Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci v druhé polovině září odstartuje Podzimní festival duchovní hudby

 
sobota, 14. září 2019, 14:00

Po posluchačsky i mediálně velmi úspěšném 25. ročníku PFDH připravili organizátoři pro letošní rok dramaturgicky bohatý program, který sahá od středověku do hudby současné. Oproti ročníkům předchozím zazní na letošním festivalu řada děl instrumentálních a společně s vokálními sólisty se představí také několik špičkových hráčů na sólové nástroje. Vedle českých a moravských umělců zavítají do Olomouce interpreti ze Slovenska, Spolkové republiky Německo a z Nizozemska.

Celý program festivalu najdete zde.

Úvodní koncert 22. září v dómu sv. Václava představí málo provozované, ale přitom velmi působivé dílo Césara Francka - oratorium Sedm posledních slov Krista na kříži pro sóla, sbor a orchestr z roku 1850. Neděle 29. září bude patřit bratislavskému souboru Il Cuore Barocco a třetí koncert festivalu 2. října je věnován vztahu olomouckého arcibiskupa arcivévody Rudolfa Jana a Ludwiga van Beethovena. V interpretaci Smetanova tria zazní výběr ze skladeb, které Beethoven věnoval svému žákovi a mecenáši. Český filharmonický sbor Brno se představí na samostatném a cappellovém koncertě pod vedením sbormistra Petra Fialy v neděli 6. října.

Hudbě 20. století je věnován koncert v chrámu sv. Mořice 9. října. Vystoupí Ensemble Inégal a produkci doprovodí speciálně připraveným světelným designem Jan Komárek. Netradičním bude vystoupení v chrámu Panny Marie Sněžné 12. října. Je koncipováno jako operní galakoncert basisty Richarda Nováka a německé altistky Marlen Lichtenberg za doprovodu souboru Czech virtuosi pod taktovkou Štefana Veselky. Ojedinělou akcí je večer nazvaný Klávesové nástroje v proměnách staletí, konaný 16. října ve Freskovém sále Komenia. Dvojice interpretů Tomáš Flégr a Jankees Braaksma představí kolekci klávesových nástrojů, které se uplatňovaly v evropské hudbě v období od 14. století do poloviny 17. století. Na závěrečném koncertu 20. října zazní v katedrále sv. Václava Requiem W. A. Mozarta v interpretaci předních slovenských umělců. Vedle skvělého kvartetu mladých zpěváků (L. Máčiková, A. Kropáčková, M. Gyimesi, G. Beláček) účinkuje Spevácky zbor Lúčnica, který je v poslední době častým hostem festivalu, a Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou Martina Leginuse.   

Řadu koncertů zaznamenává televize Noe a Český rozhlas.

Tisková zpráva

Kam dál?

VÍKEND PODLE DRBNY: Den (pro) pěstounství, africké trhy, dožínky a...

pátek, 13. září 2019, 18:00

Olomoucí se o víkendu bude linout vůně guláše, burčáku a dobrot z Afriky. Na malé i velké čeká spousta zábavy.

Olomoucké letní kino už nikdy nebude jako dřív, bude se demolovat...

čtvrtek, 12. září 2019, 17:24

Letní kino přijde o svou dominantu - není jiná možnost, než demolice dřevěné konstrukce, která slouží jako střecha nad plátnem.

VIDEO: Zámek v Čechách pod Kosířem může vyhrát v anketě Památka roku...

čtvrtek, 12. září 2019, 09:00

O vítězství v anketě Památka roku 2019 – Opera Historica usiluje také zástupce Olomouckého kraje. Je jím zámek v Čechách pod...

Emily-Joy Smith, sólistka baletu, se probojovala do širší nominace na...

středa, 11. září 2019, 19:30

Herecká asociace vyhlásila nominace na Ceny Thálie 2019. Do širší nominace se probojovala sólistka baletu Moravského divadla...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.