-Holici Správa železniční...

Dnes nás čeká den bez aut. Na Horní náměstí se autem nedostanete

pátek, 22. září 2017, 09:00

V rámci Evropského týdne mobility je dnes na Horním náměstí v Olomouci připraven speciální program. Týdenní akce, která se koná v...

V Olomouckém kraji se plánuje opravit téměř padesát nádraží

čtvrtek, 21. září 2017, 07:47

Několik desítek milionů korun plánuje v příštích pěti letech investovat do revitalizace či opravy nádraží v Olomouckém kraji...

AKTUALIZOVÁNO: Řidič náklaďáku vjel na přejezd v době, kdy bylo v...

středa, 20. září 2017, 10:03

Dnes před pátou hodinou ranní se v Olomouci na Bělidlech v ulici Divišova srazil osobní vlak s nákladním autem. Při nehodě bylo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Hřib to uvedl na twitteru a serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil předseda svazu Jaroslav Vodička. ČSBS chtěl na Staroměstské radnici uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací.

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.