Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na několika místech v Olomouci budou herci číst úryvky z románů

 
sobota, 2. května 2015, 19:03

Na čtyřech místech pod širým nebem si budou moci v polovině května poslechnout Olomoučané úryvky z nejnovější světové literatury v českém překladu. Čtení na veřejnosti ve večerních hodinách se ujmou herci Moravského divadla v Olomouci.

Akce je součástí literárního festivalu Noc literatury, v krajském městě se poprvé uskutečnila v loňském roce. Informovala o tom Lucie Soukopová z Vědecké knihovny v Olomouci.

Noc literatury se letos odehraje 13. května po celé České republice. Olomoucká čtení se uskuteční od 19:00 do 22:00. "Ukázky se budou číst na čtyřech místech Olomouce, a to u Arionovy kašny na Horním náměstí, ve vstupním foyer Knihovny města Olomouce, na nádvoří Vlastivědného muzea a na čestném nádvoří Arcidiecézního muzea u Dómu svatého Václava," uvedla Soukopová.

Během Noci literatury uslyší lidé ve městě úryvky z deseti světových děl. V areálu Arcidiecézního muzea zahájí čtení herec Moravského divadla Vojtěch Lipina četbou ukázky z knihy Kokoschkova loutka Afonse Cruze, portugalského prozaika, výtvarníka a hudebníka. Číst se budou během festivalu v Olomouci také úryvky irského románu Mariina závěť Colma Tóibína nebo Accabadoru od Michaely Murgiové. "Své hlasy interpretovaným dílům propůjčí například Dita Vojnarová, ředitel Moravského divadla Pavel Hekela, Ivana Plíhalová, Adam Sychrow či Petr Kubes," doplnila pracovnice knihovny.

Každý úryvek se bude číst opakovaně v půlhodinových intervalech tak, aby si každý návštěvník mohl poslechnout všechny texty během jednoho večera a měl dost času se přesouvat mezi jednotlivými stanovišti. Více informací včetně přesných časů čtení najdou lidé na webu Vědecké knihovny v Olomouci www.vkol.cz nebo na facebookové stránce Noc literatury Olomouc 2015.

Do loňského ročníku Noci literatury se zapojilo více než dvě desítky českých měst. Koncept Noci literatury, iniciovaný Českými centry v roce 2006, postupem času inspiroval i organizátory v dalších evropských zemích. Texty vybírají zahraniční kulturní instituty a kulturní oddělení zahraničních velvyslanectví společně s profesionálním dramaturgem z nakladatelství Labyrint. Jde o nejnovější překlady současné evropské literatury, letos obohacené o literaturu brazilskou a izraelskou.

Zdroj: ČTK

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Kam vyrazit na pálení čarodějnic?

čtvrtek, 30. dubna 2015, 14:26

Ještě nevíte, kam se zajít podívat na pálení čarodějnic? Tak to si možná vyberete z našich tipů!

Do Šternberku přijede Karel Kahovec, zahraje největší hity

čtvrtek, 30. dubna 2015, 09:28

Hudební legenda 60. let Karel Kahovec se v květnu přijede představit se svou kapelou George & Beatovens do Našeho kina...

Populární Kouzelná školka se objeví na prknech Divadla Na Šantovce

středa, 29. dubna 2015, 16:48

Divadlo na Šantovce si tentokrát připravilo pro děti opravdovou divadelní chuťovku. Oblíbený televizní pořad České...