úterý 6. června 2023 Norbert

Zoo na Svatém Kopečku otevřela novou část safari, zaměřená je na Afriku

Návštěvníci zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce se ode dneška mohou projet vláčkem mezi stádem volně pobíhajících oryxů jihoafrických a žiraf Rothschildových. Zoo zprovoznila další část safari zaměřenou na Afriku, jejíž vybudování stálo téměř dva miliony korun.

"Při tvorbě návrhů bylo pro architekty nejdůležitější, aby stavba působila přirozeně a lidem se otevřel na zvířata co nejméně rušený vhled nejen z vláčku," řekl novinářům ředitel svatokopecké zoo Radomír Habáň, podle kterého bylo pamatováno také na pěší návštěvníky. "Pro ně je pohled na oryxy otevřen z vyhlídky vybudované v blízkosti vyhlídkové věze," dodal.

Nově otevřená africká část postupně budované safari je v centrální části zoo u pavilonu žiraf. Ve výběhu je skupina zhruba tří desítek přímorožců a v areálu vznikl travnatý výběh pro žirafy.

Zoo zprovoznila první z pěti etap safari zaměřenou na region Euroasie v roce 2013. O safari je od té doby velký zájem. Loni se vláčkem po její euroasijské části projelo 50.000 lidí.

Zbývající části safari by měla zoo postavit v následujících třech letech. "Budeme pokračovat americkou částí, kde bude vlčí safari, následovat bude australská safari a pak arktická část," řekl Habáň. Celá trasa safari bude po dokončení měřit zhruba pět kilometrů.

V posledních letech se svatokopecká zoo snaží zatraktivnit nabídku, aby uspěla ve stále tvrdší konkurenci ostatních zahrad. Například předloni dokončila nový výběh pro vzácné levharty mandžuské. Areál má podobu jeskyně s vyhlídkovou terasou.

"Otevření druhé z celkem pěti plánovaných části safari udělala zoologická zahrada další důležitý krok na cestě k většímu propojení světa zvířat a lidí. Tento směr, kterým se zoo při své postupné modernizaci vydala, je na první pohled patrný a v konkurenci ostatních zoologických zahrad zcela nezbytný," řekl k otevření další části safari primátor Antonín Staněk.

Návštěvnost zoo na Svatém Kopečku loni po předchozím poklesu vzrostla. Jejími branami v roce 2014 prošlo 356.909 návštěvníků, což je bezmála o 36.000 lidí více než o rok dřív.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.