Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Šumperské muzeum vystavuje díla rodáka Diethera Domese

 
úterý, 23. července 2019, 21:00

Vlastivědné muzeum v Šumperku otevřelo výstavu připomínající tvorbu odsunutého rodáka Diethera F. Domese, který se proslavil ve svém druhém domově v Bavorsku jako sklář či výtvarník. V Hollarově galerii vystavuje jeho práce ze 60. a 70. let, ale i mladší díla tohoto autora, který zemřel před třemi lety ve věku 77 let. Expozice s názvem Diether F. Domes: odsunutý rodák bude k vidění do 8. září, sdělila kurátorka výstavy Kristina Lipenská.

Německý výtvarník Diether F. Domes (1939 - 2016) se narodil ve Vitošově v předvečer druhé světové války. Jako šestiletý prožil vysídlení do Hesenska. Výstavu při příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku ve spolupráci se synem autora, obcí Hrabová, Farním sborem Českobratrské církve evangelické v Hrabové a s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti. Po skončení výstavy se instalace od 16. září 2019 přesune na jeden týden do evangelického kostela v Hrabové, pod kterou Vitošov spadá.

„Průřezová výstava přibližuje tvorbu v regionu dosud téměř neznámého rodáka, který se v novém domově v sousedství Bodamského jezera výrazně prosadil jako umělecký sklář, kreslíř, malíř, fotograf a pedagog. Současně se prezentace Domesovy tvorby stává příležitostí přiblížit na osudech autorovy rodiny válečné a poválečné regionální události. Výstava tak nese silný společensko-historický náboj," uvedla kurátorka.

Na výstavě jsou jeho kresby, malby, koláže a grafiky. Prostřednictvím fotografií výstava přibližuje i jeho vybrané realizace pro veřejný prostor, jde například o vodárenskou věž v Eriskirchu, transformační stanici či koncertní sál v Langenargenu nebo malovanou stěnu pro trevírskou univerzitu. „Domes patřil též k vyhledávaným autorům vitráží, zejména pro moderní chrámové stavby," doplnila kurátorka. Pro výstavu byla zapůjčena i jedna z Domesových sklářských prací, jde o proškrabávanou malbu na skle nazvanou Andělská loďka, kterou autor vytvořil v roce 2004.

V historické části výstavy je návštěvník vtažen do dějin osady Vitošov u Zábřehu, kde se autor narodil, a událostí druhé světové války v regionu. Připomenuta je i problematika odsunu německého obyvatelstva z Československa obecně i se zaměřením na oblast Zábřehu. Na osudech jedné konkrétní rodiny tak přibližuje historické souvislosti, uvedla kurátorka.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Olomoucký Létofest na začátku srpna nabídne Tomáše Kluse, Lenny,...

pondělí, 22. července 2019, 16:30

Minulý ročník Létofestu na ploše u Šantovky slavil velký úspěch, není tedy divu, že se tento rok opět vrací do Olomouce. A na co...

Olomouckým knihovnám neubývají čtenáři, půjčují si ale méně knih

sobota, 20. července 2019, 16:00

Knihovnám v Olomouci v posledních letech navzdory moderním druhům médií a zdrojům informací neubývají registrovaní čtenáři, avšak...

VÍKEND PODLE DRBNY: Vraťte se zpět v čase v zámeckém parku, užijte si...

pátek, 19. července 2019, 18:00

Děti vezměte na dětskou diskotéku s Míšou Růžičkovou. Zajeďte se pokochat historickými kočáry nebo si udělejte radost na...

Ve Smetanových sadech vystoupí Mirai a Voxel v rámci ÓČKO Tour De...

čtvrtek, 18. července 2019, 19:00

Milovníci skvělé hudby se mohou těšit na ÓČKO Tour De Park 2019. Hudební akce odstartuje 23. července v 18:00 ve Smetanových...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.