Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do letošní Noci kostelů se zapojí i kostel ve Staré Vodě na Libavé

 
neděle, 19. května 2019, 10:00

Do letošní Noci kostelů, která připadá na 24. května, se v Olomouckém kraji poprvé zapojí také kostel ve Staré Vodě na Libavé, barokní kaple na hradě Bouzově či kostel v Jesenci, informoval dnes mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Při této akci, jejímž cílem je veřejnosti otevřít kostely netradičním způsobem, se v olomoucké arcidiecézi zapojí 230 kostelů, kaplí a modliteben. „Mnohé z přihlášených objektů jsou po deseti letech trvání Noci kostelů otevřeny vůbec poprvé jako například kostel ve Staré Vodě ve vojenském prostoru Libavá, který byl poničen vojáky a znovu opravený, dále barokní kostel v Jesenci od stavitele Santiniho Aichla nebo hradní kaple na hradě Bouzov," uvedl arcidiecézní koordinátor Noci kostelů Luboš Nágl. V Olomouckém kraji si návštěvníci budou moci prohlédnout i vzácné raně gotické fresky v kostele v Mostkovicích.

V Olomouci a blízkém okolí zástupci arcibiskupství doporučují navštívit také kapli ve fakultní nemocnici, veřejnosti neznámou kapli v azylovém domě Samaritán či kapli v klášteře premonstrátek na Svatém Kopečku a v klášteře sester klarisek ve Šternberku. V celém olomouckém okrese budou dveře otevřené u 43 kostelů.

Jen v Olomouci to bude celkem 29 objektů, mezi nimi například biskupská kaple s vystaveným unikátním dílem, takzvaným Chlebovým Kristem, anebo neexistující kostel sv. Petra a Pavla, zbořený v 18. století a vyznačený v půdorysu na nádvoří děkanátu Filozofické fakulty UP," doplnil Gračka.

Na Prostějovsku budou moci lidé zavítat do 27 kostelů, kaplí či modliteben. V Prostějově bude návštěvníkům k dispozici 13 objektů, u některé z nich jsou naplánovány i doprovodné akce. V kostele sv. Cyrila a Metoděje začne v 17.00 inscenace Hana podle románu Aleny Mornštajnové v podání Francouzského divadla při místním Cyrilometodějském gymnáziu. V Husově sboru se chystá přednáška s názvem Ježíšův smysl pro humor podle kanonických evangelií.

Na Přerovsku se do akce zapojí 19 kostelů a kaplí; v Hranicích bude otevřena jediná původní vojenská kaple v ČR, kaple sv. Barbory v kasárnách generála Zahálky. V Přerově návštěvu některých objektů doprovodí koncert, přednáška či biblické tance. Na Šumpersku bude lidem k dispozici 16 církevních objektů, dodal Gračka.

Napsal(a) ČTK | Foto ado.cz

Kam dál?

BLESKOVÁ SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na představení Vratká prkna v...

sobota, 18. května 2019, 19:00

Vyhrajte dva lístky na představení, které se koná v pondělí 20. května v Divadle na Šantovce. Stačí správně odpovědět na soutěžní...

Tvarůžkové hody rozvoní Velký Týnec. Zábavu si užijí malí i velcí

sobota, 18. května 2019, 10:00

V sobotu 25. května proběhnou ve Velkém Týnci Tvarůžkové hody, které budou spojené s kácením máje a dětským dnem.

VÍKEND PODLE DRBNY: Zahrajte si hry proti youtuberům, ochutnejte...

pátek, 17. května 2019, 18:00

Nevíte kam vyrazit o víkendu? Podívejte se na pár zajímavých kulturních tipů.

Na Hrubé Vodě se chystá 4Motion Day. K vidění a vyzkoušení budou...

pátek, 17. května 2019, 15:30

V sobotu 22. června se v Resortu Hrubá Voda uskuteční 4Motion Day plný silných aut a také bohatého programu pro celé rodiny.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele, a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.