Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Po padesáti letech se Hranicemi projde průvod mapující dějiny města

 
středa, 5. června 2019, 20:30

Hranicemi na Přerovsku projde v sobotu po 50 letech historický průvod připomínající 850 let od jejich založení. Čítat bude až 350 lidí v maskách, kteří ztvární dějiny města.

V čele půjde stěžejní historická postava, rajhradský benediktinský mnich Jurik, kterého v roce 1969 ztvárnil tehdy sedmnáctiletý Jiří Kopecký. Průvod ozdobí také postavy z pověstí, středověcí obchodníci či doboví vojáci, řekla ředitelka Městských kulturních zařízení Naděžda Jandová.

Oslavy připomenou, že Hranice byly vždy křižovatkou cest. Ležely na Jantarové stezce, později městem vedla jedna z prvních železničních tratí habsburské monarchie - Severní dráha císaře Ferdinanda. „V průvodu se objeví postavy od nejstarší po nejnovější historii města. Chybět v něm nebudou postavy z pověstí jako loupežníci, kteří děsili obchodníky, ale i bílá paní, která se v hranických pověstech často opakuje," uvedla Jandová.

Do průvodu se zapojí vojáci z dob dávných, ale i příslušníci současné posádky, středověcí obchodníci i lázeňští hosté, kteří k městu patří. V uniformách si v něm budou vykračovat hasiči, skauti, sokoli či mažoretky, doprovázet je budou také historická auta. Pořadatelé odhadují, že se zapojí 300 až 350 lidí. „V průvodu bude na třech místech hrát hudba, v čele to budou bubeníci, konec uzavře velký dechový orchestr. Uprostřed, kde bude na obrovském míči tančit baletka, se kterou si bude pohrávat obří loutka, bude reprodukovaná hudba," doplnila Jandová.

Průvod bude sledovat tentokrát z řad diváků také pedagog z hranické průmyslové školy Jiří Kopecký, který Jurika co by student zdejší průmyslové školy ztvárnil před 50 lety, kdy město slavilo 800 let výročí. V čele průvodu šel tehdy s parukou na hlavě, v kutně a s křížem na krku. „Bylo to v roce 1969, poznal jsem se na historické fotografii, která nedávno vyšla v hranických listech. Tehdy jsem byl studentem druhé ročníku naší školy. Pamatuji si, že průvod byl velkolepý, sledovalo jej hrozně moc lidí. Byl to pro mě zážitek, jít v jeho čele," řekl Kopecký.

Výročí města si budou Hranice připomínat po celou sobotu, akce se odehrají na Masarykově náměstí, v Zámecké zahradě i u zámku. Slavnosti doprovodí také výstavy, ukázky řemesel, připraveno je ruské kolo, zvěřinec pro děti, dobová kuchyně, loutková představení či flašinetář. Průvod vyjde v 18:00 od kruhového objezdu u Poly, projde po třídě 1. máje, kolem zámku a Zámeckou ulicí na náměstí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

V Prostějově bude od čtvrtka k vidění netradiční výstava ke 115....

středa, 5. června 2019, 16:30

Muzeum a galerie v Prostějově, p. o. ve spolupráci s Galerií umění Prostějov připravilo rozsáhlou a netradičně koncipovanou...

Soutěž Moravského divadla vyhrála hra Samet. Diváci ji uvidí na podzim

středa, 5. června 2019, 07:30

Moravské divadlo v Olomouci uvede v listopadu v souvislosti s letošním 30. výročím sametové revoluce hru Samet od Michaely...

V pátek se otevřou skautské klubovny, vrcholí oslavy sta let...

úterý, 4. června 2019, 19:00

Otevřením skautských kluboven, průvodem městem i mší svatou vyvrcholí tento týden v Olomouci oslavy sta let olomouckého...

Přerovský Zubrfest láká na skvělé kapely i pivo v oblacích

úterý, 4. června 2019, 08:18

Sobota 15. června bude patřit dalšímu ročníku oblíbeného festivalu ZUBRFEST, který do areálu přerovského pivovaru každoročně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.