Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Divadlo Tramtarie ukončilo patnáctou sezonu. Uvedlo čtyři premiéry

 
středa, 10. července 2019, 13:30

Divadlo Tramtarie Olomouc má za sebou 15. sezonu, ve které hned dvakrát sáhlo po náročných titulech. V uplynulé sezoně uvedlo čtyři premiéry, z toho jednu pro dětské publikum.

Divadlo Tramtarie hostovalo v divadlech po celé republice

Hostovalo v pražském Švandově divadle, kde v rámci Přehlídky současné tvorby představilo své novinky. Divadlo hrálo také pro střední školy, uspořádalo benefiční představení a hostovalo v divadlech po celé republice. Uspořádalo také festival Olomoucké shakespearovské léto. Sezona byla úspěšná.

První premiérou byla autorská pohádka uměleckého šéfa Tramtarie Vladislava Kracíka O popleteném kouzelníkovi, kterou nastudoval s Vítem Pištěckým, Dominikou Hrazdílkovou a Rikkim Beranem. Pohádka během sezony objela mnoho míst v ČR, má za sebou 2jednadvacet repríz.

Prostři mě! a Na větrné hůrce

V lednu 2019 uvedla Tramtarie autorskou komedii z pera mladého dramatika Šimona Petáka s názvem Prostři mě! Komedii z naší mediální současnosti režírovala Hana Mikolášková jako svou čtvrtou režii v Tramtarii. Komedie má za sebou během šesti měsíců uvádění úctyhodných třicet repríz a těší se velkému diváckému zájmu.

V březnu 2019 uvedlo Divadlo Tramtarie divadelní adaptaci slavného románu Emily Brontëové Na větrné hůrce v režii Vladislava Kracíka. V temné lovestory v originálním pojetí exceluje herečka Barbora Šebestíková ve dvojroli Kateřiny Lintonové a její dcery Katky. Tramatrie tak po Anně Karenině a Velkém Gatsbym uzavřela Větrnou hůrkou volnou trilogii uvádění světových literárních děl na komorním jevišti.

Boj o přežití: P.E.S.CH.O! 

Poslední premiérou sezony bylo uvedení autorské rozhlasové hry Marka Epsteina pod názvem Boj o přežití: P.E.S.CH.O! v režii Petra Mančala. Příběh z naší nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy na Zemi dojde voda, zvítězil v roce 2015 na prestižním mezinárodním festivalu rozhlasových her Grand Prix Nova v Bukurešti. Tramtarie hru uvedla ve světové premiéře v květnu 2019.

V uplynulé sezoně jsme sáhli po náročnějších titulech, které prověřily naše umělecké i provozní schopnosti, premiéry dopadly skvěle, Tramtarie se opět vyzkoušela nové výzvy a v umělecké tvorbě posunula zase o kus dál,“ říká Petra Němečková, ředitelka.

Divadlo Tramtarie zahrálo v uplynulé sezoně 272 představení, z toho 176 představení na své domovské scéně v Olomouci, 88 na zájezdech po celé republice a 8 na open-air festivalu Olomoucké shakespearovské léto, který pořádalo na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci. Celkový počet odehraných představení je o 10 představení vyšší než v loňské sezoně.

Divadlo navštívilo na jeho domovské scéně ve Slovanském domě v Olomouci přes 12200 diváků, což je o zhruba 550 diváků víc než loni. Na zájezdech po ČR navštívilo představení Divadla Tramtarie zhruba 20 tisíc lidí, na Olomoucké shakespearovské léto se přišlo podívat přes 2300 diváků, což je o víc jak 1300 diváků víc než v roce 2017.

Průměrná návštěvnost divadla činila 97%. Po celé republice pak divadlo odehrálo dalších 88 zájezdních představení, a to jak s pohádkami pro děti, tak s inscenacemi, určenými pro střední školy. Hostovalo například v Horáckém divadle v Jihlavě nebo v Městském divadle v Kolíně.

