Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Hrad Helfštýn se promění v jedno velké knihkupectví

 
pátek, 22. května 2015, 09:52

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku bude poslední květnový víkend obložen knihami. Takzvané Knižní trhy návštěvníkům nabídnou pohled do současné knižní produkce. V prostorách hradu se představí zástupci menších nakladatelství, plánují se také autorská čtení a v dílnách si budou moci zájemci vyzkoušet knihařská řemesla.

Nultý ročník Knižních trhů je letošní novinkou v kulturním kalendáři hradu. Organizátoři akce počítají, že by tím mohli na hradu zavést tradici. "Dlouhodobě se snažíme na hradě oživovat čtení hlavně pro děti v rámci akce Celé Česko čte dětem. Jelikož komorní akce z posledních let se setkávaly s velkým pozitivním ohlasem, rozhodli jsme se projekt rozšířit. Oslovili jsme řadu malých nakladatelů a také řadu řemeslníků, kteří se věnují výrobě knih," uvedl kastelán hradu Jan Lauro.

Organizátoři akce oslovili menší nakladatelství zaměřená především na dětskou, uměleckou a vědeckou literaturu. "Každý z nakladatelů dostane prostor pro představení práce své i autorů, se kterými spolupracuje. Velký sál H-studia na třetím nádvoří se tak promění v interaktivní knihkupectví, kde se návštěvníci dozvědí vše podstatné přímo od lidí, jež se na vzniku publikací podíleli," doplnil kastelán.

Amfiteátr v takzvaném Psinci mezi třetí a čtvrtou hradní bránou oživí autorská čtení. Chybět nebudou ani dílny, kde bude představen průřez knihařskými řemesly od lití liter, přes výrobu papíru až po samotné vazby. Nejmenší návštěvníci si budou moci vyrobit například vlastní razítko nebo záložku pod vedením zkušených výtvarníků.

Prostor na hradě dostanou také zaměstnanci přerovské knihovny. Milovníky literatury seznámí o chystaných novinkách, ale i s děním ze zákulisí knihovnické práce. Součástí trhů bude také hradní antikvariát. Starší knížky si budou moci lidé odnést po splnění některých z připravených úkolů.

Hrad Helfštýn se snaží novinky do programu návštěvnické sezony zavést téměř každoročně. Novou tradicí se zde stala například Helfštýnská pouť, loni byla novinkou exhibiční utkání zápasníků za hradbami, do povědomí se dostává také noční promítání na hradě. Středověký hrad je však stále nejznámější prezentací uměleckých kovářů z celého světa, kteří se na hrad každoročně sjíždějí na mezinárodní sympozium s názvem Hefaiston na konci srpna.

Zdroj: ČTK

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

Reklama
 
 

Kam dál?

VIDEO: Jak by vypadala Olomouc, kdyby se z ní vypařili všichni lidé? Podívejte se!

čtvrtek, 21. května 2015, 09:17

Olomoucký fotograf Jakub Hutyra má velkou zálibu v tvoření videí z jednotlivých snímků ze svého fotoaparátu. Na jeho...

Opuštěné letní kino v Olomouci začíná ožívat, počítá se s promítáním i koncerty

čtvrtek, 21. května 2015, 08:30

Filmoví fanoušci by se měli v Olomouci dočkat znovuotevření zchátralého letního kina u katedrály svatého Václava. Areál...

"Ta nejhezčí z Kelly Family" zazpívá na radničním nádvoří. Do Olomouce přijede Patricia Kelly

středa, 20. května 2015, 14:41

Patricia Kelly přijíždí se svým novým turné “Favorites” hned do dvou českých měst - 26. června bude cílovým místem...