Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do letošní Noci kostelů se zapojí i kostel ve Staré Vodě na Libavé

 
neděle, 19. května 2019, 10:00

Do letošní Noci kostelů, která připadá na 24. května, se v Olomouckém kraji poprvé zapojí také kostel ve Staré Vodě na Libavé, barokní kaple na hradě Bouzově či kostel v Jesenci, informoval dnes mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Při této akci, jejímž cílem je veřejnosti otevřít kostely netradičním způsobem, se v olomoucké arcidiecézi zapojí 230 kostelů, kaplí a modliteben. „Mnohé z přihlášených objektů jsou po deseti letech trvání Noci kostelů otevřeny vůbec poprvé jako například kostel ve Staré Vodě ve vojenském prostoru Libavá, který byl poničen vojáky a znovu opravený, dále barokní kostel v Jesenci od stavitele Santiniho Aichla nebo hradní kaple na hradě Bouzov," uvedl arcidiecézní koordinátor Noci kostelů Luboš Nágl. V Olomouckém kraji si návštěvníci budou moci prohlédnout i vzácné raně gotické fresky v kostele v Mostkovicích.

V Olomouci a blízkém okolí zástupci arcibiskupství doporučují navštívit také kapli ve fakultní nemocnici, veřejnosti neznámou kapli v azylovém domě Samaritán či kapli v klášteře premonstrátek na Svatém Kopečku a v klášteře sester klarisek ve Šternberku. V celém olomouckém okrese budou dveře otevřené u 43 kostelů.

Jen v Olomouci to bude celkem 29 objektů, mezi nimi například biskupská kaple s vystaveným unikátním dílem, takzvaným Chlebovým Kristem, anebo neexistující kostel sv. Petra a Pavla, zbořený v 18. století a vyznačený v půdorysu na nádvoří děkanátu Filozofické fakulty UP," doplnil Gračka.

Na Prostějovsku budou moci lidé zavítat do 27 kostelů, kaplí či modliteben. V Prostějově bude návštěvníkům k dispozici 13 objektů, u některé z nich jsou naplánovány i doprovodné akce. V kostele sv. Cyrila a Metoděje začne v 17.00 inscenace Hana podle románu Aleny Mornštajnové v podání Francouzského divadla při místním Cyrilometodějském gymnáziu. V Husově sboru se chystá přednáška s názvem Ježíšův smysl pro humor podle kanonických evangelií.

Na Přerovsku se do akce zapojí 19 kostelů a kaplí; v Hranicích bude otevřena jediná původní vojenská kaple v ČR, kaple sv. Barbory v kasárnách generála Zahálky. V Přerově návštěvu některých objektů doprovodí koncert, přednáška či biblické tance. Na Šumpersku bude lidem k dispozici 16 církevních objektů, dodal Gračka.

Napsal(a) ČTK | Foto ado.cz

Kam dál?

BLESKOVÁ SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na představení Vratká prkna v...

sobota, 18. května 2019, 19:00

Vyhrajte dva lístky na představení, které se koná v pondělí 20. května v Divadle na Šantovce. Stačí správně odpovědět na soutěžní...

Tvarůžkové hody rozvoní Velký Týnec. Zábavu si užijí malí i velcí

sobota, 18. května 2019, 10:00

V sobotu 25. května proběhnou ve Velkém Týnci Tvarůžkové hody, které budou spojené s kácením máje a dětským dnem.

VÍKEND PODLE DRBNY: Zahrajte si hry proti youtuberům, ochutnejte...

pátek, 17. května 2019, 18:00

Nevíte kam vyrazit o víkendu? Podívejte se na pár zajímavých kulturních tipů.

Na Hrubé Vodě se chystá 4Motion Day. K vidění a vyzkoušení budou...

pátek, 17. května 2019, 15:30

V sobotu 22. června se v Resortu Hrubá Voda uskuteční 4Motion Day plný silných aut a také bohatého programu pro celé rodiny.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nabarvené ptáče Václava Marhoula poletí do Los Angeles bojovat o nominaci na Oscara

Česká filmová a televizní akademie, která každoročně stojí za udílením cen Český lev, vybrala Nabarvené ptáče scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula jako kandidáta na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. Akademici vybírali z 10 českých hraných a dokumentárních filmů, přihlášených jejich producenty. S větším počtem bodů skončily dále filmy Na střeše a Zlatý podraz. Hlasování probíhalo od 1. do 13. září.

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky projektu Zikmund100 se projeli po stopách slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a nafotili svět šedesát let poté. Jak vůbec nápad vznikl, a jaké bylo stát po cestě před samotným Miroslavem Zikmundem? I o tom se rozpovídal jeden z aktérů Tomáš Vaňourek.

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni obávali. Vynucené snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací, ve které se podle agentury Bloomberg ukáže, jak citlivý ropný trh ve skutečnosti je.