Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Povodí Moravy u Plumlovské přehrady postaví mokřad

 
čtvrtek, 19. prosince 2013, 15:14

Povodí Moravy zahájilo u Plumlovské přehrady stavbu mokřadu, který bude čistit vodu přitékající do této nádrže. Stavba mokřadu, jehož součástí bude hráz z kamenů, přijde na tři miliony korun. Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze vypuštěna v závěru roku 2009 a letos na podzim bylo po dokončení stavebních prací zahájeno její napouštění. Mokřad je jedním z opatření, která mají zabránit opětovnému znečištění přehrady.

Jan Hodovský, který je pověřený výkonem funkce generálního ředitele Povodí Moravy, dnes ČTK řekl, že hráz bude dlouhá 110 metrů a oddělí mokřad od Plumlovské nádrže. Hráz zajistí udržení vody, která je nezbytná pro mokřadní vegetace. "Vhodná kombinace vodního a mokřadního biotopu v této litorální (pobřežní) zóně dokáže částečně odstranit zvýšený přísun živin ve vodě,“ uvedl Hodovský.

Po stavbě hráze mokřadu dělníci upraví okolní terén i koryta říčky Hloučely a potoku Kleštínku. Na jaře příštího roku bude pobřežní pásmo osazeno vegetací a v jeho v závěru se do přehrady vrátí škeble a velevruby. "Rybáři následně začnou se zarybňováním Plumlovské nádrže a pokusí se dosáhnout co největší rovnováhy mezi nedravými a dravými rybami, aby dravé ryby mohly alespoň po určitou dobu regulovat početnost drobných kaprovitých ryb, které se úspěšně množí," podotkla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Odborníci v okolí Plumlovské přehrady v létě instalovali čtyři kontejnery naplněné síranem železitým, které mají snížit obsah fosforu a dalších živin ve vodě přitékající do nádrže. Pomocí těchto srážedel by se v přehradě už neměly přemnožit sinice, kvůli nimž byla nákladná revitalizace vodní nádrže v roce 2009 zahájena.

Plumlovská přehrada se už postupně napouští vodou a příští letní sezonu bude plná. Vodní nádrž s čistou vodou by měla v regionu oživit turistický ruch, který po vypuštění vodního díla výrazně ochabl. Povodní Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun.

Hráz Plumlovské přehrady z roku 1932 je první v tuzemsku, jež se dočkala tak zásadního zásahu. Díky masivní investici bude přehrada bez nutnosti dalších velkých oprav nejméně 50 let plnit protipovodňovou funkci.

Kam dál?

V Lipníku odhalili "nesmazatelnou stopu" Cimrmanova Torza

čtvrtek, 19. prosince 2013, 15:06

Lipník nad Bečvou na Přerovsku má další lákadlo, které připomíná smyšleného českého génia Járu Cimrmana. Dnes odhalený památník...

Zoo Olomouc získala tygra ussurijského a chce vytvořit chovný pár

čtvrtek, 19. prosince 2013, 14:56

Početní stav chovaných zvířat v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce o víkendu rozšířil samec tygra ussurijského,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.