Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucký kraj příští rok dostane na opravu silnic až 300 mil. Kč

 
pátek, 7. listopadu 2014, 12:27

Několik stovek milionů korun by měl příští rok dostat Olomoucký kraj od státu na opravu silnic druhé a třetí třídy. Krajské samosprávy se totiž s ministerstvem dopravy dohodly na rozdělení zhruba třímiliardového přebytku z letošního rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), přičemž na Olomoucký kraj má připadnout 200 až 300 milionů korun. Novinářům to dnes řekl olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

   Rozpočet SFDI letos podle Rozbořila zřejmě vykáže zůstatek až deset miliard korun, přičemž kraje z něj mají přislíbeny tři miliardy korun. Přesná částka bude známa poté, co fond zúčtuje faktury za letošní rok. "Chceme se připravit na to, abychom částku 200 až 300 milionů korun stihli příští rok v Olomouckém kraji smysluplně utratit," uvedl Rozbořil. Hejtmanství má už
podle něho v záloze 17 projektů zaměřených na opravu silnic a také čtyři opravy mostů v celkové hodnotě půl miliardy korun. "Částka je vyšší, protože seznam bude předložen SFDI a ministerstvu dopravy ke schválení," podotkl hejtman.
    Silnice druhé a třetí třídy, které spravuje hejtmanství, jsou v Olomouckém kraji velmi zanedbané. Odborníci odhadují, že jejich oprava bude stát 25 miliard korun. Kraj ročně do jejich rekonstrukce a údržby investuje zhruba miliardu korun.
    Rozbořil míní, že kraje by měly na dostávat peníze z přebytku SFDI i v následujících letech, protože silnice druhé a třetí třídy jsou velmi vytížené a zároveň zanedbané. Nyní fond financuje hlavně dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy. "Jsem rád, že ministerstvo dopravy konečně uznává, že peníze z fondu by měly jít i na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů," podotkl hejtman.
    Ministerstvo dopravy tímto způsobem obnovu krajských silnic podpoří poprvé. Dohoda ale platí pouze pro příští rok. V Česku je 48.733 kilometrů silnic druhých a třetích tříd. Kraje si stěžují na to, že na jejich údržbu nedostávají z rozpočtu dostatek peněz. Už nyní mají kraje pro ministerstvo seznam 617 projektů za 6,6 miliardy korun. "Je to poprvé, kdy se stát přestává chovat macešsky a začíná investovat i do této dopravní infrastruktury," komentoval dohodu krajů s ministerstvem dopravy hejtmanův náměstek Alois Mačák (ČSSD), podle kterého kraje kromě silnic druhé a třetí třídy vlastní také 80 procent všech mostů.
    Kraje pro příští rok počítají se třemi variantami - dvěma, třemi a pěti miliardami korun. "Přikláněl bych se k tomu, abychom drželi střed kolem tří miliard korun," uvedl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Podmínkou pro čerpání bude to, aby kraje vynaložily příští rok na opravy silnic v průměru stejnou částku jako poslední tři roky. Na schválené stavby dostanou kraje
100 procent prostředků. Pokud nějaké peníze ušetří, nebudou je muset vrátit státu, ale využít je na opravu jiné komunikace. Peníze by mohly kraje čerpat už od začátku příští stavební sezony, tedy od března 2015.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Oprava důležité silnice v Olomouci skončila dříve,už je v provozu

středa, 29. října 2014, 17:46

V Lipenské ulici v Olomouci, kde dva týdny dělníci opravovali vozovku, byl dnes s několikadenním předstihem obnoven provoz. Podle...

Starý podchod na vlakovém nádraží je uzavřen

pátek, 24. října 2014, 10:29

Podchod na olomouckém hlavním nádraží uzavřely kompletně v pátek 24. října stavební práce. Správa železniční dopravní cesty totiž...

Aktuální informace o provozu autobusových linek v opravovaných úsecích

pátek, 17. října 2014, 10:29

Dopravní podnik města Olomouce se musí přizpůsobovat aktuálnímu stavu opravy na ulicích Velkomoravská a Lipenská. Proto vám nyní...

Uzavírka dvou silnic výrazně zkomplikovala dopravu v Olomouci

pondělí, 13. října 2014, 12:17

Dopravu v Olomouci dnes výrazně zkomplikovala zahájená oprava dvou frekventovaných silnic. Na objízdných trasách se tvoří dlouhé...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Videoklip je na světě. Tomáš Klus nazpíval s Arpidou píseň Marie

Videoklip k písni Marie je na světě. Známou písničku Tomáše Kluse nazpíval zpěvák společně s hudebním uskupením K.R.B z Centra Arpida. Natáčení proběhlo v pondělí 1. dubna a kulisou se stalo centrum Budějc.

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v pilotní kabině letounů Boeing 737 MAX. Zároveň předpověděl, že potrvá nějaký čas, než výrobce znovu získá důvěru zákazníků, otřesenou dvěma leteckými katastrofami s 346 oběťmi na životech. Ty vedly k zákazu létání zmíněných strojů po celém světě.

DRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné

Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je Chorvatsko, Itálie nebo třeba Řecko? Pokud nehledáte luxusní letovisko a zároveň vám nevadí vrátit se do let nedávno minulých, vyrazte k Černému moři, kam čeští turisté mířili již za hluboké totality.