úterý 16. července 2024 Luboš

Dopravu na Dolním náměstí nevylepší kvádry, ale sloupky

Olomoucká radnice upustila od záměru dodatečně rozmístit na opraveném Dolním náměstí žulové kvádry, s jejichž pomocí chtěla zlepšit orientaci řidičů při jízdě v této části historického městského centra. Radní místo toho plánují posunout sloupy osvětlení blíž k chodníkům, aby už do nich nemohli narážet řidiči, a na náměstí instalují sloupky. Informoval o tom primátor Martin Major (ODS).

"Probíhá zpracování projektové dokumentace, které znamená přesunutí čtyř problematických sloupů vymezujících dopravní koridor k hraně chodníku," uvedl Major. Středová část Dolního náměstí, která je určena pro farmářské trhy a různé kulturní akce, bude podle primátora vymezena menšími sloupky.

Radnice původně chtěla na Dolním náměstí rozmístit kovové sloupky, které měly dopravní koridor přehledně vyznačit, památkáři s tímto řešením ale nesouhlasili. Řidiči se poté museli orientovat podle sloupů veřejného osvětlení, které byly umístěny několik metrů od chodníku. Někteří řidiči sloupy přehlédli a narazili do nich.

"Památkáři se tak vrací k původně navrhovanému řešení, když se ukázalo, že vymezení dopravního koridoru stožáry osvětlení není úplně vhodné a začalo zde docházet k dopravním komplikacím a nehodám," podotkl Major. Kolik bude dodatečná úprava Dolního náměstí stát, zatím není jasné. Náklady na rozmístění žulových kvádrů radnice odhadla na několik stovek tisíc korun.

Rozsáhlá rekonstrukce Dolního náměstí, které skončila loni v létě a stála bezmála 130 milionů korun, trvala 18 měsíců. Opraveny byly vozovky, parkovací plochy, chodníky a inženýrské sítě. Restaurován byl i Mariánský sloup, který byl naposledy opravován před 20 lety. Oprava této národní kulturní památky stála zhruba milion korun. Na rekonstrukci Dolního náměstí se radnici podařilo získat dotaci z regionálního operačního programu, která pokryla 85 procent nákladů. (čtk)

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.