Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava současných i dobových snímků v přerovském muzeu ukáže proměny Přerova

 
pondělí, 13. května 2019, 17:00

Proměny Přerova během uplynulých 100 let zachycuje nová fotografická výstava Muzea Komenského. Pohled na město nabídne prostřednictvím dobových a současných fotografií zachycujících přerovské ulice a náměstí v různých časových obdobích. Výstava bude otevřena tento čtvrtek a ponese název Přerov včera a dnes. Řekla to vedoucí výstavního a programového oddělení Romana Nitková.

„Výstava fotografií představí návštěvníkům různá zákoutí města Přerova a bude sledovat jejich proměnu v uplynulém století. Historické snímky často zachycují dnes již neexistující, zmizelé nebo zcela přestavěné části přerovských ulic a náměstí. Výstava bude doplněna o srovnávací fotografie ze současnosti a nabídne tak návštěvníkům pohled na stejná místa v různém čase," uvedla Nitková.

Podle kurátorky výstavy Šárky Krákorové Pajůrkové bylo často středem pozornosti většiny fotografů, profesionálů i amatérů centrum města. Zobrazeno je především Horní náměstí se zámkem, Žerotínovo náměstí a přilehlé ulice. „Porovnáním historických fotografií se současnými snímky fotografky přerovského muzea Ivety Juchelkové tak můžeme poznat, jak vypadal Přerov včera a dnes," doplnila kurátorka.

Přerov v posledních dvou stoletích podle zástupců muzea několikrát radikálně změnil svou tvář. „První jeho výrazná proměna nastala po zavedení železnice v roce 1841. Dopravní spojení s okolním světem umožnilo průmyslový rozvoj do té doby malého hanáckého města. Přerov se začal rozrůstat, měnila se skladba jeho obyvatelstva, vznikaly nové obytné čtvrti," popsala kurátorka. Poslední radikální proměnou Přerov prošel v 70. a 80. letech 20. století, kdy město proměnila rozsáhlá panelová výstavba. Z Přerova zmizely celé bloky starých, často zajímavých domů a místo nich se vztyčily do té doby v Přerově neexistující domy výškové, které daly městu novou tvář.

Většina veřejných reprezentativních budov města byla postavena od 70. let 19. století do první světové války. Jednou z nejvýraznějších je budova gymnázia z roku 1877 v ulici Komenského nebo Městský dům z roku 1897 na dnešním náměstí T. G. Masaryka. Řada ze staveb byla v době válečných let zničena, dodala kurátorka.

Záběry starých přerovských ulic i jejich současnou podobu si návštěvníci mohou společně s kolekcí historických fotografických přístrojů prohlédnout v prostorách muzea až do 6. října letošního roku.

Napsal(a) ČTK | Foto Muzeum Komenského Přerov

Kam dál?

Přerovský park Michalov ožije promenádními koncerty

sobota, 11. května 2019, 10:00

Přerovský park Michalov od poloviny května opět ožije promenádními koncerty. Prvorepublikovou tradici zavedla před několika lety...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zaběhejte si, vyzkoušejte paddleboard nebo...

pátek, 10. května 2019, 17:00

Tento víkend se ponese především v duchu sportu. Užijí si ho děti i dospělí.

Grémium ČSSD uložilo ministru Staňkovi připravit výběrové řízení na...

pátek, 10. května 2019, 16:30

Situací na ministerstvu kultury v souvislosti s nedávným odvoláním ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění...

Muzeum umění uspořádá koncert za odvolání ministra Antonína Staňka....

pátek, 10. května 2019, 11:38

David Koller Band & Bára Poláková, Tata Bojs a další hudebníci vystoupí v pondělí 20. května od 18 hodin v proluce Muzea umění...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zhruba 190 tisíc seniorů v Česku nemá starobní penzi ani 10 tisíc korun

Zhruba 190 tisíc seniorek a seniorů musí měsíčně vystačit s důchodem pod 10 tisíc korun. Kolem 60 tisíc lidí pak nemá starobní penzi ani 8000 korun. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které sněmovnímu sociálnímu výboru poskytla zastupující náměstkyně ministerstva práce pro pojistné systémy a dávky Kateřina Jirková. Hranice příjmové chudoby pro samotného člověka loni v ČR činila 11 963 korun, letos bude o něco vyšší.

Desetitisíce lidí se od rána zapojily do sbírky potravin

Desetitisíce lidí se dnes od rána zapojily v obchodech do celonárodní Sbírky potravin. Zájem byl podle pořadatelů srovnatelný se sbírkami v předchozích letech. Během akce dnes zákazníci 337 obchodů po celé republice mohli věnovat trvanlivé jídlo či drogistické potřeby pro lidi v nouzi. Letos poprvé mohou lidé přispět i při nákupu na internetu, kde bude sbírka pokračovat ještě týden. Výsledky budou známé v neděli.

Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy Mostecké uhelné, je ve vězení

Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. Novinářům to dnes sdělila v tiskovém prohlášení Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.