Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Po padesáti letech se Hranicemi projde průvod mapující dějiny města

 
středa, 5. června 2019, 20:30

Hranicemi na Přerovsku projde v sobotu po 50 letech historický průvod připomínající 850 let od jejich založení. Čítat bude až 350 lidí v maskách, kteří ztvární dějiny města.

V čele půjde stěžejní historická postava, rajhradský benediktinský mnich Jurik, kterého v roce 1969 ztvárnil tehdy sedmnáctiletý Jiří Kopecký. Průvod ozdobí také postavy z pověstí, středověcí obchodníci či doboví vojáci, řekla ředitelka Městských kulturních zařízení Naděžda Jandová.

Oslavy připomenou, že Hranice byly vždy křižovatkou cest. Ležely na Jantarové stezce, později městem vedla jedna z prvních železničních tratí habsburské monarchie - Severní dráha císaře Ferdinanda. „V průvodu se objeví postavy od nejstarší po nejnovější historii města. Chybět v něm nebudou postavy z pověstí jako loupežníci, kteří děsili obchodníky, ale i bílá paní, která se v hranických pověstech často opakuje," uvedla Jandová.

Do průvodu se zapojí vojáci z dob dávných, ale i příslušníci současné posádky, středověcí obchodníci i lázeňští hosté, kteří k městu patří. V uniformách si v něm budou vykračovat hasiči, skauti, sokoli či mažoretky, doprovázet je budou také historická auta. Pořadatelé odhadují, že se zapojí 300 až 350 lidí. „V průvodu bude na třech místech hrát hudba, v čele to budou bubeníci, konec uzavře velký dechový orchestr. Uprostřed, kde bude na obrovském míči tančit baletka, se kterou si bude pohrávat obří loutka, bude reprodukovaná hudba," doplnila Jandová.

Průvod bude sledovat tentokrát z řad diváků také pedagog z hranické průmyslové školy Jiří Kopecký, který Jurika co by student zdejší průmyslové školy ztvárnil před 50 lety, kdy město slavilo 800 let výročí. V čele průvodu šel tehdy s parukou na hlavě, v kutně a s křížem na krku. „Bylo to v roce 1969, poznal jsem se na historické fotografii, která nedávno vyšla v hranických listech. Tehdy jsem byl studentem druhé ročníku naší školy. Pamatuji si, že průvod byl velkolepý, sledovalo jej hrozně moc lidí. Byl to pro mě zážitek, jít v jeho čele," řekl Kopecký.

Výročí města si budou Hranice připomínat po celou sobotu, akce se odehrají na Masarykově náměstí, v Zámecké zahradě i u zámku. Slavnosti doprovodí také výstavy, ukázky řemesel, připraveno je ruské kolo, zvěřinec pro děti, dobová kuchyně, loutková představení či flašinetář. Průvod vyjde v 18:00 od kruhového objezdu u Poly, projde po třídě 1. máje, kolem zámku a Zámeckou ulicí na náměstí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

V Prostějově bude od čtvrtka k vidění netradiční výstava ke 115....

středa, 5. června 2019, 16:30

Muzeum a galerie v Prostějově, p. o. ve spolupráci s Galerií umění Prostějov připravilo rozsáhlou a netradičně koncipovanou...

Soutěž Moravského divadla vyhrála hra Samet. Diváci ji uvidí na podzim

středa, 5. června 2019, 07:30

Moravské divadlo v Olomouci uvede v listopadu v souvislosti s letošním 30. výročím sametové revoluce hru Samet od Michaely...

V pátek se otevřou skautské klubovny, vrcholí oslavy sta let...

úterý, 4. června 2019, 19:00

Otevřením skautských kluboven, průvodem městem i mší svatou vyvrcholí tento týden v Olomouci oslavy sta let olomouckého...

Přerovský Zubrfest láká na skvělé kapely i pivo v oblacích

úterý, 4. června 2019, 08:18

Sobota 15. června bude patřit dalšímu ročníku oblíbeného festivalu ZUBRFEST, který do areálu přerovského pivovaru každoročně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonus

Když se řekne dovolená, většina z nás si pravděpodobně představí relax u vody, dlouhé hodiny nic nedělaní a odpočinku. Já se ale vydala na aktivní dovolenou. Presstrip Zlatá stezka mě utvrdil v tom, že krásu nemusíme hledat daleko. Občas čeká jen za hranicemi našeho města, regionu nebo kraje.

Děti a vnuci emigrantů nejspíš snadněji získají české občanství

Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, pravděpodobně budou moci snadněji získat české občanství. Změnu přináší senátní novela, kterou dnes Sněmovna schválila navzdory výhradám KSČM a SPD. Novelu o státním občanství nyní dostane horní komora parlamentu k potvrzení svého souhlasu.

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?