Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucký kraj příští rok dostane na opravu silnic až 300 mil. Kč

 
pátek, 7. listopadu 2014, 12:27

Několik stovek milionů korun by měl příští rok dostat Olomoucký kraj od státu na opravu silnic druhé a třetí třídy. Krajské samosprávy se totiž s ministerstvem dopravy dohodly na rozdělení zhruba třímiliardového přebytku z letošního rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), přičemž na Olomoucký kraj má připadnout 200 až 300 milionů korun. Novinářům to dnes řekl olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

   Rozpočet SFDI letos podle Rozbořila zřejmě vykáže zůstatek až deset miliard korun, přičemž kraje z něj mají přislíbeny tři miliardy korun. Přesná částka bude známa poté, co fond zúčtuje faktury za letošní rok. "Chceme se připravit na to, abychom částku 200 až 300 milionů korun stihli příští rok v Olomouckém kraji smysluplně utratit," uvedl Rozbořil. Hejtmanství má už
podle něho v záloze 17 projektů zaměřených na opravu silnic a také čtyři opravy mostů v celkové hodnotě půl miliardy korun. "Částka je vyšší, protože seznam bude předložen SFDI a ministerstvu dopravy ke schválení," podotkl hejtman.
    Silnice druhé a třetí třídy, které spravuje hejtmanství, jsou v Olomouckém kraji velmi zanedbané. Odborníci odhadují, že jejich oprava bude stát 25 miliard korun. Kraj ročně do jejich rekonstrukce a údržby investuje zhruba miliardu korun.
    Rozbořil míní, že kraje by měly na dostávat peníze z přebytku SFDI i v následujících letech, protože silnice druhé a třetí třídy jsou velmi vytížené a zároveň zanedbané. Nyní fond financuje hlavně dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy. "Jsem rád, že ministerstvo dopravy konečně uznává, že peníze z fondu by měly jít i na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů," podotkl hejtman.
    Ministerstvo dopravy tímto způsobem obnovu krajských silnic podpoří poprvé. Dohoda ale platí pouze pro příští rok. V Česku je 48.733 kilometrů silnic druhých a třetích tříd. Kraje si stěžují na to, že na jejich údržbu nedostávají z rozpočtu dostatek peněz. Už nyní mají kraje pro ministerstvo seznam 617 projektů za 6,6 miliardy korun. "Je to poprvé, kdy se stát přestává chovat macešsky a začíná investovat i do této dopravní infrastruktury," komentoval dohodu krajů s ministerstvem dopravy hejtmanův náměstek Alois Mačák (ČSSD), podle kterého kraje kromě silnic druhé a třetí třídy vlastní také 80 procent všech mostů.
    Kraje pro příští rok počítají se třemi variantami - dvěma, třemi a pěti miliardami korun. "Přikláněl bych se k tomu, abychom drželi střed kolem tří miliard korun," uvedl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Podmínkou pro čerpání bude to, aby kraje vynaložily příští rok na opravy silnic v průměru stejnou částku jako poslední tři roky. Na schválené stavby dostanou kraje
100 procent prostředků. Pokud nějaké peníze ušetří, nebudou je muset vrátit státu, ale využít je na opravu jiné komunikace. Peníze by mohly kraje čerpat už od začátku příští stavební sezony, tedy od března 2015.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Oprava důležité silnice v Olomouci skončila dříve,už je v provozu

středa, 29. října 2014, 17:46

V Lipenské ulici v Olomouci, kde dva týdny dělníci opravovali vozovku, byl dnes s několikadenním předstihem obnoven provoz. Podle...

Starý podchod na vlakovém nádraží je uzavřen

pátek, 24. října 2014, 10:29

Podchod na olomouckém hlavním nádraží uzavřely kompletně v pátek 24. října stavební práce. Správa železniční dopravní cesty totiž...

Aktuální informace o provozu autobusových linek v opravovaných úsecích

pátek, 17. října 2014, 10:29

Dopravní podnik města Olomouce se musí přizpůsobovat aktuálnímu stavu opravy na ulicích Velkomoravská a Lipenská. Proto vám nyní...

Uzavírka dvou silnic výrazně zkomplikovala dopravu v Olomouci

pondělí, 13. října 2014, 12:17

Dopravu v Olomouci dnes výrazně zkomplikovala zahájená oprava dvou frekventovaných silnic. Na objízdných trasách se tvoří dlouhé...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.