Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na Žerotínově náměstí stojí opravená socha sv. Floriána

 
pátek, 17. července 2015, 10:54

Žerotínovo náměstí v centru Olomouce od včerejšího dne opět zdobí barokní socha svatého Floriána, kterou dělníci v únoru opatrně rozebrali a restaurátoři pak několik měsíců opravovali.

Socha byla v havarijním stavu a začala se rozpadat, nyní by se díky opravě měla obejít bez většího zásahu restaurátorů i více než dvě desítky let. Rekonstrukce sochy stála zhruba 400.000 korun.

Na opravě sochy svatého Floriána od února pracovali dva restaurátoři a přizváni byli také další odborníci, kteří se specializují na stavební práce a osazování schodů. Instalace sochy dnes partě dělníků zabrala několik hodin. "Po osazení sochy ještě musíme provést dokončovací práce, jako je například doplnění chybějících partií, které byly odlomeny," řekl akademický sochař a restaurátor René Tikal. 

Odborníci také zaplní spáry a udělají závěrečnou konzervaci barokní sochy. "Na závěr upravíme dlažbu v okolí, kterou jsme narušili při stavbě základu sochy," uvedl Tikal. Pokud se bude o opravenou sochu řádně pečovat, tak další velký zásah restaurátorů bude podle Tikala nutný klidně až za 20 či 25 let.

Svatý Florián byl v únoru převezen do 26 kilometrů vzdáleného Vilémova. Restaurátoři sochu očistili a zpevnili a poté opravili injektáží praskliny na jejím povrchu. Na místě, odkud socha pochází, odborníci vykopali nový základ, na který usadili řady schodišťových stupňů do tvaru osmihranu. Po rozebrání a očištění se totiž ukázalo, že některé části jsou z odlišného pískovce a nenavazují na sebe tak, jak by měly.

Socha svatého Floriána, která je součástí turistické trasy po významných památkách Olomouce, byla opravena naposledy v 80. letech minulého století. Pochází z roku 1725, kdy ji vytvořil barokní sochař Jan Jiří Schauberger. Socha má chránit centrum města před požáry. Autorem schodiště a podstavce je olomoucký kameník Václav Render, který je podepsán pod stavbou sloupu Nejsvětější Trojice a několika kašen.

Zdroj: ČTK

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Recenze: V Ant-manovi tvůrci dokonale skloubili komedii s akční podívanou

pátek, 17. července 2015, 08:57

Vzpomínáte na úžasný svět seriálu Křeček v noční košili, kde bylo hlavním motivem zmenšování hlavních představitelů i...

Recenze: Domácí péče není hloupá zábava, nutí k zamyšlení

středa, 15. července 2015, 11:09

Nikdy mě nenapadlo, jak těžkou práci dokážou lidé dělat, aniž je za ni někdo pochválí a navíc tak mizerně finančně...

Fort v Křelově se promění v muzeum kinematografie

úterý, 14. července 2015, 15:48

Fortová pevnost v Křelově, která byla součástí unikátního opevnění Olomouce, se od srpna promění v muzeum...