Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Šumperská boží muka se stala kulturní památkou. Jsou spjatá s čarodějnickými procesy

 
středa, 5. června 2019, 22:00

Šumperská boží muka spjatá s čarodějnickými procesy se stala kulturní památkou. Na seznam ji zařadilo ministerstvo kultury na návrh památkářů.

Takzvaná čarodějnická boží muka nechávali vystavět pozůstalí obětí honu na čarodějnice na konci 17. století. Nacházejí se také v Koutech nad Desnou, Velkých Losinách a Rapotíně na Šumpersku, informoval mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Vlastimil Staněk.

„Po restaurátorském zásahu se boží muka nacházejí v dobrém stavu a jedná se o velmi kvalitní dílo s vysokou historickou hodnotou regionální produkce. Jsou také jedním z mála dokladů památek spojených s inkvizičními procesy na Šumpersku," uvedl Staněk. "Byť byla během své existence několikrát přemístěna, dodnes hrají významnou roli ve městě i krajině a nyní jsou i jedním ze zastavení současné naučné Čarodějnické cyklotrasy," doplnil mluvčí.

Pozdně renesanční čtyřboká kamenná pilířová boží muka pocházejí pravděpodobně z roku 1699. Výjimečná jsou také využitím netradičního místního materiálu, krupníku, což je mastková břidlice, která se těžila pouze v okolí Sobotína a Vernířovic, dodal Staněk.

Památka je vysoká zhruba tři metry, skládá se z novodobého betonového podstavce čtvercového půdorysu, pískovcového pilíře a původní vrcholové kaplice završené fragmentem železného kříže na kruhovém soklu. Boží muka se nacházejí v oblasti nechvalně známé kvůli čarodějnickým procesům, pod kterými je podepsán inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu, který už měl předchozí zkušenosti s vedením procesů ve Slezsku. Boblig rozpoutal štvanici na domnělé spřažence s ďáblem, obohacoval se přitom na majetku odsouzených nešťastníků. Při procesech v letech 1678 až 1696 zemřelo asi sto lidí. Nejznámější obětí těchto justičních vražd se stal šumperský děkan a kněz Kryštof Alois Lautner, který proti vyšetřovacím metodám inkvizitora ve svých kázáních nepřímo brojil.
Napsal(a) ČTK | Foto Pavlína Koncošová

Kam dál?

Po padesáti letech se Hranicemi projde průvod mapující dějiny města

středa, 5. června 2019, 20:30

Hranicemi na Přerovsku projde v sobotu po 50 letech historický průvod připomínající 850 let od jejich založení. Čítat bude až 350...

V Prostějově bude od čtvrtka k vidění netradiční výstava ke 115....

středa, 5. června 2019, 16:30

Muzeum a galerie v Prostějově, p. o. ve spolupráci s Galerií umění Prostějov připravilo rozsáhlou a netradičně koncipovanou...

Soutěž Moravského divadla vyhrála hra Samet. Diváci ji uvidí na podzim

středa, 5. června 2019, 07:30

Moravské divadlo v Olomouci uvede v listopadu v souvislosti s letošním 30. výročím sametové revoluce hru Samet od Michaely...

V pátek se otevřou skautské klubovny, vrcholí oslavy sta let...

úterý, 4. června 2019, 19:00

Otevřením skautských kluboven, průvodem městem i mší svatou vyvrcholí tento týden v Olomouci oslavy sta let olomouckého...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonus

Když se řekne dovolená, většina z nás si pravděpodobně představí relax u vody, dlouhé hodiny nic nedělaní a odpočinku. Já se ale vydala na aktivní dovolenou. Presstrip Zlatá stezka mě utvrdil v tom, že krásu nemusíme hledat daleko. Občas čeká jen za hranicemi našeho města, regionu nebo kraje.

Děti a vnuci emigrantů nejspíš snadněji získají české občanství

Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, pravděpodobně budou moci snadněji získat české občanství. Změnu přináší senátní novela, kterou dnes Sněmovna schválila navzdory výhradám KSČM a SPD. Novelu o státním občanství nyní dostane horní komora parlamentu k potvrzení svého souhlasu.

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?