Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na nové cyklostezky v Olomouckém kraji bylo vyčleněno půl miliardy korun

 
úterý, 24. října 2017, 12:00

Více než půl miliardy korun bylo od roku 2009 vyčleněno na stavbu cyklostezek v Olomouckém kraji, který nyní protíná zhruba 337 kilometrů těchto cyklistických komunikací. Vyplývá to z Koncepce rozvoje cyklistické dopravy v Olomouckém kraji, která byla zveřejněna na úřední desce hejtmanství. Olomoucký kraj má díky milionovým investicím jednu z nejhustších sítí cyklostezek v Česku.

Cyklostezky, což jsou samostatné komunikace pro cyklisty, usnadňují cyklistům dopravu ve městech či mezi obcemi. Spolu s cyklotrasami, které mohou být vyznačeny i na běžné silnici, pomáhají v regionu oživit turistický ruch.

Hlavní část nákladů na stavbu cyklostezek v Olomouckém kraji pokryly evropské dotace Regionálního operačního programu Střední Morava, které obnášely 324 milionů korun. Státní fond dopravní infrastruktury poskytl 130,2 milionu korun a operační program zaměřený na přeshraniční spolupráci mezi Českem a Polskem 15 milionů korun. Z rozpočtu Olomoucké kraje bylo na stavbu cyklostezek od roku 2009 vyčleněno bezmála 48 milionů korun. Další desítky milionů korun do cyklostezek investovaly města a obce.

Od roku 2009 se celková délka cyklostezek v Olomouckém kraji zdvojnásobila. Zatímco v roce 2009 bylo v regionu evidováno 169 kilometrů cyklostezek, tak letos v lednu jich bylo 337 kilometrů. „Většina stávajících cyklostezek na území kraje byla vybudována z iniciativy obcí, případně jejich sdružení," stojí v koncepci. V Olomouckém kraji je nyní zároveň evidováno bezmála 2700 kilometrů značených cyklotras.

Síť cyklostezek postupně buduje například Olomouc, kde už měří přes 60 kilometrů. Také v Přerově či Prostějově se síť cyklostezek průběžně rozšiřuje. Autoři koncepce upozornili na to, že stavba dalších cyklostezek je vzhledem k finanční náročnosti podmíněna získáním dotací. „Obce jsou zpravidla schopné pokrýt náklady související s přípravou projektové dokumentace a s inženýrskými činnostmi. Na vlastní investiční výstavbu však již prostředky vzhledem k potřebám v dalších oblastech nezbývají," uvedli autoři koncepce.

V letech 2002 až 2008 bylo z rozpočtů SFDI a Olomouckého kraje na stavbu cyklostezek v regionu poskytnuty dotace v celkové výši zhruba 150 milionů korun. Cyklostezky a cyklotrasy pomáhají rozvoji turistiky. Například obce na Šumpersku a Jesenicku se snaží přilákat turisty na cyklostezku Stopami krve v Jeseníkách, která vede místy spjatými s čarodějnickými procesy. Města vycházejí vstříc cyklistům i speciální autobusovou linkou lemující cyklistickou stezku Bečva. Z čilého provozu na cyklostezkách a cyklotrasách mají příjmy také majitelé okolních restaurací a penzionů.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Namol opilý řidič narazil do středového ostrůvku a skončil na střeše....

pondělí, 23. října 2017, 13:30

V sobotu po šesté hodině ranní se vyboural v Unčovicích, nedaleko zastávky Unčovice - rozcestí, jedenačtyřicetiletý řidič se svou...

AKTUALIZOVÁNO: Doprava na dálnici u Přáslavic je odkloněna na starou...

pondělí, 23. října 2017, 07:21

Dnes krátce před jednou hodinou v noci havarovala na dálnici u Přáslavic cisterna převážející 22 tisíc litrů plynu. Do převrácené...

O silnice 1. třídy se v zimě už nebude starat Olomoucký kraj,...

středa, 18. října 2017, 16:30

O zimní údržbu silnic první třídy v Olomouckém kraji se letos poprvé bude místo krajské správy starat konsorcium firem AVE CZ,...

Řidič se lekl protijedoucí dodávky, strhl řízení a se svým autem...

úterý, 17. října 2017, 15:00

V pondělí 16.října došlo v obci Bohdíkov k nehodě osobního auta, které řídil třicetiletý řidič. K nehodě došlo ve chvíli, kdy se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.