Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Scénické oratorium Mistr Jan Hus připomene šestisté výročí umučení této významné historické osobnosti

 
středa, 24. června 2015, 13:41

Již za necelé tři týdny (6. července) si připomeneme šestisté výročí mučednické smrti významného českého myslitele a církevního reformátora, který ovlivnil novodobou historii - Mistra Jana Husa. Při této příležitosti bude ve středu 1. července na scéně Moravského divadla Olomouc uvedeno Scénické oratorium Mistr Jan Hus 2015.

Autorem hudby a textů na motivy Husových kázání a jeho korespondence je letošní držitel Ceny města Olomouce v oblasti kultura Richard Pachman. Ten se také představí v titulní roli Mistra Jana Husa. Spolu s ním diváci uvidí takové pěvecké hvězdy, jakými bezesporu jsou Ilona Csáková (královna Žofie), Dita Hořínková (Matka), Tomáš Petřík (Zlo), Andrej Beneš (král Zikmund) a Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra. Režie scénického oratoria se ujala Irena Žantovská.

Oratorium posluchače provádí prostřednictvím písní a přednesu Husovým životem a seznamuje je s jeho osobností, myšlenkami a postoji,“ říká autor díla Richard Pachman. Jedná se bezesporu o velmi originální způsob, jak se s touto významnou osobností české historie důvěrněji seznámit.

„Toto představení vnímám především jako vyjádření úcty a vhodnou formu připomenutí si odkazu, jenž nám Mistr Jan Hus pro současnost zanechal“ sděluje primátor Olomouce Antonín Staněk, který nad představením převzal záštitu. Šest století je i z pohledu historie dostatečně dlouhá doba na to, aby prověřila kvality dějinné postavy. „Mistr Jan Hus patří nezpochybnitelně k nejvýznamnějším postavám českých dějin,“ dodává primátor Staněk.

Za deset let od své premiéry se scénické oratorium Mistr Jan Hus objevilo na domácích pódiích hned v několika verzích – jako velké scénické představení, komorní verze o dvou interpretech nebo jako přednáškový koncert pro školy. V Olomouci jako jediném městě mimo Prahu bude oratorium uvedeno ve formě velkého scénického představení. „Jsem velmi rád, že se podařilo pro olomoucké publikum získat toto výjimečné představení olomouckého rodáka a držitele ceny Olomouckého kraje (2010) a Ceny města Olomouce (2015). Uvedením díla v jeho velkém scénickém provedení chceme podtrhnout význam skutečnosti, že jde o šesti sté výročí Husova upálení,“ říká Antonín Staněk. Návštěvníci představení se mohou těšit nejen na významnou událost, ale samozřejmě i na špičkový kulturní zážitek.

Předprodej vstupenek byl zahájen na pokladně Moravského divadla Olomouc nebo online na webových stránkách MDO.

Zdroj: olomouc.eu

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama
 
 

Kam dál?

James Horner, oscarový skladatel hudby k Titanicu nebo Statečnému srdci, se zabil v letadle

úterý, 23. června 2015, 11:35

James Horner, jedenašedesátiletý skladatel filmové hudby, se zabil ve svém vlastním jednomístném letadle severně od...

RECENZE: Mimoni jsou pro děti, ale dokážou probudit dětskou duši i v jejich rodičích

pondělí, 22. června 2015, 09:22

Film na který musíte vyrazit, protože jinak vás vaše dítko ukamenuje banány. Nevěste hlavu, i vy se budete bavit -...

Víte, co se bude o v pátek a sobotu dít na Moravia Sport Expo? Tady je program!

čtvrtek, 18. června 2015, 15:15

Moravia Sport Expo, který se koná v Olomouci současně s Olomouckým půlmaratonem, nese podnázev Veletrh aktivního a...