Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucký kraj příští rok dostane na opravu silnic až 300 mil. Kč

 
pátek, 7. listopadu 2014, 12:27

Několik stovek milionů korun by měl příští rok dostat Olomoucký kraj od státu na opravu silnic druhé a třetí třídy. Krajské samosprávy se totiž s ministerstvem dopravy dohodly na rozdělení zhruba třímiliardového přebytku z letošního rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), přičemž na Olomoucký kraj má připadnout 200 až 300 milionů korun. Novinářům to dnes řekl olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

   Rozpočet SFDI letos podle Rozbořila zřejmě vykáže zůstatek až deset miliard korun, přičemž kraje z něj mají přislíbeny tři miliardy korun. Přesná částka bude známa poté, co fond zúčtuje faktury za letošní rok. "Chceme se připravit na to, abychom částku 200 až 300 milionů korun stihli příští rok v Olomouckém kraji smysluplně utratit," uvedl Rozbořil. Hejtmanství má už
podle něho v záloze 17 projektů zaměřených na opravu silnic a také čtyři opravy mostů v celkové hodnotě půl miliardy korun. "Částka je vyšší, protože seznam bude předložen SFDI a ministerstvu dopravy ke schválení," podotkl hejtman.
    Silnice druhé a třetí třídy, které spravuje hejtmanství, jsou v Olomouckém kraji velmi zanedbané. Odborníci odhadují, že jejich oprava bude stát 25 miliard korun. Kraj ročně do jejich rekonstrukce a údržby investuje zhruba miliardu korun.
    Rozbořil míní, že kraje by měly na dostávat peníze z přebytku SFDI i v následujících letech, protože silnice druhé a třetí třídy jsou velmi vytížené a zároveň zanedbané. Nyní fond financuje hlavně dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy. "Jsem rád, že ministerstvo dopravy konečně uznává, že peníze z fondu by měly jít i na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů," podotkl hejtman.
    Ministerstvo dopravy tímto způsobem obnovu krajských silnic podpoří poprvé. Dohoda ale platí pouze pro příští rok. V Česku je 48.733 kilometrů silnic druhých a třetích tříd. Kraje si stěžují na to, že na jejich údržbu nedostávají z rozpočtu dostatek peněz. Už nyní mají kraje pro ministerstvo seznam 617 projektů za 6,6 miliardy korun. "Je to poprvé, kdy se stát přestává chovat macešsky a začíná investovat i do této dopravní infrastruktury," komentoval dohodu krajů s ministerstvem dopravy hejtmanův náměstek Alois Mačák (ČSSD), podle kterého kraje kromě silnic druhé a třetí třídy vlastní také 80 procent všech mostů.
    Kraje pro příští rok počítají se třemi variantami - dvěma, třemi a pěti miliardami korun. "Přikláněl bych se k tomu, abychom drželi střed kolem tří miliard korun," uvedl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Podmínkou pro čerpání bude to, aby kraje vynaložily příští rok na opravy silnic v průměru stejnou částku jako poslední tři roky. Na schválené stavby dostanou kraje
100 procent prostředků. Pokud nějaké peníze ušetří, nebudou je muset vrátit státu, ale využít je na opravu jiné komunikace. Peníze by mohly kraje čerpat už od začátku příští stavební sezony, tedy od března 2015.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Oprava důležité silnice v Olomouci skončila dříve,už je v provozu

středa, 29. října 2014, 17:46

V Lipenské ulici v Olomouci, kde dva týdny dělníci opravovali vozovku, byl dnes s několikadenním předstihem obnoven provoz. Podle...

Starý podchod na vlakovém nádraží je uzavřen

pátek, 24. října 2014, 10:29

Podchod na olomouckém hlavním nádraží uzavřely kompletně v pátek 24. října stavební práce. Správa železniční dopravní cesty totiž...

Uzavírka dvou silnic výrazně zkomplikovala dopravu v Olomouci

pondělí, 13. října 2014, 12:17

Dopravu v Olomouci dnes výrazně zkomplikovala zahájená oprava dvou frekventovaných silnic. Na objízdných trasách se tvoří dlouhé...

U Šantovky se staví přechod, funkční bude od příštího týdne

čtvrtek, 2. října 2014, 14:14

Nebezpečné přecházení přechodu od starého autobusového nádraží u Tržnice směrem k Šantovce je na denním pořádku. Lidé zde...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Motorka se čelně střetla s náklaďákem....

  • Stát půjčí mladým rodinám na bydlení až dva...

  • FOTO: Zloděj odstranil na více jak dvaceti...

  • FOTOGALERIE: Každý z běžců je vítěz!...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Filmový festival se stěhuje do Karlových Varů, začne už v pátek

Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu se dnes začali přesouvat z Prahy do Karlových Varů, dějiště festivalu. Lázeňské město se už převléklo do festivalových kulis. Letošní 53. ročník začne v pátek a dnes během několika minut si zájemci zaregistrovali v internetovém předprodeji, do kterého festival dává deset procent vstupenek na všechna veřejná představení, první lístky na filmové projekce.

Vítr převrátil na Lipně plachetnici a rybářskou loď. Posádku obou lodí z vody vytáhli záchranáři

Všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) vyjížděly o víkendu ke dvěma převráceným lodím na lipenské přehradě. První loď se třemi rybáři se kvůli větru převrhla v sobotu 23. června kolem osmé ráno. Na záchranu posádky převrácené plachetnice se IZS vydaly kolem oběda. Žádný z mužů naštěstí nebyl zraněn.

Mít Zemana na Frekvenci 1 je čest, ale útočit na novináře by neměl, říká šéf české odnože Lagardère

„Zásadně ovlivnil podobu českého mediálního světa“. I tato slova zazněla v okamžiku, když letos v dubnu prezident mediální skupiny Lagardère Active ČR Michel Fleischmann přebíral francouzský Řád čestné legie. V obsáhlém rozhovoru pro HlídacíPes.org mluví i o tom, že tiskový zákon ve Francii novináře chrání, zatímco ten v Česku pojem novinář ani nezná.