Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na nové cyklostezky v Olomouckém kraji bylo vyčleněno půl miliardy korun

 
úterý, 24. října 2017, 12:00

Více než půl miliardy korun bylo od roku 2009 vyčleněno na stavbu cyklostezek v Olomouckém kraji, který nyní protíná zhruba 337 kilometrů těchto cyklistických komunikací. Vyplývá to z Koncepce rozvoje cyklistické dopravy v Olomouckém kraji, která byla zveřejněna na úřední desce hejtmanství. Olomoucký kraj má díky milionovým investicím jednu z nejhustších sítí cyklostezek v Česku.

Cyklostezky, což jsou samostatné komunikace pro cyklisty, usnadňují cyklistům dopravu ve městech či mezi obcemi. Spolu s cyklotrasami, které mohou být vyznačeny i na běžné silnici, pomáhají v regionu oživit turistický ruch.

Hlavní část nákladů na stavbu cyklostezek v Olomouckém kraji pokryly evropské dotace Regionálního operačního programu Střední Morava, které obnášely 324 milionů korun. Státní fond dopravní infrastruktury poskytl 130,2 milionu korun a operační program zaměřený na přeshraniční spolupráci mezi Českem a Polskem 15 milionů korun. Z rozpočtu Olomoucké kraje bylo na stavbu cyklostezek od roku 2009 vyčleněno bezmála 48 milionů korun. Další desítky milionů korun do cyklostezek investovaly města a obce.

Od roku 2009 se celková délka cyklostezek v Olomouckém kraji zdvojnásobila. Zatímco v roce 2009 bylo v regionu evidováno 169 kilometrů cyklostezek, tak letos v lednu jich bylo 337 kilometrů. „Většina stávajících cyklostezek na území kraje byla vybudována z iniciativy obcí, případně jejich sdružení," stojí v koncepci. V Olomouckém kraji je nyní zároveň evidováno bezmála 2700 kilometrů značených cyklotras.

Síť cyklostezek postupně buduje například Olomouc, kde už měří přes 60 kilometrů. Také v Přerově či Prostějově se síť cyklostezek průběžně rozšiřuje. Autoři koncepce upozornili na to, že stavba dalších cyklostezek je vzhledem k finanční náročnosti podmíněna získáním dotací. „Obce jsou zpravidla schopné pokrýt náklady související s přípravou projektové dokumentace a s inženýrskými činnostmi. Na vlastní investiční výstavbu však již prostředky vzhledem k potřebám v dalších oblastech nezbývají," uvedli autoři koncepce.

V letech 2002 až 2008 bylo z rozpočtů SFDI a Olomouckého kraje na stavbu cyklostezek v regionu poskytnuty dotace v celkové výši zhruba 150 milionů korun. Cyklostezky a cyklotrasy pomáhají rozvoji turistiky. Například obce na Šumpersku a Jesenicku se snaží přilákat turisty na cyklostezku Stopami krve v Jeseníkách, která vede místy spjatými s čarodějnickými procesy. Města vycházejí vstříc cyklistům i speciální autobusovou linkou lemující cyklistickou stezku Bečva. Z čilého provozu na cyklostezkách a cyklotrasách mají příjmy také majitelé okolních restaurací a penzionů.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Namol opilý řidič narazil do středového ostrůvku a skončil na střeše....

pondělí, 23. října 2017, 13:30

V sobotu po šesté hodině ranní se vyboural v Unčovicích, nedaleko zastávky Unčovice - rozcestí, jedenačtyřicetiletý řidič se svou...

AKTUALIZOVÁNO: Doprava na dálnici u Přáslavic je odkloněna na starou...

pondělí, 23. října 2017, 07:21

Dnes krátce před jednou hodinou v noci havarovala na dálnici u Přáslavic cisterna převážející 22 tisíc litrů plynu. Do převrácené...

O silnice 1. třídy se v zimě už nebude starat Olomoucký kraj,...

středa, 18. října 2017, 16:30

O zimní údržbu silnic první třídy v Olomouckém kraji se letos poprvé bude místo krajské správy starat konsorcium firem AVE CZ,...

Řidič se lekl protijedoucí dodávky, strhl řízení a se svým autem...

úterý, 17. října 2017, 15:00

V pondělí 16.října došlo v obci Bohdíkov k nehodě osobního auta, které řídil třicetiletý řidič. K nehodě došlo ve chvíli, kdy se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu úmrtí 71 migrantů v chladicím voze před čtyřmi roky. Zpřísnil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let. Informují o tom tiskové agentury.

VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů

Nárok na odškodnění 636 milionů korun pro majitele vozů koncernu Volkswagen v tzv. kauze Dieselgate uznal zatím nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 8. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Volkswagen má jedné části majitelů aut podle březnového verdiktu zaplatit 533 milionů, oznámila firma Safe Diesel, která tyto poškozené zastupuje. Rozsudek má k dispozici. Dalších 103 milionů korun dostanou podle verdiktu poškození zastupovaní firmou DieselGate, uvedl server Lidovky.cz. Škody Auto, která v kauze také figuruje, se rozhodnutí netýká. Volkswagen se odvolá.

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.