Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pevnost poznání obohatil robot, slepecké planetárium a exponát kůže

 
sobota, 22. června 2019, 10:00

Robot pomáhající vědcům rozluštit genom pšenice, exponát kůže či slepecké planetárium jsou novinky, které lidé uvidí v prostorách interaktivního muzea Pevnost poznání v Olomouci.

Exponáty získalo muzeum díky spolupráci se špičkovými vědeckými pracovišti, některé z nich vyrobili také technici přímo v Pevnosti poznání. Například s unikátním přístrojem využívaným při čtení genomu pšenice se mohou lidé seznámit pouze v tomto muzeu. Novinky jsou v každém patře budovy, informovali zástupci muzea.

Robot Genetix Q-bot, který využívala laboratoř Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, se stal dominantou nové části expozice Živá voda s názvem Kód života. Podle vedoucího laboratoře Jaroslava Doležela byl přístroj jedním z prvních robotů využívaných v biologii rostlin.

Pevnost poznání byla otevřena v dubnu 2015, vybudování stálo přes 150 milionů korun. Je vybavena více než 200 modely a přístroji. Muzeum se hned po svém otevření zařadilo mezi hojně navštěvované turistické cíle v Olomouckém kraji.

„Teď se robot odebral do důchodu a lze na něm veřejnosti demonstrovat, jakým způsobem se dá dekódovat DNA," uvedl ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum Ivo Frébort. S takto unikátním přístrojem se podle zástupců Pevnosti poznání návštěvníci zblízka seznámí pouze v tomto muzeu.

Věřím, že tato nová část expozice přispěje k poodhalení pro většinu lidí poněkud záhadného a možná i trošku strašidelného světa genetických výzkumů," doplnila koordinátorka sekce biologie Alena Vláčilová.

V sekci Rozum v hrsti mohou lidé prostudovat exponát kůže, který jim názorně přibližuje její jednotlivé vrstvy a demonstruje některá onemocnění, jako jsou například lupénka nebo melanom. V expozici Světlo a tma je zase umístěno ojedinělé Slepecké planetárium. Zájemci si mohou vyzkoušet, zda pouze hmatem poznají například souhvězdí Velkého vozu. Lákadlem je také prezentace tzv. Schlierenovy metody, která pomáhá demonstrovat, jak proudí horký vzduch.

Změny připravuje také tým expozice o historii. K vidění bude například strážní budka či stůl architekta, který se stane interaktivní studnicí znalostí o rakouské armádě, technikách opevňování a dobývání pevností a celkově vojenské koncepci sedmileté války. Chybět nebude ani bubínek, na který si lidé zahrají vojenské pochody. V přízemí Pevnosti poznání se v nejbližší době objeví také tiskařský lis a repliky uniformy ze sedmileté války.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Pevnost poznání Olomouc

Kam dál?

VÍKEND PODLE DRBNY: Zajděte s dětmi do pohádkového lesa, ochutnejte...

pátek, 21. června 2019, 18:00

Tento víkend si na své přijdou jak gurmáni, tak sportovci. Ani děti se nudit nebudou. Čeká na ně hned několik akcí, kde se budou...

Olomoucké shakespearovské léto se letos protáhne na jedenáct dnů....

pátek, 21. června 2019, 17:00

Na jedenáct dnů se letos protáhne letní open-air festival Divadla Tramtarie s názvem Olomoucké shakespearovské léto, které se...

Na český a německý knižní fond se zaměří výstava v Muzeu umění

čtvrtek, 20. června 2019, 19:00

Na českou a německou knižní kulturu první poloviny 20. století cílí výstava, která se ve čtvrtek otevře v prostorách Muzea umění...

Toužíte zpomalit své životní tempo? Vydejte se na páteční PechaKucha...

středa, 19. června 2019, 19:30

Spousta z nás touží zpomalit své životní tempo, zmenšit svou ekologickou stopu, uvolnit se. Zvolněte s námi 21. června ve 21...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.