středa 21. února 2024 Lenka

Olomoucká zoo ukáže návštěvníkům tygří mláďata, výstavu i nový vizuální styl

Nedávno narozená dvojčata tygra ussurijského, novou část safari, výstavu o Indonésii i mobilní aplikaci a vizuální styl nabídne v létě svým návštěvníkům zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce. Svatokopecká zoo patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji a pomocí novinek se snaží přilákat další návštěvníky.

Ošetřovatelka Dana Reisigová dnes novinářům řekla, že dvojčata tygrů ussurijských, které na světě chová pouze devět zoologických zahrad, se v olomoucké zoo narodila po dlouhých 32 letech na začátku května. Tygr ussurijský je v přírodě kriticky ohrožený a mláďata těchto největších kočkovitých šelem se neodchovávají příliš často. "Odchov olomouckých koťat je o to cennější, že jejich babička, matka tygřice Betty, se narodila v přírodě," řekla Reisigová.

Ošetřovatelé tygřici Betty přemístili do porodního kotce, aby se o dvojčata mohla v klidu starat. Tygřice se projevila jako skvělá matka a ošetřovatelé tygří rodinku už na několik hodin denně pouštějí do výběhu, kde je mohou návštěvníci sledovat.

Tygry ussurijské chová olomoucká zoo od roku 1976 a mláďata odchovala naposledy v roce 1983. Další chovný pár, který by na svět přivedl potomky, se poté už ošetřovatelům nepodařilo sestavit. Situace se změnila až v roce 2012 s příjezdem samice Betty ze zoo v Novosibirsku, jejíž matka se narodila ve volné přírodě, a samce Amura z maďarské zoologické zahrady.

Olomoucká zoo v těchto dnech otevřela novou výstavu nazvanou Tajemná Indonésie, kterou si návštěvníci mohou zdarma prohlédnout při odchodu z areálu zahrady. Projekt o tajemném ostrově Nová Guinea, po Grónsku druhém největším ostrově světa, vznikl na základě cest českých cestovatelů. U východu ze zoo jsou vystaveny například totemy, ozdoby, čluny, šípy či tamtamy.

Zprovozněna byla zároveň nová mobilní aplikace využívající tzv. QR kódy, díky které návštěvníci olomoucké zoo rychleji získají údaje o chovaných zvířatech či provozní informace. Zoo postupně zavádí nový vizuální styl, jehož součástí je nový slogan Oko do světa divočiny.

V létě chce zoo otevřít opravenou rozhlednu a také druhou etapu safari, zaměřena bude na Afriku a stát má téměř dva miliony korun. Africká část safari bude v centrální části zoo u pavilonu žiraf. Ve výběhu bude skupina tří desítek přímorožců a v areálu vznikne travnatý výběh pro žirafy. Zoologická zahrada zprovoznila první z pěti etap safari zaměřenou na region Euroasie v roce 2013. O safari je velký zájem. Loni se vláčkem po její euroasijské části projelo 50.000 návštěvníků.

V posledních letech se svatokopecká zoo snaží zatraktivnit nabídku, aby uspěla ve stále tvrdší konkurenci ostatních zahrad. Například předloni dokončila nový výběh pro vzácné levharty mandžuské. Areál má podobu jeskyně s vyhlídkovou terasou.

Návštěvnost zoo na Svatém Kopečku u Olomouce loni po předchozím poklesu vzrostla. Jejími branami v roce 2014 prošlo 356.909 návštěvníků, což je bezmála o 36.000 lidí více než o rok dřív.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.