Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Dnes začala letní etapa Flory Olomouc, vykvetl i leknín viktorie Cruzova. Vydrží maximálně dva dny

 
čtvrtek, 15. srpna 2019, 12:00

Mezinárodní květinová výstava a zahradnický veletrh Flora Olomouc začala právě dnes a potrvá až do 18. srpna. Letošní ročník bude ve znamení oslav české krajiny a jejího bohatství. Návštěvníci při putování pavilonem budou moci obdivovat úrodná pole, sady, vinice, chmelnice, rybníky i skály a v celé své kráse se jim tak ukáže pestrost naší země. Nechybí ani Letní zahradnické trhy tematický program v oranžerii, odborné přednášky a bohatý kulturní program v celých Smetanových sadech.

Na Výstavišti se povedla ještě jedna nevídaná věc – na den přesně tam vykvetl vzácný leknín s obřími květy viktorie Cruzova, který na světle pomalu svůj květ zavírá. Pro návštěvníky se tak otevře na pár hodin, maximálně na dva dny.

Autorkou hlavní expozice „Česká krajina“ je Pavlína Švecová. Letošní ročník je věnován stoletému výročí založení Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a vzniku Svazu školkařů České republiky. Projekt vznikl ve spolupráci se spolkem pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ, z.s. Pro návštěvníky si Výstaviště Flora Olomouc a spolek PELERO připravili spoustu odborných přednášek nejen o pěstování léčivých rostlin. Podtitulem letošní výstavy je „Léčivá síla semen“. Dozvíte se zde, které rostliny se u nás pěstují pro plody a semena a jak se dále využívají a zpracovávají. Výstavu zkrátka zažijete všemi smysly – prověříte svůj zrak a znalosti při poznávání semen, přičichnete k čerstvě vydestilovaným silicím z léčivých rostlin, ochutnáte vylisovaný olej z plodů a semen, hmat zapojíte při procházce bosou stezkou a váš sluch potěší poslech hudby v relaxační zóně.

Zajímavý doprovodný program

Vedle hlavní expozice se mohou návštěvníci těšit na ochutnávku vín a výstavu uměleckých prací Unie výtvarných umělců Olomoucka v pavilonu E. Pro milovníky tradičních historických řemesel bude připravena jejich expozice v Oranžerii ve Smetanových sadech. Pavilon H pak bude patřit všem badatelům a nadšencům do vědy, výzkumu a technologií v oboru biologie. Zde budou probíhat ukázky laboratorních technik, novinky a inovace z rozsáhlé říše rostlin. Svět vědy a výzkumu doplní výstava fotografií s názvem Neviditelné houby od Hany Martínkové. Tradiční záležitostí budou Letní zahradnické trhy, které nabízí široký sortiment květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků, zahradnických pomůcek a potřeb. 

Flora Olomouc je otevřena od 9 do 18 hodin. Ti z vás, kteří patří k milovníkům večerních procházek parkem, nesmí opomenut večerní prohlídku hlavní expozice s proslovem autorky Pavlíny Švecové. Večerní prohlídka se koná v pátek 16. srpna od 20 hodin v pavilonu A.

Navštivte také naše bohaté a exotické sbírkové skleníky a objevte poklady rozária a botanické zahrady Výstaviště Flora Olomouc a botanické zahrady Univerzity Palackého v Olomouci. 

FLORA OLOMOUC 2019 15. – 18. srpna 2019
výstava otevřena od 9 hodin do 18 hodin.
vstupenky lze koupit na místě i online zde 
místo konání: Výstaviště Flora Olomouc, pavilony A, B, C, E, G, H, oranžerie a Smetanovy sady

Proč navštívit letní Floru Olomouc? 
Hlavní expozice Česká krajina vzniká u příležitosti 100. výročí založení Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a Svazu školkařů ČR
Léčivá síla semen – téma expozice zaštiťované Spolkem pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ
Medonosná loučka Českého svazu včelařů pohlédne na českou krajinu z včelí perspektivy
Víno a umění v pavilonu E nabídne kromě uměleckých děl i řízenou degustaci a odborné přednášky 
Rozkvetlá řemesla zasvětí do tajů tradičních uměleckých řemesel expozicí v Oranžerii
Výzkumná laboratoř rostlin v pavilonu H nadchne výzkumy a inovacemi ze světa rostlinné říše
Široký sortiment rostlin i zahradního vybavení nabídnou Letní zahradnické trhy

Kam dál?

Moravské divadelní léto nabídne pod širým nebem Starce na chmelu nebo...

středa, 14. srpna 2019, 19:00

Letošní ročník festivalu Moravské divadelní léto nabídne šest představení. Akci na sklonku prázdnin chystá Moravské divadlo...

V neděli odstartuje ve Slatinicích Veterán rallye. Nabídne bohatý...

středa, 14. srpna 2019, 13:30

18. srpna startuje XIV. ročník rallye veteránů s cílem a vyhlášením vítězů v lázních. Na návštěvníky čeká dobová hudba, promenáda...

Pohádkový les zabaví děti i dospělé. Nebude chybět tanec, tombola,...

sobota, 10. srpna 2019, 10:00

Nevíte kam s dětmi o víkendu? Skvělou zábavu si užijete na akci Pohádkový les, která proběhne 17. srpna v Kempu Žralok v Plumlově.

VÍKEND PODLE DRBNY: Olomoucké (nejen) shakespearovské léto vyplní...

pátek, 9. srpna 2019, 17:00

Rádi byste vyrazili za kulturou? Tento víkend je z čeho vybírat. Ať už jste milovník historie, hudby, sportu nebo divadla.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.