neděle 26. května 2024 Filip

Flamenco rozpohybuje na začátku srpna Olomouc, přijede i špičkový kytarista Carlos Piñana

Roztančená olomoucká náměstí, flamencové workshopy, koncerty, gastronomické večery a famózní galavečer, kde vystoupí mimo jiné i špičkový flamencový kytarista Carlos Piñana spolu se symfonickým orchestrem Moravské filharmonie Olomouc. To všechno je multižánrový Festival Colores Flamencos 2015.

V polovině letních prázdnin se uskuteční již sedmý ročník mezinárodního multižánrového festivalu flamenca a španělské kultury  Colores Flamencos a stejně jako v minulých letech olomoucké sály, ulice a náměstí zaplní všichni milovníci a obdivovatelé španělské kultury a flamenca.

Za šest let konání festivalu ho navštívilo více než 20 tisíc návštěvníků. Milníkem byl velmi úspěšný koncert světové hudební hvězdy, fenomenálního kytaristy Paco de Lucíi v roce 2013, po němž se zájem o festival ještě zvýšil. Také letos se předpokládá zájem návštěvníků nejen z celé České republiky, ale také z okolních zemí, jako je Slovensko a Polsko. Z tohoto pohledu se jedná o unikátní a velmi prestižní akci z Evropského pohledu.

Festival získal právě za ročník 2013 významné ocenění. Jedná se o Cenu města Olomouce za počin roku v oblasti kultury.

Strhující flamenco v mezinárodním obsazení

Festival 30. 7. odstartuje koncert „Al-Andalus“, jehož inspirací pro flamenco & world music projekt, se stalo propojení vášnivého flamenca s vlivy latinskoamerické a sefardské hudby. Na jednom pódiu se zde setkají, strhující madridská tanečnice Virginia Delgado, uruguayský basista, violoncellista a hudební producent Andrés Ibarburu, izraelský perkusista a všestranný umělec Azar Abou a hudebník, profesor brněnské konzervatoře a umělecký ředitel festivalů Ibérica a Colores Flamencos Petr Vít s dcerou Veronicou, reprezentující v programu festivalu nejmladší flamencovou generaci. Tento jedinečný umělecký projekt budou mít diváci možnost shlédnout 30. 7. na nádvoří radnice na olomouckém Horním náměstí.

Taneční Sangria party se španělskými delikatesami

Páteční večer bude patřit  Sangria party, na které všechny přítomné roztančí  světaznalý španělský DJ Enrique.  Kromě flamencové a španělské hudby se mohou všichni návštěvníci v Restauraci&Baru Morgan’s  těšit na originální Sangriu, španělské víno a vybrané delikatesy.

Tradiční a všemi očekávaný Galavečer flamenca se uskuteční 1. 8. v pavilonu A na Výstavišti Flora. Diváci se mohou těšit na nezapomenutelný zážitek v podobě spojení dvou hudebních elementů; zemitého a vášnivého zvuku flamencové kytary jednoho z předních flamencových kytaristů nastupující generace Carlose Piñana a barvitým symfonickým orchestrem Moravské filharmonie Olomouc. Během galavečera se na pódiu divákům představí také světově známý perkusista Vicente Miguel Ángel Orengo, zpěvák Agustín Garnés a nezapomenutelná charismatická tanečnice Maise Márquez. Během večera zazní mj. i symfonická svita „El Cuidado de Una Esencia“, která je věnována jedné z největších postav flamencové kytary a flamenca vůbec – Paco de Lucíovi.

Roztančené náměstí na nefalšované flamencové fiestě

Během odpoledne dne 1. 8., ještě před festivalovým galavečerem, proběhne na Horním náměstí tradiční festivalová flamencová fiesta, jejíž jedinečná atmosféra každoročně uchvátí všechny milovníky španělské kultury a tance.

V překrásné Kapli Božího Těla v Uměleckém centru UP v konviktu budou mít 2. 8. diváci jedinečnou možnost shlédnout koncert „Con Pasión“, kde vystoupí jeden z našich nejvýraznějších talentů mladé pěvecké generace, mezzosopranistka Barbora Martínková-Polášková spolu s první harfistkou Filharmonie Brno, Ivanou Dohnalovou.

Na vybrané lahůdky a speciality španělské kuchyně připravovaných podle originálních receptů šéfkuchařem hotelu NH Olomouc Congres se mohou návštěvníci festivalu těšit během Dnů španělské gastronomie. Pro hosty festivalu je připravena také přehlídka španělské kinematografie v kině Metropol.

A samozřejmě pořadatelé i letos mysleli na skalní příznivce flamenca, kteří chtějí vášeň španělských rytmů zažít na vlastní kůži. Ti se mohou zúčastnit flamencových workshopů, které budou opět probíhat pod záštitou skvělé Petry Pšenicové, lektorky a zakladatelky flamencové skupiny Aires del Sur.

Vstupenky je možné zakoupit v síti TICKETPORTAL a jeho smluvních partnerů a to na Galavečer flamenca, který se uskuteční 1.8. v pavilonu A, na Výstavišti FLORA Olomouc. Na ostatní představení a to i včetně Galavečera flamenca, budou vstupenky k dostání v Městském informačním centru Olomouc, které sídlí v podloubí olomoucké radnice, popř. v místech konání koncertů.

Všechny festivalové informace najdete na www.flamencool.cz, žhavé novinky k programu lze čerpat i na facebooku.

Zdroj: PR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.