Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Muzejní noc v Přerově ozdobí loutky

 
sobota, 16. května 2015, 10:25

Letošní muzejní noc v přerovském Muzeu Komenského bude zasvěcena loutkám. Důvodem je rozsáhlý výstavní projekt ke stoleté existenci loutkového divadla Přerovský Kašpárek. Expozici si budou moci zájemci projít příští pátek v nočních hodinách. Naučí se vodit loutky, ale také je vyrábět. Muzeum bude otevřeno do 22:00, řekl kurátor výstavy Lubor Maloň.

Muzejní noc má v Přerově název Kašpárkovo noční dobrodružství. Do prostor muzea v netradičním čase se budou moci zájemci vydat ve skupinách od 17:00. Provedou je muzejní lektoři. "Během každého takového animačního programu si návštěvníci vyzkoušejí mnoho aktivit, včetně vodění loutek, a užijí si i vystoupení varietních loutek v podání loutkoherců Přerovského Kašpárka. Po skončení prohlídky si vyzkoušejí i výrobu loutek v kreativních dílnách," uvedl kurátor.

Na závěr muzejní noci ve 22:00 je pro dospělé diváky připraveno představení Loutkového divadla Sokola Přerov Přerovský Kašpárek, které se jmenuje Pláštěnka. Odehraje se ve slavnostní zámecké síni přerovského zámku.

Stoletou historii přerovského loutkového divadla Kašpárek připomíná výstava v Muzeu Komenského od konce dubna. Jedno z nejstarších loutkových divadel v zemi se návštěvníkům představuje nejen prostřednictvím autentických loutek, kulis, ale i řadou fotografií. Rozsáhlý výstavní projekt, který potrvá po celou návštěvnickou sezonu, doprovodí také přednášky. Expozice zabírá tři sály, vystaveno je na 150 loutek, kulisy a rekvizity. Součástí expozice je také promítání záznamů z představení, výstava přináší i informace z historie a současnosti divadla.

Přerovské loutkové divadlo vzniklo původně jako domácí loutkové divadlo sokola Josefa Horneka. Divadlo vzniklo v roce 1915 jako jedna z prvních loutkových scén na Moravě. Od roku 1936 působí na scéně v sokolovně u Bečvy. Divadlo podle kurátora výstavy odehrálo od roku 1921, kdy začala pravidelná představení, přes 3200 představení pro několik stovek tisíc diváků.

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Oldřich Kaiser slaví jubileum, na práci si stále nemůže stěžovat

čtvrtek, 14. května 2015, 09:47

Čtyřiačtyřicet celovečerních filmů a další desítky rolí v televizních snímcích, seriálech i na divadelních jevištích má...

Do Olomoucké muzejní noci se zapojí přes čtyřicet institucí, bude jezdit i speciální autobus

středa, 13. května 2015, 14:21

Na čtyři desítky muzeí, galerií a dalších kulturních institucí po celém městě se v pátek 15. května zapojí do druhé...

Helfštýn ožije historií vojenství, festival slibuje průřez napříč stoletími

úterý, 12. května 2015, 09:30

Hrad Helfštýn bude na konci května hostit přehlídku historie vojenství. Na festival dorazí více než sto účinkujících z...