Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Moravská filharmonie Olomouc vstoupí do sezony s novým šéfdirigentem a pestrým programem

 
úterý, 25. června 2019, 22:00

S pestrým dramaturgickým programem a především s novým šéfdirigentem Jakubem Kleckerem vstoupí do nadcházející sezóny Moravská filharmonie Olomouc.

Veřejnosti se nový šéfdirigent, který vystřídá Petra Vronského, představí poprvé na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září v Redutě. Sezonou se bude prolínat téma umělecké inspirace, představí se uznávaní domácí i zahraniční interpreti, řekli zástupci filharmonie.

Klecker působil v opeře Národního divadla moravskoslezského

„Chtěl bych umělecky navázat na dlouholetou šéfdirigentskou éru Petra Vronského, který orchestru vtiskl osobitý zvuk a kvality," uvedl Klecker, který přišel do Olomouce po čtyřletém angažmá v opeře Národního divadla moravskoslezského, kde působil na pozici hudebního ředitele opery. Při koncepci programu bylo podle něj snahou to, aby uváděná díla byla přínosem nejen pro diváka, ale i pro samotné hráče.

„Věnujeme se proto tedy nejen velkým titulům, ale jako protipól se budeme věnovat dílům klasicistním," doplnil nový šéfdirigent. Klecker na dotaz řekl, že jeho úkolem bude rozšiřovat kvalitu olomoucké filharmonie, která pod vedením Vronského velmi úspěšně vystupovala posledních 14 let. Podle něj je v orchestru velký hráčský potenciál, který je potřeba rozvíjet. „Plánuji dělené zkoušky jednotlivých nástrojových skupin, tak abychom v sezoně mohli stavět na hráčských kvalitách," doplnil šéfdirigent.

Celou sezonu se bude prolínat téma umělecké inspirace

Podle dramaturgyně Moravské filharmonie Ivany Kaliny Tabak se celou sezonou bude prolínat téma umělecké inspirace. Uznávaní domácí i zahraniční interpreti odvyprávějí pomocí hudby příběhy zrozené ze silných lidských emocí - touhy, lásky či smutku. „Při sestavování programu koncertů jsme zohlednili i významná výročí skladatelů, jako jsou Beethoven, Martinů či Mahler, zařadili jsme však i aktuální témata," uvedla dramaturgyně.

„Šlo nám o koncepci, která by pokaždé odvyprávěla ucelený příběh," doplnila. Struktura koncertních řad zůstane v nadcházející sezoně stejná jako v té minulé. Hlavní koncertní řada A nabídne osm koncertů, vyhrazeny pro ně budou čtvrtky. Její menší, reprízovaná verze R, nabídne čtyři koncerty v pátek. Chybět nebudou ani další známé řady doplňujících koncertů. Šest mimořádných koncertů během roku připomene a oslaví významné události či výročí. V nabídce zůstala i tradiční nedělní abonmá pro rodiče s dětmi.
Novinkou je cyklus hudebních podvečerů pro nastávající rodiče.

Vedle renomovaných autorů a interpretů zvučných jmen se posluchači mohou těšit například na vítěze letošního ročníku soutěže Pražského jara, hobojistu Martina Daňka nebo evropskou premiéru skladby původem tchajwanské autorky Chihchun Chi-Sun Lee. Koncertní nabídku olomoucké filharmonie rámují také dva festivaly, které filharmonie pořádá - Mezinárodní varhanní festival a Dvořákova Olomouc.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Moravská filharmonie Olomouc

Kam dál?

Chystá se fotopublikace Olomoucko z nebe. Prezentovat se v ní můžou i...

úterý, 25. června 2019, 13:30

Unikátní kniha s leteckými záběry Olomoucka bude již brzy v oběhu. Stane se tak součástí sbírky, v které již nechybí tituly jako...

FOTO/VIDEO: Na Dolním náměstí stojí Jedna z velkých hlaviček. Další...

pondělí, 24. června 2019, 14:33

Centrum Olomouce zdobí ode dneška již tři monumentální sochy festivalu Sculpture Line. Po závěsné Euforii ztvárňující dítě sající...

Komorní inscenace Moravského divadla se stěhují do Divadla na Šantovce

neděle, 23. června 2019, 14:00

Komorní inscenace Moravského divadla Olomouc se od nové sezony stěhují na jeviště Divadla na Šantovce. Důvodem je chystaná...

Pevnost poznání obohatil robot, slepecké planetárium a exponát kůže

sobota, 22. června 2019, 10:00

Robot pomáhající vědcům rozluštit genom pšenice, exponát kůže či slepecké planetárium jsou novinky, které lidé uvidí v prostorách...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Odbory a nemocnice: Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven dluží podle zdravotnických odborů, asociace nemocnic a dalších organizací nemocnicím za poskytnutou péči stovky milionů korun. Zástupci devíti organizací vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby problém s nedostatečným financováním nemocnic řešil. Už na konci června žádali, aby byly k narovnání situace využity rezervy z účtů zdravotních pojišťoven. O výzvě dnes informovali v tiskové zprávě. Premiér i ministerstvo zdravotnictví označili jejich vyjádření za poplašnou zprávu, do zdravotnictví jdou podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních letech rekordně vysoké částky.

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.