sobota 20. dubna 2024 Marcela

Helfštýn ožije historií vojenství, festival slibuje průřez napříč stoletími

Hrad Helfštýn bude na konci května hostit přehlídku historie vojenství. Na festival dorazí více než sto účinkujících z celé země i zahraničí. Návštěvníkům představí vývoj vojenství v Čechách a na Moravě od pravěku až po 30. léta 20. století. Lidé budou moci nahlédnout i do života vojáků v poli i ve vojenském táboře. Přehlídka se 23. až 24. května bude na hradě konat pošesté. Každoročně ji navštíví několik tisíc lidí.

"Pro nás je to rozsahem jedna z větších akcí, ale co do počtu účinkujících se řadí mezi ty největší. Přijede sem každoročně sto až 150 účastníků, kteří na hradě pobývají od pátku do neděle ve svých historických stanech i s polními kuchyněmi. Hrad se tak promění ve velké ležení," řekl dnes kastelán hradu Jan Lauro. Podle něj se festival pro hrad přímo hodí. "Helfštýn celou dobu sloužil jako pevnost, její funkce zůstala až do roku 1656. Ta akce sem patří. Organizátoři se navíc snaží oslovit ty nejlepší z oboru. Svědčí o tom i uplynulé ročníky," dodal Lauro.

Podle Martina Turečka ze sdružení Adorea šermíři Olomouc, které festival pořádá, se lidem špičkové spolky vojenské historie a profesionální šermířská uskupení představí na dvou scénách. Nebudou chybět římská vojska z dob markomanských válek, zbrojné houfy z dob 14. až 15. století, mušketýři třicetileté války, ale i kavalíři z časů renesance a baroka či osmanští janičáři. Novodobou historii představí vojáci československé prvorepublikové armády. "Svým způsobem se jedná o unikátní kulturní akci, protože v České republice se na žádném hradě nebo zámku nekoná obdobný festival zaměřený zejména na historii vojenství," uvedl Tureček na stránkách www.helfstyn.cz.

Kromě nejlepších šermířských scén z ČR se o zábavu návštěvníků postarají také markytánky, kejklíři a pouliční divadla. Pro nejmenší bude připravena také historická střelnice i historické hry. Na festival pozvali organizátoři i zahraniční účastníky, zejména z oblasti vojenství a takzvané vojenské living-history. Festival vojenské historie každoročně navštíví až 3000 diváků.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.