Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na festivalu MusicOlomouc vystoupí ocenění Švýcaři i domácí Isang Yun Trio

 
čtvrtek, 4. října 2018, 10:00

Univerzita Palackého v Olomouci připravuje desátý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc. Uskuteční se od 9. do 23. října a zazní v něm 35 soudobých kompozic, většina v české či olomoucké premiéře. Ve světových premiérách bude uvedeno pět skladeb. Všechny vznikly na objednávku festivalu.

Festival zahájí Švýcaři s oceněnímSwiss Music Award 2018

Hudební přehlídku zahájí 9. října prestižní švýcarské kvarteto Ensemble Mondrian, které v letošním roce získalo ocenění Swiss Music Award 2018. Na Univerzitě Palackého v Olomouci a jejím festivalu MusicOlomouc se vůbec poprvé představilo v roce 2016. Dalším zahraničním interpretem bude polský perkusionista Aleksander Wnuk, který ve svých vystoupeních využívá multimediální prvky a performance. Ve světové premiéře v Olomouci uvede skladbu Coryho Brackena I'm at ocean level moisture with these life hacks, první objednávku skladby ze zámoří. Špičkový interpretační zážitek nabídne i německé Catch Trio, které kromě zahraničních autorů představí skladbu v současnosti snad nejúspěšnějšího českého skladatele Miroslava Srnky.

Olomoucký festival si vydobyl významné místo mezi našimi festivaly soudobé hudby a má své nadšené publikum“

„MusicOlomouc za deset let existence dokázal, že je možné etablovat a úspěšně rozvíjet hudební festival tohoto typu i mimo klasická hudební centra, jakými jsou Praha, Brno či Ostrava. Olomoucký festival si vydobyl významné místo mezi našimi festivaly soudobé hudby a má své nadšené publikum,“ řekl ředitel přehlídky Marek Keprt z katedry muzikologie Filozofické fakulty UP. Podle něj se přeměnil během své existence z akce se širokým žánrovým rozkročením a základnou v českém interpretačním prostředí v hudební přehlídku avantgardnějšího zaměření, v jejímž rámci jsou prezentovány špičkové zahraniční soubory. „Klademe důraz na objednávání a premiéry skladeb českých i zahraničních autorů. Dramaturgie desátého ročníku je toho důkazem," dodal.

Ohlédnutí za minulými ročníky

Během prvního festivalového dne se uskuteční také vernisáž výstavy, kterou připravují studenti katedry muzikologie Filozofické fakulty UP. Zájemci si budou moci prohlédnout jedenadvacet panelů, které mají připomenout nejen nejdůležitější festivalové okamžiky, ale i jednotlivé interprety, kteří již na MusicOlomouc vystupovali. Jedinečné ohlédnutí za první dekádou festivalu doplní i ukázky výrazné proměny grafického zpracování tiskovin. V rámci vernisáže, která se uskuteční na katedře muzikologie FF UP v 17 hodin, se návštěvníci mohou seznámit i se třemi nedávno vydanými knihami členů této katedry, Lenky Křupkové, Jiřího Kopeckého a Jana Blümla.

Nebudou chybět domácí interpreti

MusicOlomouc přivítá také zajímavé české interprety a ansábly soudobé hudby. Vystoupí například Isang Yun Trio ve složení Vilém Veverka (hoboj), Kateřina Englichová (harfa) a Petr Nouzovský (violoncello). Ve světové premiéře uvede skladbu mladého českého skladatele Iana Mikysky. Koncert pražského Tria Helix pak bude převážně zaměřen na díla českých autorů, mezi nimiž bude i světová premiéra skladby Hudba ticha Marka Kopelenta. Olomoucký ansámbl soudobé hudby Lichtzwang se představí ve svém klasickém složení trubka, violoncello a klavír a uvede hned tři světové premiéry: skladbu A Luca Marenzio Adriana Demoče a dvě kompozice Marka Keprta, z nichž jedna je volným překomponováním skladby Palais de mariMortona Feldmana.

Závěr bude patřit nové tvorbě českých autorů

Závěrečný slavnostní koncert festivalu, který je připravený mimo jiné u příležitosti stého výročí vzniku Československa, dostal podtitul Nová tvorba českých autorů. Bude vrcholem desátého ročníku přehlídky soudobé hudby a uskuteční se 23. října. Orchestr Berg v něm nabídne díla mladší generace současných českých skladatelů Petra Wajsara, Matouše Hejla, Františka Chaloupky a Tomáše Reindla, do jejichž skladeb jsou zakomponováni i cvičící jogíni a recitace herce Moravského divadla Olomouc Petra Kubese.

Tisková zpráva | Zdroj upol.cz

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Jednadvacetiletý řidič srazil opilého chodce v Masarykově ulici

čtvrtek, 4. října 2018, 09:19

K dopravní nehodě, při které byl zraněný chodec došlo ve středu 3. října 2018 po třetí hodině odpolední v ulici Masarykova...

SOUTĚŽ: Podzimní Flora je tu! Vyhrajte na ni s Olomouckou Drbnou...

středa, 3. října 2018, 21:00

Podzimní přehlídka ovoce a zeleniny Flora Olomouc odkazuje svým pojetím a názvem „Tržiště první republiky“ ke stému výročí státu...

HC Olomouc hlásí novou posilu. Útočník Nahodil možná naskočí už v...

středa, 3. října 2018, 20:30

Hokejový útočník Lukáš Nahodil se stal novou posilou Olomouce, která třicetiletého odchovance Třebíče získala z mistrovské Komety...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Focení samotné je jednoduché. Těžší je dostat do tváře modelky výraz, říká Richard Nowak

Před objektivem Richarda Nowaka stála už řada celebrit. O kvalitách tohoto budějckého profíka tak nemusí být vedené dlouhé řeči. Kromě krásných módních fotek už ale nějakou dobu pracuje na projektu s názvem Anonymous. Co je to za projekt? A jaké fotografie v něm najdeme?

Do ochranné budovy kolem reaktoru nahnali 45 tun vzduchu. Temelín tak prošel bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.