Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Budou se konat již tradiční Svátky města Olomouce, letos přijdou s novinkami

 
středa, 27. května 2015, 16:42

Divadlo, velký open-air koncert, večerní průvod šermířů a historických konšelů, bitva císařského a švédského vojska, nová historická expozice, zpřístupněná renesanční lodžie či den otevřené radnice a setkání primátora s občany… Začátek června bude patřit Svátkům města Olomouce. Svátkům tradičním, ovšem letos s celou řadou novinek a inovací.

„Svátky města Olomouce patří tradičně k nejoblíbenějším dnům v životě našeho města. Chceme navázat na všechno pozitivní z minulosti a svátky navíc obohatit několika zajímavými novinkami,“ říká primátor Antonín Staněk. „Svátky města Olomouce jsou v tomto roce výjimečné a to hned z několika důvodů. Budou spojeny s velkým a tradičním festivalem Svátky písní a poprvé se bude konat Večerní průvod ke cti svaté Pavlíny,“ říká Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury.

Slavnostní průvod s ostatky patronky města svaté Pavlíny se odehraje v pátek 5. června, tentokrát ovšem poprvé vyrazí do ulic až večer, po hlavním koncertu. Představitelé města v kostýmech historických konšelů, zhruba 150 šermířů rovněž v historických oděvech, navíc s hořícími pochodněmi, to slibuje velký vizuální zážitek. „Současně budeme rádi, když se do průvodu zapojí v co největší míře Olomoučané i návštěvníci města,“ dodává náměstek primátora Pavel Urbášek.

Druhou novinkou je propojení Svátků města se Svátky písní Olomouc. V pátek 5. června zažije Horní náměstí od 19 hodin velký Open-air koncert v podání kapely Hudebního institutu a nejméně dvou stovek zpěváků, účastníků festivalu Svátky písní. Návštěvníci se mohou těšit na úpravy skladeb od Beatles, Queen, Pink Floyd či například od Stinga.

Živo ale bude v centru města v pátek už od rána. Na Dolním náměstí najdou lidé spoustu příležitostí k malým i větším nákupům v rámci Hanáckého farmářského trhu, flerjarmarku a Knižních a antikvárních trhů, později se přidá historický a řemeslný jarmark s dílnami a také prezentace olomouckých minipivovarů.

V sobotu 6. června se Olomoučané dočkají další významné novinky, a to opravdu zcela maximálně otevřené radnice. Na radnici se navíc budou v sobotu odehrávat současně čtyři akce. „Chci využít letošní svátky města a pozvat občany na radnici. Chtěl bych Olomoučany pozvat k osobnímu setkání a diskuzím o reálných všedních problémech města či podnětech k fungování města,“ vysvětluje primátor Antonín Staněk. Zájemci o debatu s primátorem ve skupinách do deseti osob se mohou od 1. června objednávat na konkrétně uvedené časy, a to buď e-mailem, či telefonicky, u asistenta primátora Richarda Schwarze (richard.schwarz@olomouc.eu, tel. 605 974 124). K diskuzím s občany budou připraveni také náměstci primátora Pavel Urbášek a Ladislav Šnevajs, a rovněž i zástupci městské policie.

Od 10 do 15 hodin bude historická budova radnice otevřená také pro návštěvníky, vstup bude výjimečně umožněn po schodišti přes umělecky unikátní a také z laického pohledu nádherně zdobenou renesanční lodžii, která obvykle bývá uzavřená. Vstup do radnice bude samozřejmě možný také hlavním vchodem. Klasické turistické prohlídky radnice a radniční věže doplní zbrusu nová expozice, která představí čtyři nejvýznamnější historické představitele Olomouce. Olomoučané se seznámí se starosty Franzem Kreimlem, Karlem Brandhuberem, Josefem von Engel a Richardem Fischerem, a shlédnou i doklady z jejich působení v čele města.

Na nádvoří radnice zamíří milovníci gastronomie. Odehraje se zde totiž gastronomická přehlídka Ochutnejte Hanou. Ve stáncích zde zájemci najdou teplou i studenou kuchyni, především regionálního charakteru. Tuto zajímavou akci připravila Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu.

Ani sobota nepřeruší jednu z nejsvátečnějších funkcí radnice, a to pořádání svatebních obřadů v obřadní síni. Během tohoto svátečního dne se uskuteční osm svatebních obřadů. Snoubenci a svatební hosté budou mít výjimečně otevřený vstup na radnici venkovním schodištěm nad hlavním vstupem.

Druhý den svátků, sobota, je určen především rodinám s dětmi. Na Horním náměstí budou koncerty, bohatý doprovodný program, dětská zóna, divadla, dílny a výstavy. V Bezručových sadech bude celou sobotu vojenské ležení s šermířskými vystoupeními, které v 16 hodin vyvrcholí Velkou historickou bitvou.

Zdroj: olomouc.eu

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Devatenáctiletá řidička a dvacetiletý řidič...

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

Reklama
 
 

Kam dál?

Návštěvníci Beerfestu se můžou těšit na třicet pivovarů, No Name i Falca

středa, 27. května 2015, 12:16

Pro všechny milovníky dobrého piva a kvalitní hudby se ve čtvrtek otevřou brány Beefrestu na Korunní pevnůstce....

Recenze: Nový Šílený Max je zběsilá jízda se šancí stát se kultovním snímkem

pondělí, 25. května 2015, 08:46

Po třiceti šesti letech se George Miller vrátil ke své postapokalyptické srdcovce Mad Max, neboli česky Šílený Max, aby...

Turistická sezóna začíná už tuto sobotu, co vše nabídne turistům?

pátek, 22. května 2015, 10:06

Na otázku, co Olomouci chybí z hlediska cestovního ruchu, odpoví většina dotázaných o delším váhání – snad moře, nebo...