Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hranice si připomenou 850 let od založení. Chystají se akce i výstavy

 
pondělí, 27. května 2019, 21:00

Hranice na Přerovsku si na začátku června připomenou 850 let od založení města. Jednotlivé akce budou podle mluvčího radnice Petra Bakovského koncipovány tak, aby obyvatelům připomněly unikátnosti a rozmanitosti vývoje a historie Hranic. Odehrají se na Masarykově náměstí, v Zámecké zahradě i u zámku, oslavy vyvrcholí slavnostním průvodem. Výročí město oslaví v sobotu 8. června.

„Oslavy vyvrcholí slavnostním průvodem. Ten povede stěžejní historická postava, rajhradský benediktinský mnich Jurik, se kterým je vznik města spojen. Mnich Jurik se totiž podílel na kolonizaci území a organizoval mýcení lesů. Díky tomu vyrostla v místě Hranic osada, která už v roce 1201 byla trhovou vsí," uvedl mluvčí radnice.

Do průvodu se zapojí obchodníci, komedianti, tanečnice, vojáci a další postavy, které procházely městem během staletí. „Nebudou chybět loupežníci, kteří u obchodní stezky měli svoji živnost, ani další postavy z hranických pověstí. K vidění budou i historická auta i motocykly, prvorepublikoví i současní vojáci, sokolové, skauti, mažoretky a další," doplnil Bakovský. Pořadatelé upozorňují návštěvníky například na výjimečné vystoupení s názvem Compagnie with balls, taneční vystoupení na obřím balónu, se kterým si „pohrává“ velká loutka.

Koncepce oslav se odvíjí od historie města. Obyvatelům připomenou to, že Hranice byly vždy křižovatkou cest; ležely na Jantarové stezce, později byla přes Hranice vedena jedna z prvních a nejdůležitějších železničních tratí Habsburské monarchie - Severní dráha císaře Ferdinanda. Město je historicky spjato také s armádou, připravena jsou proto i vystoupení, která připomenou slavné vojenské ústavy.

Slavnosti doprovodí také řada výstav, které mohou lidé navštívit v hranickém muzeu a galerii. V Muzeu na zámku uvidí stálou expozici zbraní a model města, který nastíní, jak vypadaly Hranice v dřívějších dobách. V galerii Severní křídlo zámku mohou zhlédnout výstavu grafik Jiřího Slívy Jazz pro oči. Na Staré radnici bude výstava Fenomén hasičství a v Galerii Synagoga dílo umělce Viktora Hulíka.

Poprvé jsou Hranice zmiňovány v listinném falzu z roku 1169. Skutečnou existenci osady lze předpokládat od konce 12. století. Tato kolonizace je spojována se jménem mnicha Jurika, dodal mluvčí radnice.

Napsal(a) ČTK | Foto kultura-hranice.cz

Kam dál?

Cesta přes Libavou se po třech letech vyjímečně otevře kvůli...

pondělí, 27. května 2019, 19:30

Poutníci, kteří v červenci zavítají na anenskou pouť do kostela svaté Anny a Jakuba ve Staré Vodě ve vojenském prostoru Libavá,...

Na Výstavišti Flora se sejdou desítky tatérů, chystá se Tattoo Action...

pondělí, 27. května 2019, 16:30

V sobotu 1. června a v neděli 2. června bude Výstaviště Flora patřit tatérům a jejich prvotřídnímu umění. V pavilonu A se bude...

Oblastní výstava psů všech plemen odstartuje v sobotu na zámku v...

pondělí, 27. května 2019, 16:30

Na Oblastní výstavě psů uvidíte tisíc psích šampionů všech plemen, a to 1. června v zámeckém areálu v Náměšti na Hané.

Moravské divadlo chystá Koncert pro dobrou věc, podpoří provoz...

neděle, 26. května 2019, 14:00

Soubor opery a operety Moravského divadla uvedl před několika dny poslední hudební premiéru letošní sezony Così fan tutte, s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.