čtvrtek 12. prosince 2024 Simona

V olomouckém muzeu objevili vzácný fragment z mumie Ramesse II.

Pracovníci Vlastivědného muzea v Olomouci v jeho sbírkách náhodou našli část vzácné textilie z mumie patrně nejvýznamnějšího egyptského panovníka Ramesse II. Fragment z nejslavnější mumie nemá v Česku žádné jiné muzeum a na světě je k vidění pouze v několika sbírkách. Hodnota více než tři tisíce let starého obinadla z mumie je nevyčíslitelná, řekl dnes novinářům ředitel muzea Břetislav Holásek.

Kousek textilie z mumie Ramesse II. pracovníci olomouckého muzea našli na sklonku loňského roku zcela náhodou, když prohlíželi archivní pozůstalost po dlouholetém muzejním pracovníkovi Václavu Burianovi. Textilii vloženou mezi dvě skleněné tabulky doprovázela obálka s vysvětlujícím textem. "V tuzemských sbírkách není zastoupen tak významný faraon. Možná něco podobného je ve velkých muzeích ve Francii či Anglii, ale u nás a možná ani v celé střední Evropě ne," komentoval dnes nález Holásek.
   

Útržek plátna, který byl z mumie faraona Ramesse II. oddělen v roce 1886, původně patřil vídeňskému malíři a fotografovi Richardu Buchtovi. Pracovníci muzea zatím netuší, jak se dostal do Olomouce. "V polovině 50. let minulého století se osobností Richarda Buchty zabýval olomoucký badatel Mořic Remeš, který jeho pozůstalost studoval, a také v této době byla ve Vlastivědném muzeu v Olomouci otevřena výstava zaměřená na starověký Egypt," uvedla kurátorka muzea Markéta Doláková. Na instalaci výstavy se tehdy podílel i Burian. Doláková nevyloučila, že vzácná textilie se do sbírky muzea mohla dostat i z olomoucké vědecké knihy, v jejímž fondu byla část pozůstalosti Buchty uložena.
   

Olomoucké muzeum vzácnou textilii nechá prozkoumat odborníky, kteří by měli potvrdit její stáří. Unikátní fragment bude veřejnosti poprvé představen na výstavě věnované starému Egyptu, která v Olomouci skončí v polovině března. "Potom textilii vystavíme i samostatně. Mezitím bude v létě převezena do Chicaga, kde bude odhadnuto její stáří," dodal Holásek.
   

Podle Jany Mynářové z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze zatím není žádný důvod o původu textilie pochybovat. Hodnota fragmentu obinadla se nedá vyčíslit. "Myslím, že něco podobného není k dostání ani na černém trhu, takže fragment je v podstatě neprodejný a jeho hodnota nevyčíslitelná," míní Holásek.
   

Ramesse II. patřil k nejvýznamnějším vládcům staroegyptských dějin. Vládl v letech 1279-1213 př. n. l. Po smrti bylo jeho mumifikované tělo uloženo do královské hrobky, který byla vybudována ve východní části Údolí králů. Poté bylo s těly ostatních členů královské rodiny přepraveno na bezpečnější místo v Dér el-Bahrí.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.