Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PROGRAM: V rámci olomouckého Street Art Festivalu vytvoří umělci mural na sedmnáctimetrovou budovu

 
neděle, 8. září 2019, 10:00

Dvanáctý ročník Street Art Festivalu s sebou do Olomouce přiveze české i světové umělce, kteří svá unikátní díla představí hned na šesti místech. Warm up festivalu probíhá v obchodním centru Galerie Moritz, kde mohou návštěvníci vidět výtvory graffiti writera a produktového designera Marka Piano od 2. do 11. září.

Další výstavy street artu budou k vidění od 9 do 12. září. Návštěvníci se na díla a doprovodný program festivalu mohou těšit také v kině Metropol, v Long Story Short Hostel & Café, ve Zbrojnici Univerzity Palackého, v Coffee Library Zbrojnice a na vysokoškolských kolejích Univerzity Palackého - Generála Svobody a J. L. Fischera.

Street Art Festival je součástí oslav Dnů evropského dědictví a nese podtitul Freedom in heart. Pořadatelé chtějí připomenout 30 let od Sametové revoluce, a tomu také přizpůsobili doprovodný program festivalu. Návštěvníky čeká streetové umění, ale i přednášky a dokumentární filmy

Oficiálně festival zahájí v pondělí 9. září ukázka velkoplošných maleb na vysokoškolských kolejích UP, kde budou umělci Wasp Elder (UK) a Koctel Kahoolawe (ES) tvořit na 17 metrů vysokou budovu, kterou pro účely festivalu zajistila Správa kolejí a menz UP. Dílo zde bude k vidění do 12. září.

Oba zmínění umělci se účastní street artových festivalů od Kanady až po Austrálii. Britský artista se při tvorbě díla, které předvede v Olomouci, nechal inspirovat slavným obrazem Tanec malíře H. Matisse. Jeho mural má symbolizovat mírumilovnou povahu Sametové revoluce.

V pondělí se Street Art Festival představí v Olomouci ještě hned dvakrát, a to formou přednášky a dokumentárního filmu v kině Metropol. O půl šesté promluví na téma Political Graffiti writerka Sany, vstup na přednášku je zdarma. Ve dvacet hodin poté kino promítá film Pixadores - sprejeři ze São Paula.

Během úterý festival propukne také ve Zbrojnici Univerzity Palackého a přilehlé kavárně. V 18 hodin startuje live koncert českého rappera, umělce a autora labelu Ty Nikdy vystupujícího pod jménem Idea, který v Olomouci představí zbrusu nové album Tempo. Ve 20 hodin poté v prostorách Zbrojnice pokračuje program festivalu tagtool projekcí.

Posledním bodem letošního olomouckého street artu je vernisáž výstavy Based on true story, která proběhne v Long Story Short Hostel & Café v poslední den festivalu, tedy ve čtvrtek, od půl šesté večer. Návštěvníky čekají unikátní obrazy umělce Openmindz360 (Marek Nenutil).

Street Art Festival, tak jak jej známe dnes, vznikl v roce 2015, kdy volně navázal na Live Graffiti Show probíhající každé léto již od roku 2007. Nekomerční background si festival udržuje dodnes, kdy dává umělcům naprostou svobodu v jejich tvorbě.

Dvanáctý ročník Street Art Festivalu se koná v Olomouci ve spolupráci s městem Olomouc a Univerzitou Palackého.

 

Tisková zpráva | Foto Facebook Street art Festival

Kam dál?

Lubomír Zaorálek se omluvil za Staňkův krok a zrušil výběrové řízení...

sobota, 7. září 2019, 10:15

Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zruší výběrové řízení na ředitele Muzea umění v Olomouci (MUO). Zaorálek to v pátek...

V polovině září se bude konat třetí ročník Bohuňovického gulášfestu

sobota, 7. září 2019, 10:00

V sobotu 14. září se bude v Bohuňovicích konat už třetí ročník oblíbeného Bohuňovického gulášfestu. Akce se uskuteční na hřišti u...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zajděte se podívat na výstavu psů, užijte si...

pátek, 6. září 2019, 18:00

Fascinuje vás létání? Máte rádi historické vlaky a tramvaje? Rádi si vychutnáte dobré pivo? Nevíte kam zajít s dětmi? Mám pro vás...

Olomouc hostí 51. Mezinárodní varhanní festival. Zahrají na něm...

čtvrtek, 5. září 2019, 15:00

Pětici koncertů nabídne 51. ročník Mezinárodního varhanního festivalu v Olomouci. Ten zavítá od 5. do 19. září do katedrály sv....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.