Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava současných i dobových snímků v přerovském muzeu ukáže proměny Přerova

 
pondělí, 13. května 2019, 17:00

Proměny Přerova během uplynulých 100 let zachycuje nová fotografická výstava Muzea Komenského. Pohled na město nabídne prostřednictvím dobových a současných fotografií zachycujících přerovské ulice a náměstí v různých časových obdobích. Výstava bude otevřena tento čtvrtek a ponese název Přerov včera a dnes. Řekla to vedoucí výstavního a programového oddělení Romana Nitková.

„Výstava fotografií představí návštěvníkům různá zákoutí města Přerova a bude sledovat jejich proměnu v uplynulém století. Historické snímky často zachycují dnes již neexistující, zmizelé nebo zcela přestavěné části přerovských ulic a náměstí. Výstava bude doplněna o srovnávací fotografie ze současnosti a nabídne tak návštěvníkům pohled na stejná místa v různém čase," uvedla Nitková.

Podle kurátorky výstavy Šárky Krákorové Pajůrkové bylo často středem pozornosti většiny fotografů, profesionálů i amatérů centrum města. Zobrazeno je především Horní náměstí se zámkem, Žerotínovo náměstí a přilehlé ulice. „Porovnáním historických fotografií se současnými snímky fotografky přerovského muzea Ivety Juchelkové tak můžeme poznat, jak vypadal Přerov včera a dnes," doplnila kurátorka.

Přerov v posledních dvou stoletích podle zástupců muzea několikrát radikálně změnil svou tvář. „První jeho výrazná proměna nastala po zavedení železnice v roce 1841. Dopravní spojení s okolním světem umožnilo průmyslový rozvoj do té doby malého hanáckého města. Přerov se začal rozrůstat, měnila se skladba jeho obyvatelstva, vznikaly nové obytné čtvrti," popsala kurátorka. Poslední radikální proměnou Přerov prošel v 70. a 80. letech 20. století, kdy město proměnila rozsáhlá panelová výstavba. Z Přerova zmizely celé bloky starých, často zajímavých domů a místo nich se vztyčily do té doby v Přerově neexistující domy výškové, které daly městu novou tvář.

Většina veřejných reprezentativních budov města byla postavena od 70. let 19. století do první světové války. Jednou z nejvýraznějších je budova gymnázia z roku 1877 v ulici Komenského nebo Městský dům z roku 1897 na dnešním náměstí T. G. Masaryka. Řada ze staveb byla v době válečných let zničena, dodala kurátorka.

Záběry starých přerovských ulic i jejich současnou podobu si návštěvníci mohou společně s kolekcí historických fotografických přístrojů prohlédnout v prostorách muzea až do 6. října letošního roku.

Napsal(a) ČTK | Foto Muzeum Komenského Přerov

Kam dál?

Přerovský park Michalov ožije promenádními koncerty

sobota, 11. května 2019, 10:00

Přerovský park Michalov od poloviny května opět ožije promenádními koncerty. Prvorepublikovou tradici zavedla před několika lety...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zaběhejte si, vyzkoušejte paddleboard nebo...

pátek, 10. května 2019, 17:00

Tento víkend se ponese především v duchu sportu. Užijí si ho děti i dospělí.

Grémium ČSSD uložilo ministru Staňkovi připravit výběrové řízení na...

pátek, 10. května 2019, 16:30

Situací na ministerstvu kultury v souvislosti s nedávným odvoláním ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění...

Muzeum umění uspořádá koncert za odvolání ministra Antonína Staňka....

pátek, 10. května 2019, 11:38

David Koller Band & Bára Poláková, Tata Bojs a další hudebníci vystoupí v pondělí 20. května od 18 hodin v proluce Muzea umění...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.

ODS chce o spolupráci jednat s konzervativně liberálními stranami

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Chce sestavit tým, který porazí hnutí ANO, a udělat reformy v boji s byrokracií, ve školství nebo v digitalizaci. Fiala to uvedl na dotaz k možnému vytvoření předvolebního bloku demokratických stran, o kterém dříve hovořil předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan.

Hybridní autobusy testují Praha a Pardubice, Plzeň neuspokojily

V městské hromadné dopravě krajských měst přibývá v posledních letech vozů využívajících alternativní pohon. Dopravní podniky pořizují zejména elektromobily nebo vozy na stlačený zemní plyn (CNG), které jsou nízkoemisní a nahrazují část autobusů s naftovými motory. V případě trolejbusů provozují takzvané parciální vozy, které dokážou ujet část trasy na baterii. Praha v pondělí cestujícím představí hybridní autobus, který kombinuje spalovací motor s elektromotorem. Hybridní autobus testuje i dopravní podnik v Pardubicích, v minulosti ho zkoušela Plzeň, úspora paliva ale nesplnila její očekávání.