Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Průřez tvorbou malířky Hlobilové vystaví přerovská galerie

 
středa, 22. května 2019, 07:30

Přerovská městská galerie otevře příští týden ve čtvrtek výstavu Dany Hlobilové, přerovské rodačky a držitelky mnoha ocenění za celoživotní přínos české výtvarné scéně.

Jednadevadesátiletá autorka představí průřez svou celoživotní tvorbou. Všechny obrazy budou v Přerově vystaveny poprvé, některé z nich budou mít dokonce premiéru, informovala vedoucí galerie a kurátorka výstavy Lada Galová. Expozice bude otevřena celý červen a bude prodejní.

„Dramaturgicky se výstava odráží od autorčiných největších životních zálib. Těmi jsou hudba, architektura a dálky. Přesně taková témata kloubí soubor odkazující na časté cesty umělkyně do zahraničí a její zájem o tamní umění," uvedla Galová. Vystaveny budou například malby temperou s názvem Einstein a Ptolemaios v Ulmu, Augsburg od Augusta k Fügnerovi nebo třeba Lucca a svatý Krištof.

V expozici bude i část upomínající na autorčiny začátky a soukromý život. „Dvě malby s námětem létání jsou poděkováním celoživotnímu partnerovi, leteckému konstruktérovi a hlavně realizátorovi některých malířčiných námětů do podoby trojrozměrné. Příkladem toho v Přerově bude třeba svařovaná kovová ozdobná mříž," přiblížila Galová. Autorčina setkání s architekturou pak zastoupí malba Krámek se zničenými sny jako vzpomínka na luxusní prodejnu světel na Václavském náměstí, kterou kdysi Hlobilová jedinečně navrhla.

Na výstavě se odrazí i autorčina láska k hudbě. „Otec Dany Hlobilové, hudební skladatel a vysokoškolský pedagog Emil Hlobil, jehož oborem byla opera a klasická hudba, inspiroval svou dceru k snad nekonečnému cyklu zahrad, věnovaných hudebníkům," dodala Galová. Toto téma se nakonec stalo také inspirací pro samotný název výstavy - Tříkolka v zahradě pro Jacquesa Brela, což je nejmladší vystavený obraz, abstrakce z roku 2017. Obraz odkazuje k belgickému šansoniérovi, jehož songy na vernisáži zazní ve speciálním nastudování právě pro tuto příležitost v podání zpěvačky a flétnistky Kateřiny Sekerové a pianisty Petra Stojana.

Akademická malířka se dříve věnovala designu a užité grafice. Navrhovala a realizovala výtvarná díla pro veřejný prostor, věnovala se kresbě a malbě. Její tvorba má široký tematický i žánrový záběr. Asi nejznámější prací je spolupráce na projektu skleněné Zpívající fontány pro světovou výstavu v Bruselu v roce 1958. Její tvorbu připomíná od února také výstava v Muzeu Komenského v Přerově.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Galerie města Přerova

Kam dál?

V muzeu budete moci prožít den v pravěku. Výstavou vás provede...

úterý, 21. května 2019, 22:00

Expozice Pravěk Mohelnicka představuje artefakty, které dokládají vývoj regionu od paleolitu po 10. století.

Na Moravskotřebovských arkádách vystoupí Kristína, Dalibor Janda i...

úterý, 21. května 2019, 18:00

Moravskotřebovské arkády jsou nekomerční hudební festival.

VIDEO: Muzeum umění na svém youtube kanálu zveřejnilo kompletní...

úterý, 21. května 2019, 17:00

V pondělí 20. května se v proluce mezi domy, kde má stát do budoucna budova Středoevropského fóra, odehrál koncert proti...

Do proluky pod selfie krále přišly na koncert proti Staňkovi stovky...

úterý, 21. května 2019, 07:59

Známé kapely, operní pěvkyně Dagmar Pecková či bývalý ministr kultury Daniel Herman dnes v Olomouci veřejně vystoupili proti...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele, a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.