Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Podle Zahradníčka budou další změny v jízdních řádech krajské dopravy zapracovány během března

 
úterý, 27. února 2018, 07:30

Další větší úpravy jízdních řádů veřejné autobusové dopravy, které v Olomouckém kraji platí od 1. ledna a ihned sklidily kritiku cestujících i starostů, budou provedeny do poloviny března. Na jednání krajského zastupitelstva to dnes řekl hejtmanův náměstek Jan Zahradníček (ANO), podle kterého se největší problémy v nových jízdních řádech linkových autobusů podařilo vyřešit už v lednu.

„V druhé vlně vychytáme další problémy (v jízdních řádech) a vrátíme se ke starému modelu, který nejvíce vycházel z připomínek starostů," řekl zastupitelům Zahradníček. Posíleny budou autobusové spoje v pracovních dnech, naopak klesne počet víkendových spojů, aby byly zachovány celkové parametry soutěže na linkovou autobusovou dopravu v kraji. „Eliminovány budou ty víkendové spoje, které jsou nevytížené," dodal Zahradníček. Menší změny jízdních řádů budou i v dalších měsících.

Podle vedoucí oddělení dispečerského řízení Koordinátora integrovaného dopravního systému Olomouckého (KIDSOK) kraje Lenky Zajíčkové bylo zejména na Hranicku, Prostějovsku a Přerovsku po Novém roce problémových míst v autobusové dopravě tolik, že některé úpravy musely být v lednu kvůli nedostatku času odloženy a budou vyřešeny v následujících týdnech.

Nové jízdní řády linkových autobusů začaly v kraji platit 1. ledna, přičemž si na ně hned po Novém roce stěžovalo velké množství cestujících. Na problémy s autobusovou dopravou upozornila také olomoucká radnice. Krajská rada pak kvůli tomu odvolala ředitele KIDSOK Jaroslava Tomíka.

Podle poslance a opozičního zastupitele Mariana Jurečky (Koalice pro Olomoucký kraj) mělo hejtmanství připomínky starostů k novým jízdním řádům k dispozici už od loňského října, takže chyby mohly být napraveny mnohem dříve. „Starostové říkali, že mají pocit, že jejich připomínky nejsou objektivně vyřizovány," podotkl.

Podle Zahradníčka byl problém s novými jízdními řády do značné míry způsoben špatnou komunikací s bývalým vedením KIDSOK, což je příspěvková organizace kraje. „KIDSOK moc neinformoval a když už, tak se stavěl do roviny, že to dělá nejlépe a nikdo do toho moc nemluvte," podotkl Zahradníček.

Nové jízdní řády autobusů v kraji hned na začátku roku vzbudily bouřlivou diskusi cestujících. Lidé se pozastavovali například nad tím, že autobusy přijíždějící do Olomouce ve směru od Hluboček, Doloplaz a Velké Bystřice zastavují jen na autobusovém nádraží a nejezdí až k vlakovému. Některým cestujícím vadilo, že příměstské autobusy už nejezdí po všech zastávkách ve městech jako dosud či že děti z Konice a okolí budou do školy místo autobusem jezdit vlakem. Vedení KIDSOK tyto změny zdůvodnilo snahou zvýšit efektivitu dopravního systému či omezenou kapacitou prostoru před hlavním vlakovým nádražím.

KIDSOK organizuje veřejnou autobusovou a železniční dopravu v Olomouckém kraji. Dopravu cestujících v kraji zajišťují čtyři autobusoví dopravci, Dopravní podnik města Olomouce a České dráhy.

Napsal(a) ČTK | Foto KIDSOK facebook

Kam dál?

Řidič dostal uprostřed obce mikrospánek, zastavit se mu podařilo až...

pondělí, 26. února 2018, 12:00

V neděli 25. února došlo po čtvrnácté hodině ve Vrbátkách k dopravní nehodě automobilu značky Seat. Šestapadesátiletý řidič prý...

Auto se srazilo s vlakem mezi obcemi Skrbeň a Příkazy. Řidič vjel na...

pondělí, 26. února 2018, 08:33

U Příkaz na Olomoucku se dnes ráno střetlo osobní auto s osobním vlakem. Nehoda se obešla bez zranění, omezila však provoz na...

Třiapadesátiletá cyklistka se zranila. Spadla, když ji na kole...

pátek, 23. února 2018, 19:30

Policie prosí o pomoc svědky dopravní nehody dvou cyklistů. Dvaašedesátiletý muž měl na svém kole předjet dvě pomaleji jedoucí...

Policisté kontrolovali opilého řidiče. Ač mu zakázali další jízdu, po...

pátek, 23. února 2018, 18:00

Policie má z dnešní noci velmi bizarní zkušenost. Hned dvakrát totiž kontrolovali opilého muže, který poprvé neuposlechl policii,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.

ODS chce o spolupráci jednat s konzervativně liberálními stranami

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Chce sestavit tým, který porazí hnutí ANO, a udělat reformy v boji s byrokracií, ve školství nebo v digitalizaci. Fiala to uvedl na dotaz k možnému vytvoření předvolebního bloku demokratických stran, o kterém dříve hovořil předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan.

Hybridní autobusy testují Praha a Pardubice, Plzeň neuspokojily

V městské hromadné dopravě krajských měst přibývá v posledních letech vozů využívajících alternativní pohon. Dopravní podniky pořizují zejména elektromobily nebo vozy na stlačený zemní plyn (CNG), které jsou nízkoemisní a nahrazují část autobusů s naftovými motory. V případě trolejbusů provozují takzvané parciální vozy, které dokážou ujet část trasy na baterii. Praha v pondělí cestujícím představí hybridní autobus, který kombinuje spalovací motor s elektromotorem. Hybridní autobus testuje i dopravní podnik v Pardubicích, v minulosti ho zkoušela Plzeň, úspora paliva ale nesplnila její očekávání.