Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Kumšt o obrazu, který neexistuje

 
pátek, 20. března 2015, 13:30

Přátelství je křehká věc a pokud někoho máme opravdu rádi, je tu volba mezi krutou upřímností a laskavou lží. Obě se dají zvolit v určitých situacích, ale obě přináší přesně opačný efekt. Jak těžké je svému nejlepšímu příteli říct, že je naprostý blbec?

Pánové Lasica, Kňažko a Labuda olomouckému publiku v představení v Divadle na Šantovce předvedli barevnou paletu emocí, kterou zpustila zdánlivá banalita: obraz, který tak úplně obrazem není, protože je celý bílý. A že je vnímání zvláště moderního umění individuální záležitost, které by však mělo mít své hranice vkusu. Tři přátelé, dva z nich s nesmiřitelně vyhraněnými názory a třetí z nich pendlující mezi nimi, aby se každému zavděčil. No schválně, kdo z vás se s podobnou situací v životě nesetkal?

Popravdě není snadné každému říct vše na plná ústa a raději se často snížíme k drobným ústupkům a lžím. Proto někdy pochválíme i naprostý kýč, abychom měli klid a udrželi si přítelovu přízeň. Tři excelentní slovenští umělci divákům ve hře Kumšt (Obraz) ukázali, jak těžké je stát si za svým názorem a jak kruté je poté nést následky svého postoje. Smutné téma z každodenního života v hořko-sladkém podání Milana Lasici, Milana Kňažka a Mariána Labudy připravilo vyprodanému hledišti neopakovatelný zážitek.

Marián Labuda ještě před představením zavzpomínal na Olomouc.

Jak vnímáte zdejší diváky?

Olomoucké publikum je vysoce odborné, rozumí květinám a nás jako hosty si i podle toho vybírá. Takové publikum potom u našich her rozkvete.

A co se týče města?

Jako voják v roce 1968 mi tu zbývalo pár týdnu do civilu. Tak jsme si dovolovali a hlasitě jsme po městě zpívali. Toho se báli i důstojníci a tak nás sbalili. Argumentovali tím, že kazíme pověst uniformy. Protože generál Šejna tehdy utekl na Západ a zaprodal pověst Československé armády. Proto nám říkali: „Aspoň vy se snažte chovat slušně, i když jste obyčejní vojáci.“

Hra Kumšt měla premiéru v bratislavském Štúdiu L+S už v roce 1997, divadlo společně proslavila dvojice Milan Lasica a Julius Satinský. V Olomouci jsme tak měli možnost vidět inscenaci, která se s úspěchem hraje už 18 let.

Yasmina Reza je francouzská spisovatelka, dramatička a herečka s židovsko-íránsko-maďarskými kořeny. Kromě Kumštu napsala i divadelní hru Bůh masakru.
 

Text: David Superata
Foto: Andrea Simperová

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama
 
 

Kam dál?

Michal Hrůza opět koncertuje, zajít na něj můžete do Účka

čtvrtek, 5. února 2015, 17:11

Účko si tradičně přichystalo pestrý program na nový rok. Můžete se těšit na nekonečné párty, skvělé koncerty a plesy....

Oprava Jihoslovanského mauzolea by mohla začít v příštím roce

středa, 28. ledna 2015, 16:24

Dlouhodobá snaha města o opravu Jihoslovanského mauzolea dostává konkrétní obrysy. Oprava kulturní památky by mohla...

Muzeum umění otevře výstavu ilustrátora Jiřího Šalamouna

čtvrtek, 22. ledna 2015, 10:53

Muzeum umění v Olomouci otevře příští týden výstavu jednoho z nejvýznamnějších českých ilustrátorů Jiřího Šalamouna....