Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Průřez tvorbou malířky Hlobilové vystaví přerovská galerie

 
středa, 22. května 2019, 07:30

Přerovská městská galerie otevře příští týden ve čtvrtek výstavu Dany Hlobilové, přerovské rodačky a držitelky mnoha ocenění za celoživotní přínos české výtvarné scéně.

Jednadevadesátiletá autorka představí průřez svou celoživotní tvorbou. Všechny obrazy budou v Přerově vystaveny poprvé, některé z nich budou mít dokonce premiéru, informovala vedoucí galerie a kurátorka výstavy Lada Galová. Expozice bude otevřena celý červen a bude prodejní.

„Dramaturgicky se výstava odráží od autorčiných největších životních zálib. Těmi jsou hudba, architektura a dálky. Přesně taková témata kloubí soubor odkazující na časté cesty umělkyně do zahraničí a její zájem o tamní umění," uvedla Galová. Vystaveny budou například malby temperou s názvem Einstein a Ptolemaios v Ulmu, Augsburg od Augusta k Fügnerovi nebo třeba Lucca a svatý Krištof.

V expozici bude i část upomínající na autorčiny začátky a soukromý život. „Dvě malby s námětem létání jsou poděkováním celoživotnímu partnerovi, leteckému konstruktérovi a hlavně realizátorovi některých malířčiných námětů do podoby trojrozměrné. Příkladem toho v Přerově bude třeba svařovaná kovová ozdobná mříž," přiblížila Galová. Autorčina setkání s architekturou pak zastoupí malba Krámek se zničenými sny jako vzpomínka na luxusní prodejnu světel na Václavském náměstí, kterou kdysi Hlobilová jedinečně navrhla.

Na výstavě se odrazí i autorčina láska k hudbě. „Otec Dany Hlobilové, hudební skladatel a vysokoškolský pedagog Emil Hlobil, jehož oborem byla opera a klasická hudba, inspiroval svou dceru k snad nekonečnému cyklu zahrad, věnovaných hudebníkům," dodala Galová. Toto téma se nakonec stalo také inspirací pro samotný název výstavy - Tříkolka v zahradě pro Jacquesa Brela, což je nejmladší vystavený obraz, abstrakce z roku 2017. Obraz odkazuje k belgickému šansoniérovi, jehož songy na vernisáži zazní ve speciálním nastudování právě pro tuto příležitost v podání zpěvačky a flétnistky Kateřiny Sekerové a pianisty Petra Stojana.

Akademická malířka se dříve věnovala designu a užité grafice. Navrhovala a realizovala výtvarná díla pro veřejný prostor, věnovala se kresbě a malbě. Její tvorba má široký tematický i žánrový záběr. Asi nejznámější prací je spolupráce na projektu skleněné Zpívající fontány pro světovou výstavu v Bruselu v roce 1958. Její tvorbu připomíná od února také výstava v Muzeu Komenského v Přerově.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Galerie města Přerova

Kam dál?

V muzeu budete moci prožít den v pravěku. Výstavou vás provede...

úterý, 21. května 2019, 22:00

Expozice Pravěk Mohelnicka představuje artefakty, které dokládají vývoj regionu od paleolitu po 10. století.

Na Moravskotřebovských arkádách vystoupí Kristína, Dalibor Janda i...

úterý, 21. května 2019, 18:00

Moravskotřebovské arkády jsou nekomerční hudební festival.

VIDEO: Muzeum umění na svém youtube kanálu zveřejnilo kompletní...

úterý, 21. května 2019, 17:00

V pondělí 20. května se v proluce mezi domy, kde má stát do budoucna budova Středoevropského fóra, odehrál koncert proti...

Do proluky pod selfie krále přišly na koncert proti Staňkovi stovky...

úterý, 21. května 2019, 07:59

Známé kapely, operní pěvkyně Dagmar Pecková či bývalý ministr kultury Daniel Herman dnes v Olomouci veřejně vystoupili proti...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.