Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na Helfštýně je k vidění tajemná výstava Metamorfózy

 
sobota, 25. dubna 2015, 18:43

Přehlídka kovaných plastik od sochaře Michala Ptáčka a díla kolektivu autorů z Kovárny Milostovice dnes na hradě Helfštýně na Přerovsku odstartovala letošní sezónní výstavu s názvem Metamorfózy. Výstava na Helfštýně potrvá do konce srpna.

Kastelán hradu Jan Lauro řekl, že výstava je instalována v galerii na druhém nádvoří a čítá několik desítek exponátů. Kromě aktuálních děl sochaře Michala Ptáčka představují svou tvorbu Jan Balner, Jan Braunš, Ondřej Géla a Stanislav Holík z Kovárny Milostovice.

K vidění je například padlý drak vykovaný v roce 2014 během Kovářského fóra v historické hradní kovárně pod názvem Zrodil se a zemřel na kovadlině. Ocelové sochy doplnily kresby, modely a videoukázky z dílen autorů.

Ptáček komponuje moderní sochy z masivních kovaných prvků, často se pouští do nadživotních lidských figur, zvířat a zoomorfních bytostí. Pro návštěvníky Helfštýna je známý jako autor plastiky I. N. R. I. dominující expozici uměleckého kovářství.

"Galerie hradu Helfštýn je každoročně hostitelem toho nejlepšího, co nabízí umělecké kovářství a obory spojené s železem. Dlouhá léta připravujeme mezinárodní setkání uměleckých kovářů, a máme tak těsný styk s kovářskými špičkami. Snažíme se vždy vyďobávat to nejlepší, co současná produkce nabízí. Tihle pánové jsou absolutní hvězdy mezi lidmi, kteří se tomu věnují," podotkl kastelán.

Černé řemeslo je s Helfštýnem úzce spojeno posledních 34 let. Je to především díky každoročnímu mezinárodnímu setkání uměleckých kovářů Hefaiston, které se koná vždy na konci srpna. Loni hrad na sezonní výstavě představil akty a zvířecí figury italského sochaře a kováře Maria Converia. Z Itálie pracovníci hradu dovezli pro výstavu tři desítky exponátů, výstavu doplnila i díla z vlastních sbírek hradu.

Helfštýn založil ve 14. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Nyní má hrad charakter pevnostní architektury s šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století. Vliv na stavební vývoj měli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.

Zdroj: ČTK

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

FOTOGALERIE: Restaurovanou Křivákovu Pietu bude vystavovat Muzeum umění

pátek, 24. dubna 2015, 10:08

V roce 2014 bylo dokončeno restaurování jedné z nejvýznamnějších památek vrcholně gotického sochařství u nás – tzv....

VIDEO: Do Olomouce míří festival Stronghold, láká na první trailer

pátek, 24. dubna 2015, 09:13

Do Olomouce míří první open air festival elektronické hudby Stronghold, který se bude konat 12. 6. na dvou místech - na...

VIDEO: Jirka Macháček přeje mým čtenářům!

čtvrtek, 23. dubna 2015, 13:22