Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přerovská knihovna slaví 100. výročí. V galerii se chystá rozsáhlá výstava

 
středa, 9. října 2019, 22:00

Stoleté historii přerovské knihovny bude od příštího týdne věnována rozsáhlá výstava v Galerii města Přerova. Expozice návštěvníkům nabídne dobové rekvizity, archivní tisky, bibliografické tisky či jako raritu ukázku nejmenších knih, které se vejdou do dlaně. Kromě 100. výročí knihovny expozice zmapuje i vývoj knihovnictví na Přerovsku. K vidění bude na Horním náměstí od 17. října do 17. listopadu, řekla vedoucí galerie Lada Galová.

„Na výstavě si budou moci návštěvníci prohlédnout například dobové kroniky, staré katalogizační skříňky s původními knižními lístky nebo nejstarší a nejvzácnější bibliofilské tisky, které přerovská knihovna vlastní ve svém rozsáhlém fondu," uvedl ředitel Městské knihovny v Přerově Pavel Cimbálník.

Přerovská knihovna nyní spravuje tři pobočky ve městě - v ulicích Trávník, Velká Dlážka a na sídlišti v Předmostí. Ředitel Pavel Cimbálník řekl, že loni knihovna registrovala 6243 čtenářů, což je pětina obyvatel města.

K vidění bude také největší a nejtěžší přírůstkový seznam knih nebo naopak nejmenší básnické sbírky, které se vejdou do dlaně. „Za kuriozitu výstavy budou nejspíš platit nejrůznější záložky, které čtenáři často v knihách zapomínají," doplnil ředitel knihovny.

Podle vedoucí galerie se návštěvníci budou moci na výstavě seznámit také se samotnou historii knihovnictví ve městě. „Informační panely k expozici s příznačným názvem 100 let knihovny v Přerově nabídnou nejstarší historii, ohlédnutí za pobočkami, připomenou sídelní budovy nebo zajímavé archiválie, fotografie, plakáty, zmapují aktivity nad rámec půjčování, změny knihovnictví po vzniku moderních technologií nebo současnou nabídku," uvedla vedoucí galerie.

Vznik přerovské knihovny se pojí k datu 1. února 1919, kdy se prvním knihovníkem ve městě stal Leopold Calábek. Knihovna byla v listopadu poté přemístěna do Městského domu a v únoru 1920 poprvé otevřena veřejnosti. Tehdy evidovala 867 čtenářů, kteří si vypůjčili 18.940 knih. V 60. letech minulého století se přemístila do prostor někdejší vily na Žerotínově náměstí, kde sídlí dodnes. Prostory prvorepublikové vily však již dlouhodobě jsou pro knihovnu nevyhovující a to i kvůli tisícům nových knižních svazků, které tu během půl století přibyly. Město stále hledá nové prostory.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Prerov.eu

Kam dál?

RECENZE: Jak je důležité míti Filipa je povedená komedie plná...

středa, 9. října 2019, 19:00

Olomoucký kabaretní soubor Nabalkoně již od minulého roku hraje klasickou konverzační komedii Oscara Wildea Jak je důležité míti...

PROGRAM: Podívejte se na program letošních vánočních trhů. Stromeček...

pondělí, 7. října 2019, 10:10

Vánoční trhy v centru Olomouce letos začnou 22. listopadu, kdy se také rozsvítí slavnostně vánoční stromeček. Program vánočních...

Divadlo na cucky uvádí první premiéru letošní sezóny. Jde o pohádku...

sobota, 5. října 2019, 18:00

Olomoucké Divadlo na cucky uvádí první premiéru své sezony, pohádku Tři oříšky. Jde o autorskou interpretaci známé pohádky o...

VÍKEND PODLE DRBNY: Navštivte podzimní Floru nebo přijďte podpořit...

pátek, 4. října 2019, 17:00

Tento víkend se určitě nudit nebudete. Čeká na Vás zápas v hokeji i ve futsalu, užít si můžete i podzimní atmosféru v areálu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.