Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Studenti vystavují v Galerii Caesar proměnu olomoucké Třídy Svobody

 
středa, 3. července 2019, 07:30

Prostřednictvím modelu, prostorových schemat i projekce zachycuje pohled na proměnu olomoucké Třídy Svobody nová výstava v Galerii Caesar. Návrh je výsledkem projektu studentů Fakulty architektury v Brně s názvem Třída Svobody konečně dokončena.

Studenti v něm zpracovali například nové budovy zimního stadionu či tržnici s přestěhovanou radnicí a magistrátem. Projekt podle autorů výstavy poukazuje na obrovský potenciál této stěžejní olomoucké ulice. Expozice bude otevřena do 12. července.

Projekt vznikal v ateliéru Jana Mléčky

Projekt vznikal v ateliéru Jana Mléčky na Fakultě architektury VUT v Brně za podpory olomouckého architekta Tomáše Pejpka. Studenti v něm navázali na principy autora třídy Svobody, klasika urbanismu Camilla Sitteho, a přitom je adaptovali na dnešní možnosti a potřeby moderního města.

Základem návrhu je dobudování nedostavěné strany ulice, aby třída nabyla profil původně zamýšlený Sittem. O obou koncích třídy uvažujeme jako o symbolických branách do centra města. Umisťujeme do nich významné veřejné budovy, novou budovu magistrátu na jihu a multifunkční halu na severu," uvedl vedoucí projektu Jan Mléčka.

Studenti v projektu preferovali pohyb cyklistů, chodců a MHD

V projektu studenti preferovali pohyb chodců, cyklistů a MHD a navrhli tak reorganizaci dopravy. „Součástí návrhu je také množství veřejných prostranství, klášterní zahrada, monumentální náměstí před novým magistrátem i Husovým sborem, ale také domy pro téměř tisíc bytů, přes dvacet tisíc metrů čtverečních komerčních ploch či dva tisíce parkovacích míst," doplnil Mléčka.

Třída Svobody v Olomouci je podle vedoucího projektu výjimečným urbanistickým dílem Camilla Sitteho. „Třída Svobody stojí na konci významné etapy jako jeden z posledních vyprojektovaných okružních bulvárů světa a představuje vrchol v navrhování podobných "ringů". Zhmotnily se v něm obrovské kulturní ambice obyvatel Olomouce, kteří se chtěli zařadit k největším metropolím tehdejšího světa. Příchod 20. století však průkopnický étos zničil a z plánů zůstaly fragmenty," dodal vedoucí projektu.

Projekt s názvem Re: Sitte je dnešní interpretací 120 let starého plánu, který stojí v základech urbanismu moderní Olomouce. Podle Mléčky není jen námětem do diskuze o jednotlivých místech a tématech, jako jsou radnice či zimní stadion, ale i ucelenou vizí, jak mohou Olomoučané dokončit rozestavěnou okružní třídu.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Fakulta architektury VUT / Faculty of Architecture BUT

Kam dál?

Olomoucká malířka Pešáková bude vystavovat v přerovské galerii

úterý, 2. července 2019, 21:00

Smaltované objekty s motivy rostlin, květin a trav, ale i akrylové malby zaplní od července prostory Galerie města Přerova....

Osobní propadlo na jevišti a nová podlaha v baletním sále. Moravské...

pondělí, 1. července 2019, 20:30

Divadelní sezona 2018/2019 se uzavřela na konci června a umělce vystřídali dělníci. Tradiční prázdninové práce budou stejně jako...

Jízda králů v Doloplazech nabídne krojovanou mši, koncert Věrovanky a...

pondělí, 1. července 2019, 18:00

Hanácký národopisný soubor Olešnica Doloplazy pořádá tradiční národopisnou slavnost Jízda králů.

Na letošním Trnkobraní nebudou chybět kapely jako Kryštof, Chinaski...

pondělí, 1. července 2019, 15:30

Kompletní line-up letošního 52. ročníku oznamuje hudebně-švestkový festival Vizovické Trnkobraní, který se koná v pátek a sobotu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Odbory a nemocnice: Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven dluží podle zdravotnických odborů, asociace nemocnic a dalších organizací nemocnicím za poskytnutou péči stovky milionů korun. Zástupci devíti organizací vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby problém s nedostatečným financováním nemocnic řešil. Už na konci června žádali, aby byly k narovnání situace využity rezervy z účtů zdravotních pojišťoven. O výzvě dnes informovali v tiskové zprávě. Premiér i ministerstvo zdravotnictví označili jejich vyjádření za poplašnou zprávu, do zdravotnictví jdou podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních letech rekordně vysoké částky.

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.