Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouckým knihovnám neubývají čtenáři, půjčují si ale méně knih

 
sobota, 20. července 2019, 16:00

Knihovnám v Olomouci v posledních letech navzdory moderním druhům médií a zdrojům informací neubývají registrovaní čtenáři, avšak půjčují si méně knih než dříve. Loni také poprvé ubylo lidí, kteří v knihovnách využili internet. Naopak rostoucí oblibě se těší knihovnami pořádané kulturní a osvětové akce pro veřejnost. ČTK informace získala z výročních zpráv Knihovny města Olomouce, která provozuje jednu ústřední knihovnu a 14 poboček.

V roce 2016 Knihovna města Olomouce evidovalo 11.169 registrovaných čtenářů a loni jich bylo 11.274. Zatímco ale v roce 2016 městské knihovny v Olomouci vykázaly 207.370 návštěv čtenářů, o rok později jejich počet i kvůli rekonstrukci sousední třídy 1. máje výrazně klesl na 175.240. Loni se pak počet návštěv zvýšil na 180.306. Počet výpůjček klesl o 71.449 z 520.238 v roce 2016 na loňských 448.739.

Ředitelka Knihovny města Olomouce Lenka Prucková řekla, že počet registrovaných čtenářů dlouhodobě neklesá. „Spíše se snižuje počet výpůjček. Lidé nepřečtou tolik knih jako dříve, protože mají k dispozici jiná média a zábavu," uvedla Prucková. Dodala, že pokles počtu přečtených knih je celosvětovým trendem.

Velký zájem o zapůjčení knih je hlavně v létě. „Vůbec o prázdninách nezavíráme, protože lidé dovolenou často tráví doma a mají více času na čtení," podotkla. Další vrchol poptávky pro knihovny nastává na začátku školního roku a souvisí s povinnou školní četbou.

Novým trendem je pokles zájmu čtenářů o přístup na internet, který knihovny nabízejí. „Předpokládáme, že je to rychlým rozšířením chytrých telefonů," míní Prucková. Se zlepšujícím se přístupem veřejnosti k internetu se podle Pruckové zvyšuje zájem o výpůjčky elektronických knih, které si lidé mohou prostřednictvím knihovny zdarma stáhnout a přečíst. Loni knihovna zprostředkovala téměř 600 stažení e-knih. „Máme čtenářku i v Austrálii, která se u nás zapsala a stahuje si knihy," uvedla Prucková,

V posledních letech podle Pruckové výrazně vzrostl počet zápůjček deskových her, které olomoucká knihovna svým čtenářů nabízí. Moderní deskové hry v obchodech stojí stovky korun a lidé si je raději chodí půjčovat do knihovny. „Máme u nás klub zaměřený na deskové hry, který se schází jednou měsíčně. Chodí tam lidé, kteří nechtějí hrát sami doma nebo se chtějí naučit nové deskové hry," řekla Prucková. Rostoucí počet výpůjček knihovna eviduje i u CD s mluveným slovem.

Olomoucká knihovna pořádá besedy pro školáky a studenty středních škol na různá společenská témata, „Školáci k nám přijdou a zaregistrují, že existuje knihovna," podotkla Prucková. Besedy a knihovnické lekce pro veřejnost jsou populární. Zatímco v roce 2017 je navštívilo 12.362 lidí, loni jich bylo už 13.762. "Veřejné knihovny již dávno nejsou jen místem výměny knih, ale skutečně komunitním prostorem k setkávání lidí, výměně informací, místem celoživotního vzdělávání a smysluplného trávení volného času," dodala Prucková.

Napsal(a) ČTK | Foto Menchakabi [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Kam dál?

VÍKEND PODLE DRBNY: Vraťte se zpět v čase v zámeckém parku, užijte si...

pátek, 19. července 2019, 18:00

Děti vezměte na dětskou diskotéku s Míšou Růžičkovou. Zajeďte se pokochat historickými kočáry nebo si udělejte radost na...

Ve Smetanových sadech vystoupí Mirai a Voxel v rámci ÓČKO Tour De...

čtvrtek, 18. července 2019, 19:00

Milovníci skvělé hudby se mohou těšit na ÓČKO Tour De Park 2019. Hudební akce odstartuje 23. července v 18:00 ve Smetanových...

VIDEO: Skupiny Stracené Ráj a 3day nahráli pro litovelské pivo letní...

středa, 17. července 2019, 14:27

Posluchače rádií na Hané čeká od července nová letní písnička s názvem Všude dobře, u nás nejlépe. Nahrála ji dnes už legendární...

Víkend bude v Čechách pod Kosířem patřit historickým kočárům, koňským...

pondělí, 15. července 2019, 15:00

V sobotu 20. července a v neděli 21. července se v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem bude konat 12. ročník již tradiční akce...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.