sobota 20. dubna 2024 Marcela

Hnutí Duha: Stovky lidí chtějí zachovat zeleň na kraji Olomouce

Několik stovek lidí podepsalo námitku ekologické organizace Hnutí Duha k upravenému návrhu nového územního plánu Olomouce, která se týká zachování zeleně na kraji městské části Neředín. Ekologové tvrdí, že část pozemků v rozsáhlém pásu zeleně už skoupili developeři, kteří je po schválení územního plánu budou moci zastavět. O tom, že se na této části západního okraje města stavět může, ale rozhodli radní už před třemi lety, a to i na základě krajinářské studie renomovaného urbanisty.

Koordinátorka Hnutí Duha Josefa Volfová řekla, že námitku požadující zachování zeleně na tzv. Neředínském horizontu podepsalo více než 450 obyvatel Olomouce. "Navzdory limitujícímu času a absenci veřejné propagace
se nám podařilo za pár dní shromáždit více než dvojnásobek podpisů nutných k podání námitky. Dokazuje to, že Olomoučanům na Neředínském horizontu opravdu záleží a chtějí tento unikátní pás zeleně uchovat i pro další generace,"
uvedla.

Magistrát se už nebude touto námitkou zabývat, protože stejnou řešil po prvním přestavení návrhu a po projednání jí nakonec nevyhověl. "Tato lokalita nyní nebyla předmětem projednávaní upraveného návrhu územního plánu, protože nebyla předmětem úpravy územního plánu a zůstala už od konceptu stejná. Upravený návrh se projednával pouze v rozsahu měněných částí," řekl mluvčí radnice Michal Folta. Dodal, že o využití zmíněné lokality rozhodovala městská rada 19. července 2011 na základě krajinářské studie renomovaného urbanisty Doc. Ing. arch. Ivana Vorla, CSc. Dle této studie není zmíněná lokalita součástí hřebene neředínského horizontu, celý horizont rozdělil tehdy Ing Vorel na tři zóny citlivosti, přičemž dotčenou lokalitu zařadil až do třetího, nejnižšího stupně citlivosti.
   
Volfová upozornila, že parcely ještě před plánovanou změnou územního plánu skoupili developeři. Pozemky jsou nyní v kategorii ostatní plocha a po jejich případné změně na stavební parcely jejich cena podle Hnutí Duha prudce vzroste. Developeři tak mohou díky spekulacím s pozemky vydělat desítky milionů korun a budou moci zelenou plochu zastavět. Folta podotkl, že radnice na podobné transakce s pozemky nemá žádný vliv a žádné pozemky zde město neprodávalo.

"Rozsáhlý pás zeleně, který se nachází západně od hřbitova v Nové Ulici, je největší plochou zeleně na území města. Slouží jako místo pro relaxaci a sportovní vyžití pro neředínské občany, ale i obyvatele vzdálenějších čtvrtí. Občané jej hojně využívají na procházky, sportovní trénink, rekreační běhání či v zimě při sněhu k běžkování," podotkla Volfová. Lokalita má podle Volfové také svoji ekologickou a krajinářskou hodnotu. "Neředínský horizont je domovem běžných i vzácnějších živočichů. Žije tu silně ohrožený křeček obecný, řada druhů netopýrů nebo ještěrka obecná. Podrobný biologický průzkum však nebyl zatím proveden," dodala. 

Nový územní plán Olomouce by měl po dlouhých diskusích a vypořádání stovek námitek a připomínek začít platit letos poté, co jej schválí zastupitelstvo. Současný územní plán Olomouce úředníci začali tvořit v roce 1994. V platnost vstoupil o čtyři roky později. K sestavení nového územního plánu město nutí legislativa. Radnice ho ale potřebuje bez ohledu na ni. Současný plán odpovídá podle vedení města realitě poloviny 90. let 20. století, nikoliv aktuálnímu stavu. (ČTK)

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.