Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na nové cyklostezky v Olomouckém kraji bylo vyčleněno půl miliardy korun

 
úterý, 24. října 2017, 12:00

Více než půl miliardy korun bylo od roku 2009 vyčleněno na stavbu cyklostezek v Olomouckém kraji, který nyní protíná zhruba 337 kilometrů těchto cyklistických komunikací. Vyplývá to z Koncepce rozvoje cyklistické dopravy v Olomouckém kraji, která byla zveřejněna na úřední desce hejtmanství. Olomoucký kraj má díky milionovým investicím jednu z nejhustších sítí cyklostezek v Česku.

Cyklostezky, což jsou samostatné komunikace pro cyklisty, usnadňují cyklistům dopravu ve městech či mezi obcemi. Spolu s cyklotrasami, které mohou být vyznačeny i na běžné silnici, pomáhají v regionu oživit turistický ruch.

Hlavní část nákladů na stavbu cyklostezek v Olomouckém kraji pokryly evropské dotace Regionálního operačního programu Střední Morava, které obnášely 324 milionů korun. Státní fond dopravní infrastruktury poskytl 130,2 milionu korun a operační program zaměřený na přeshraniční spolupráci mezi Českem a Polskem 15 milionů korun. Z rozpočtu Olomoucké kraje bylo na stavbu cyklostezek od roku 2009 vyčleněno bezmála 48 milionů korun. Další desítky milionů korun do cyklostezek investovaly města a obce.

Od roku 2009 se celková délka cyklostezek v Olomouckém kraji zdvojnásobila. Zatímco v roce 2009 bylo v regionu evidováno 169 kilometrů cyklostezek, tak letos v lednu jich bylo 337 kilometrů. „Většina stávajících cyklostezek na území kraje byla vybudována z iniciativy obcí, případně jejich sdružení," stojí v koncepci. V Olomouckém kraji je nyní zároveň evidováno bezmála 2700 kilometrů značených cyklotras.

Síť cyklostezek postupně buduje například Olomouc, kde už měří přes 60 kilometrů. Také v Přerově či Prostějově se síť cyklostezek průběžně rozšiřuje. Autoři koncepce upozornili na to, že stavba dalších cyklostezek je vzhledem k finanční náročnosti podmíněna získáním dotací. „Obce jsou zpravidla schopné pokrýt náklady související s přípravou projektové dokumentace a s inženýrskými činnostmi. Na vlastní investiční výstavbu však již prostředky vzhledem k potřebám v dalších oblastech nezbývají," uvedli autoři koncepce.

V letech 2002 až 2008 bylo z rozpočtů SFDI a Olomouckého kraje na stavbu cyklostezek v regionu poskytnuty dotace v celkové výši zhruba 150 milionů korun. Cyklostezky a cyklotrasy pomáhají rozvoji turistiky. Například obce na Šumpersku a Jesenicku se snaží přilákat turisty na cyklostezku Stopami krve v Jeseníkách, která vede místy spjatými s čarodějnickými procesy. Města vycházejí vstříc cyklistům i speciální autobusovou linkou lemující cyklistickou stezku Bečva. Z čilého provozu na cyklostezkách a cyklotrasách mají příjmy také majitelé okolních restaurací a penzionů.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Namol opilý řidič narazil do středového ostrůvku a skončil na střeše....

pondělí, 23. října 2017, 13:30

V sobotu po šesté hodině ranní se vyboural v Unčovicích, nedaleko zastávky Unčovice - rozcestí, jedenačtyřicetiletý řidič se svou...

AKTUALIZOVÁNO: Doprava na dálnici u Přáslavic je odkloněna na starou...

pondělí, 23. října 2017, 07:21

Dnes krátce před jednou hodinou v noci havarovala na dálnici u Přáslavic cisterna převážející 22 tisíc litrů plynu. Do převrácené...

O silnice 1. třídy se v zimě už nebude starat Olomoucký kraj,...

středa, 18. října 2017, 16:30

O zimní údržbu silnic první třídy v Olomouckém kraji se letos poprvé bude místo krajské správy starat konsorcium firem AVE CZ,...

Řidič se lekl protijedoucí dodávky, strhl řízení a se svým autem...

úterý, 17. října 2017, 15:00

V pondělí 16.října došlo v obci Bohdíkov k nehodě osobního auta, které řídil třicetiletý řidič. K nehodě došlo ve chvíli, kdy se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Orloj v Brně chrlí od úterý speciální edici kuliček. Město slaví století od vzniku Velkého Brna

Městem křižuje speciální šalina, v Lužánkách stojí čerstvě vysazená lípa a časostroj na Svoboďáku vydává speciální edici kuliček. Brno si připomíná 100 let od chvíle, kdy se začalo stávat městem, jakým je dnes. 23. dubna 1919 totiž vzniklo tzv. Velké Brno.

Liberecká ZOO vyhrála prestižní soutěž Bílý slon za chov ptáků

Liberecká zoo opět vyhrála první místo v prestižní soutěži Bílý slon. Originální keramické sošky jsou oceněním za významné chovatelské úspěchy mezi českými a slovenskými zoologickými zahradami. Zoo Liberec obhájila své prvenství z loňského roku a opět zvítězila v kategorii „Ptáci“.

Církve mají platit daň z náhrad od státu, rozhodla Sněmovna

Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Rozhodla o tom Sněmovna, když přehlasovala senátní veto předlohy poslanců KSČM. Senátoři označovali zdanění náhrad za protiústavní, u většiny poslanců ale s tímto argumentem neuspěli. Novela nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Komunisté rozhodnutí Sněmovny uvítali, opozice hodlá u Ústavního soudu prosadit zrušení zákona.