Tramtarie pokračovala také v pravidelném hostování ve Švandově divadle v Praze, na podzim ve Studiu Švandova divadla představila černou komedii Divoké historky v režii Filipa Nuckollse a adaptaci novely Daniela Keyse Růže pro Algernon, na jaře pak v rámci Přehlídky současné tvorby s úspěchem pražskému publiku představila všechny tři tituly pro dospělého diváka, které měly premiéry v sezoně 2018/2019, tedy komedii Prostři mě!, divadelní adaptaci Na Větrné hůrce a sci-fi Boj o přežití: P.E.S.CH.O!

Hostování ve Švandově divadle je úžasná příležitost, jak představit tvorbu olomouckého divadla pražskému publiku a divadelní odborné veřejnosti. Podle ohlasů kritiků a recenzentů se Tramtarie v Praze daří,“ pochvaluje si ředitelka.

Divadlo pořádalo festival Olomoucké shakespearovské léto

Už potřetí také Divadlo Tramtarie pořádalo open-air divadelní festival Olomoucké shakespearovské léto na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého, jehož návštěvnost předčila očekávání. Během šesti dnů navštívilo festival přes 2300 diváků.

Divadlo Tramtarie také pokračovalo ve svém projektu Pomáhejme s Tramtarií. V rámci projektu vydalo benefiční kalendář, jehož výtěžek darovalo společnosti pro Ranou péči, která pomáhá dětem se zdravotním postižením v Olomouckém kraji. Tramtarie uspořádala také benefiční představení O popleteném kouzelníkovi, jehož výtěžek putoval do Rodinného centra, které provozuje olomoucké P- centrum.

Jana Posníková opustila herecký soubor

Herecký soubor opustila jeho dlouholetá členka Jana Posníková, která získala nabídku do angažmá činohry Moravského divadla Olomouc. V srpnu pořádá Tramtarie už 4. ročník open-air festivalu Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto 2019, letos potrvá 11 dnů, nebudou chybět večerní představení z produkce Divadla Tramtarie, ani pohádky pro děti. Hostem festivalu bude Aneta Langerová se smyčcovým triem, která zahraje v rámci turné Pod čirým nebem.

Do nové sezony zůstává na repertoáru 11 inscenací pro dospělé a 6 pohádek, divadlo zároveň uvede 4 nové premiéry. Konkrétní tituly budou představeny na začátku září 2019.

Tisková zpráva

Kam dál?

ANKETA: Arionova kašna se zazelenala květinovou výzdobou

úterý, 9. července 2019, 10:30

V pátek 12. července začne město žít oslavami s názvem Barok Olomouc. Festival, který souvisí s Olomouckými barokními slavnostmi...

Prostějovské kino Metro 70 čeká modernizace za několik milionů korun

sobota, 6. července 2019, 16:00

Několik milionů korun bude stát chystaná modernizace prostějovského kina Metro 70, která zahrnuje rekonstrukci vnitřních prostor...

VÍKEND PODLE DRBNY: Vychutnejte si hudbu na Náměšťfestu, zajezděte si...

pátek, 5. července 2019, 18:00

Dobré jídlo, skvělá zábava, parádní hudba a nezapomenutelné okamžiky vám nabídnou zajímavé kulturní a sportovní akce v našem...

Hvězdou letošního ročníku Colores Flamencos bude virtuózní sevillský...

středa, 3. července 2019, 16:30

Roztančená olomoucká náměstí, flamenkové workshopy, koncerty, gastronomické večery a famózní galavečer, na kterém vystoupí...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Odbory a nemocnice: Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven dluží podle zdravotnických odborů, asociace nemocnic a dalších organizací nemocnicím za poskytnutou péči stovky milionů korun. Zástupci devíti organizací vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby problém s nedostatečným financováním nemocnic řešil. Už na konci června žádali, aby byly k narovnání situace využity rezervy z účtů zdravotních pojišťoven. O výzvě dnes informovali v tiskové zprávě. Premiér i ministerstvo zdravotnictví označili jejich vyjádření za poplašnou zprávu, do zdravotnictví jdou podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních letech rekordně vysoké částky.

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.