Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Expedici vystavuje šternberský rodák Josef Zlamal

 
pátek, 2. srpna 2019, 19:30

Téměř po deseti letech představuje v rodném Šternberku na Olomoucku svou tvorbu jeden z nejprogresivnějších českých výtvarníků Josef Zlamal. Expozici netradičně otevřel v prostorách jedné z restaurací, Expedice PC. Kromě jeho maleb a kreseb lidé uvidí i tvorbu jeho partnerky, módní designérky Andrey Vytlačilové, která je spojena s prací například pro značky Marc Jacobs či Kenzo. Podobné projekty, tedy přibližování umění lidem na netradičních místech, plánuje dvojice i do budoucna.

Ve Šternberku se výtvarník se svou přítelkyní společně představují poprvé. Svou tvorbu bude dvojice umělců prezentovat na veřejných místech mimo galerie také v Hradci Králové a v Praze. „Je to cesta, jak oslovit širší publikum. Hledali jsme prostředí, kde se lidé přirozeně setkávají a nemají tak obavu do něj vstoupit. K tomuto rozhodnutí nás inspirovalo zahraničí, především New York. Základní myšlenkou je přinášet lidem inspiraci a radost, aktivně komunikovat zahraniční zkušenost, a to nejen ve velkých městech, ale i v regionu," řekl Zlamal.

Výtvarník, jehož tvorba je zastoupena ve sbírkách v Paříži, Curychu či Mnichově, na výstavě představuje svou nejnovější tvorbu i její průřez. Nechybějí malby na plátně, grafiky i kresby tuší na dřevě. Návštěvníci mohou sledovat i posun v jeho tvorbě, a to nejen po barevné stránce, ale i tematicky. „Od loňského podzimu se nevěnuji jen čistě figurální malbě, ale inspirují mě také zvířata, například sloni. Změnil to náš společný pobyt s Andreou ve Stockholmu," uvedl autor.

Designérka Vytlačilová představuje ma výstavě nejen své precizně výtvarně zpracované šátky, ale i kresby. Autorka, která se specializuje na print design, působila například ve firmách Marc Jacobs v New Yorku nebo Kenzo v Paříži a v Čechách dlouhodobě spolupracuje s Klárou Nademlýnskou.

Oba výtvarníci žijí střídavě na několika místech v Česku i zahraničí, podle aktuálních projektů. „Letošek byl plný nových podnětů. Žili jsme ve Stockholmu, v New Yorku a Paříži. Domov je však Šternberk, kde je do dnešních dnů největší ateliér, pak také Praha nebo Hradec Králové, rodiště mé přítelkyně. Práce se stěhuje společně s námi," dodal Zlamal.

Výstava ve Šternberku bude otevřena nejméně do konce září, autoři zvažují i to, že zůstane na místě trvale. Expozice prochází obměnou, doprovází ji také promítání o inspiračních tématech obou autorů i o tom, kde tvoří a žijí. Další promítání je naplánováno na 1. září v 16:00.

Napsal(a) ČTK | Foto josef-zlamal.com

Kam dál?

Vzácné sbírky se přestěhovaly z garáží do moderního depozitáře

pátek, 2. srpna 2019, 19:00

Ve větším a lépe chráněné jsou sbírkové předměty Vlastivědného muzea Jesenicka. To totiž opustilo nevyhovující pronájem v Tovární...

VÍKEND PODLE DRBNY: Užijte si skvělou hudbu na Létofestu, ochutnejte...

pátek, 2. srpna 2019, 18:00

Děti se mohou těšit na předpremiéru pokračování oblíbené pohádky Toy Story. Milovníci hudby a dobrého jídla si tento víkend užijí...

Do Olomouce opět zavítá světový stolní tenis. V rámci Czech Open tu...

úterý, 30. července 2019, 18:00

Tři hráči a také tři hráčky z první světové desítky, prakticky všichni nejlepší Evropané a pochopitelně kompletní česká špička....

FOTO: Lasery nad Trojicí, SuperStar i klasické barokní opery....

úterý, 30. července 2019, 07:30

Festival BarokOlomouC vyvrcholil v sobotu v centru města. Olomoucké barokní slavnosti představily zejména klasické barokní opery,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.