Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Motoristé a státní svátky v zemích Evropské unie, Norsku a Švýcarsku

 
sobota, 30. září 2017, 18:29

Během státních svátků spojených s pracovním volnem bude na silnicích rušno. Nejvíce volna si užívají Finové spolu se Slováky, nejméně pak Nizozemci a Britové. Pozor také na regionální specifika v Itálii, Německu a Španělsku.

Letní prázdniny jsou definitivně minulostí. To ovšem neznamená, že by naši motoristé přestali cestovat po Evropské unii. Jezdit se bude i během pošmourných podzimních měsíců a s příchodem adventu zájem našich občanů o zajímavé evropské destinace tradičně zesílí.

Podobně jako během letních měsíců je dobré pokud možno se vyhnout jízdě v době, kdy je v příslušné zemi státní svátek. To bývá na silnicích rušno, a to i minimálně jeden den před dnem celostátního pracovního a školního volna, v pracovní den, pokud připadne mezi svátek a nejbližší víkend, a samozřejmě též během posledního dne svátečního období.

Doprava bude váznout

„Nezbude než se smířit s tím, že doprava bude váznout. Navíc je třeba počítat s tím, že o svátečních dnech často nenakoupíme ve velkých supermarketech a obchodních domech. Zkrátka na cestu bude dobré vyrazit s dostatečnou časovou rezervou a předem se obrnit potřebnou trpělivostí,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Česká republika se řadí ke státům Evropské unie s největším počtem státních svátků spojených s pracovním volnem. Ročně jich máme celkem 13. Rekordmany jsou ovšem Slováci a Finové, kde si teoreticky mohou užívat až 15 dnů volna. Špatně na tom nejsou ani Portugalci a Španělé se 14 státními svátky spojenými s pracovním volnem. Italové mohou odpočívat 12 dní, stejně je tomu i v Lotyšsku, Maďarsku a Řecku.

„Ovšem v Itálii se ještě můžeme setkat s lokálními svátky vyhlašovanými velkými městy. Rovněž tak i jednotlivé části Španělska k seznamu celostátních svátků přidávají ty své. V Německu má každá spolková země své sváteční dny, většina z nich je společná, některé ovšem specifické,“ upozorňuje Roman Budský.

Nejméně volna v Nizozemsku

Díky tomu je nejvíce volných dnů v Bavorsku (celkově 13), nejméně pak v Dolním Sasku a Šlesvicku-Holštýnsku (jen 9). Nejméně svátků spojených s pracovním volnem mají v rámci EU v Nizozemsku, a to 7. Podobně jsou na tom s 8 dny ve Velké Británii, ovšem i zde jsou mezi jednotlivými jejími částmi rozdíly.

Celosvětově si nejvíce svátků spojených s pracovním volnem užívají v Indii a Kolumbii. Celkově 18 dnů. Následují Thajsko, Libanon, Jižní Korea a Japonsko se 16 dny a s 15 dny pak Argentina společně s Chile.

Tisková zpráva

Kam dál?

Místo problémového přejezdu v Holici bude do tří let stát silniční...

úterý, 26. září 2017, 14:15

Nový silniční nadjezd plánuje do roku 2020 postavit nad hlavním železničním koridorem v Olomouci-Holici Správa železniční...

Dnes nás čeká den bez aut. Na Horní náměstí se autem nedostanete

pátek, 22. září 2017, 09:00

V rámci Evropského týdne mobility je dnes na Horním náměstí v Olomouci připraven speciální program. Týdenní akce, která se koná v...

V Olomouckém kraji se plánuje opravit téměř padesát nádraží

čtvrtek, 21. září 2017, 07:47

Několik desítek milionů korun plánuje v příštích pěti letech investovat do revitalizace či opravy nádraží v Olomouckém kraji...

AKTUALIZOVÁNO: Řidič náklaďáku vjel na přejezd v době, kdy bylo v...

středa, 20. září 2017, 10:03

Dnes před pátou hodinou ranní se v Olomouci na Bělidlech v ulici Divišova srazil osobní vlak s nákladním autem. Při nehodě bylo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.