Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na mlhou zahalený Helfštýn zavítal rekordní počet lidí

 
pondělí, 6. ledna 2014, 18:46

Hrad Helfštýn na Přerovsku dnes navštívily při tradičním novoročním výšlapu rekordní tři tisíce lidí. Mlhavé počasí spíše připomínalo podzim než zimu. V předchozích ročnících ale turisty od cesty na Helfštýn neodradil ani mráz, sněhová kalamita či hustý déšť. Hrad na kopci u Týna nad Bečvou je nyní pro veřejnost uzavřen, za jeho brány budou moci lidé znovu nahlédnout až v březnu.

"Venku sice byla mlha a Helfštýn vypadal jako tajemný hrad v Karpatech, ale bez několika desítek přišly tři tisíce lidí, což je největší návštěvnost za všech 36 ročníků této akce," řekl ČTK kastelán Jan Lauro. Dosavadní rekord novoročních výšlapů na Helfštýn byl 2100 návštěvníků. Nebývalý zájem lidí o letošní ročník kastelán přisoudil především počasí. "Teplota byla venku příjemná a nepršelo. Hlavní roli určitě sehrálo počasí, ale lidi k nám přilákala i otevřená historická kovárna či možnost ochutnat zabíjačkové speciality," dodal.

Helfštýn byl od rána zahalen v mlze, ve které turisté viděli pouze jeho hrubé obrysy. "Do kopce na zamlžený hrad proudily z Týna davy turistů i rodiny s dětmi. Bylo vidět, že lidé chtěli po svátcích vyrazit na příjemnou procházku," řekla ČTK Alena Straková z Přerova, která se dnes vydala na Helfštýn s celou rodinou. Plné parkoviště bylo také v nedalekém Lipníku, odkud hodně lidí šlo na hrad pěšky.

Pozdvižení mezi návštěvníky Helfštýna odpoledne vzbudil chovatel, který na hrad přivedl desítku tibetských dog. Psi se majestátně procházeli po areálu hradu a hned se stali středem pozornosti návštěvníků. "Sice bylo sychravé počasí, ale dětem to vůbec nevadilo. Byly rády, že mohly hrad vidět i v zimě. Výlet si užily a vypadají spokojeně," podotkla Straková.

Tradice novoročního výstupu na Helfštýn vznikla ve spolupráci s Klubem českých turistů. "Turisté s sebou strhli širokou veřejnost. Od konce listopadu do března je hrad uzavřen a akce je jediná, která dovolí nakouknout za brány Helfštýna během tohoto zimního období. Zřejmě i to je tím velkým lákadlem," řekl Lauro.

Podle něj návštěvníky neodrazuje ani počasí, které je každým rokem v tuto dobu rozdílné. Pamětníci pamatují při výstupu sněhové závěje, déšť či mráz. "Ti skalní stále chodí bez ohledu na počasí, každoročně přicházelo 1500 až 2000 lidí," uvedl Lauro. Loni novoroční výstup absolvovalo zhruba 1400 lidí, na hrad vystoupali navzdory dešti.

Helfštýn založil ve 14. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Nyní má hrad charakter pevnostní architektury s šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století. Vliv na stavební vývoj měli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Hasiči v Olomouckém kraji likvidovali jen menší požáry balkónů

středa, 1. ledna 2014, 07:31

Požáry balkónů a kontejnerů s sebou přinesly oslavy Nového roku v Olomouckém kraji. Způsobila je odpálená pyrotechnika, která po...

Olomoucký kraj čeká otevření přehrady i rekonstrukce sedla

pondělí, 30. prosince 2013, 10:49

Dlouho očekávané otevření Plumlovské přehrady, nového pavilonu olomoucké Flory, zahájení rekonstrukce další části Červenohorského...

Na Jesenicku vane silný vítr, na Šumpersku se tvoří místy mlha

sobota, 28. prosince 2013, 07:41

Na Jesenicku dnes vane silný, proměnlivý vítr. Na Šumpersku musí řidiči dávat pozor kvůli mlhám, které se tam místy tvoří....

V Česku dnes padaly teplotní rekordy

čtvrtek, 26. prosince 2013, 19:59

V Česku dnes padaly teplotní rekordy.Na stanici v Byňově na Českobudějovicku meteorologové naměřili 13,1 stupně Celsia. V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.