Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Rekonstrukce olomouckého kina Central bude stát 65 milionů. Práce by měly začít letos

 
pondělí, 21. ledna 2019, 12:00

Rozsáhlá rekonstrukce bývalého kina Central v budově Muzea umění v Olomouci se prodraží o 15 milionů na 65 milionů korun. Důvodem je nárůst cen ve stavebnictví. Dotace již přislíbilo ministerstvo kultury, pod které instituce spadá. Práce by měly začít ještě letos, řekl ředitel muzea Michal Soukup. Oprava kina, které by se mělo v budoucnu přeměnit na multifunkční prostor, zasáhne provoz Divadla hudby a zřejmě i samotného muzea.

Kino v havarijním stavu

„Rekonstruovat kino Central je pro nás velmi důležité, protože je dlouhodobě v havarijním stavu a svým způsobem i staticky částečně ohrožuje naši budovu. Proto ministerstvo kultury přistoupilo k tomu, že se bude rekonstruovat. Na přelomu roku 2016/2017 jsme na opravu získali dotaci. Během loňského roku jsme připravovali soutěž, nepočítali jsme však s tím, že na stavebním trhu tak razantně stoupnou ceny prací," uvedl Soukup.

Zrekonstruovaný sál bývalého kina Central by se měl veřejnosti otevřít v roce 2020. Muzeum umění do něj hodlá přesunout divadelní program, koncerty, filmové projekce i přednášky.

Rekonstrukce za 65 milionů

Rekonstrukce byla původně ohodnocena na 50 milionů korun, vedení muzea muselo nakonec rozpočet přehodnotit a částku zvýšit na 65 milionů korun. „Na začátku února by se mělo vyhlásit nové výběrové řízení na stavebního dodavatele. Výběrové řízení by mělo trvat zhruba tři měsíce, myslím si, že po prázdninách by se již mohlo začít stavět. Byli bychom rádi, aby se stavební práce stihly tak, abychom v září roku 2020 zahájili první sezonu v kině Central," doplnil Soukup.

FOTO/VIDEO: Olomoucké Kino Central se naposled před rekonstrukcí otevřelo veřejnosti

Bývalé kino Central, které je uzavřené již více než deset let, je situováno pod sálem Divadla hudby, nejznámější olomouckou alternativní scénou. Zanedbané prostory dosud ležely ladem, svou roli hrály i složité majetkoprávní vztahy, které se vyřešily sloučením Divadla hudby a Muzea umění Olomouc. Práce se zřejmě dotknou chodu obou institucí. Podle ředitele Soukupa se nevylučuje ani krátkodobé uzavření celého muzea. „Budeme se snažit udělat harmonogram tak, aby byl dopad na návštěvníky co nejmenší," dodal ředitel. Divadlo hudby by mělo dokončit svou letošní sezonu, poté se přestěhuje do sálu Mozartea v budově Arcidiecézního muzea, které rovněž spadá pod Muzeum umění.

Napsal(a) ČTK | Foto Lukáš Vajíčko

Štítky ČR, muzea, stavby, kino, Olomouc

Kam dál?

Nevhodné dárky, které jste dostali k Vánocům, můžete vyměnit ve SWAP...

neděle, 20. ledna 2019, 19:00

Pokud jste dostali na Vánoce nevhodný dárek, existuje snadné řešení. Ve čtvrtek 24. ledna mezi 18:00 - 20:00 se uskuteční SWAP...

V opuštěné budově Hanáckých kasáren budou sídlit úřady z celého města

neděle, 20. ledna 2019, 16:00

Několik stovek zaměstnanců státních úřadů, které nyní sídlí na několika místech Olomouce, by mělo v budoucnu zaplnit kanceláře v...

Na Poděbradech se otevřela přírodní sauna. V Olomouckém kraji je...

neděle, 20. ledna 2019, 13:00

Myslíte si, že na Poděbradech to žije jenom v létě? Omyl! Tento víkend se tam otevřela poděbradská baňa, která se nachází na...

Nová kniha je věnována sběrateli hanáckých lidových písní Janu...

sobota, 19. ledna 2019, 10:00

Sběrateli hanáckých lidových písní Janu Poláčkovi je věnována stejnojmenná kniha, kterou vydal spolek Folklorum za finanční...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.