Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Jak je důležité míti Filipa je povedená komedie plná nadsázky a sebeparodování

 
středa, 9. října 2019, 19:00

Olomoucký kabaretní soubor Nabalkoně již od minulého roku hraje klasickou konverzační komedii Oscara Wildea Jak je důležité míti Filipa. Představení v prostorách Divadla na Šantovce sklidilo zasloužený potlesk u diváků.

Nejcennější na této inscenaci je její originalita. Režisérka Markéta Zborníková pojala klasický text velmi moderně, v mnohém jej až parodovala, nicméně stále v duchu původního autora. Humor spočívá hlavně v situačních vtipech, popkulturních narážkách a literárních odkazech (například když záporačka hlavnímu hrdinovi nabízí čaj a on utrousí poznámku „Ne, děkuji, Maryšo“). Povedené byly také narážky na publikum, prostor divadla (postava z 19. století s igelitkou ze supermarketu) a hru samotnou. 

Skvělá také byla vypravěčka, která představení doprovázela vtipnými písněmi a komentáři, zatímco stála na jezdícím podstavci s klávesami. Všichni herci i přes občasné "zaškobrtávání" v textu hráli dobře a umně bavili publikum. Myslím, že i občasná afektovanost byla záměrem a součástí nadsázky.

Důmyslná byla také scénografie, kde na malém prostoru s velmi jednoduchými dekoracemi - bílou oponou, dvěma židlemi a jedním stolem - velmi zdatně odehráli celé představení. Nic tedy zbytečně neodvádělo divákovu pozornost a pokud ano, tak to byl záměr s cílem pobavit a překvapit diváka, například ruce za oponou podávající hercům rekvizity, nalévání vína a tak dále. 

Celé představení tedy staví na mírném sebeparodování, na zdravém nadhledu, na ironii a satiře. Tento přístup ke klasice je velmi sympatický a zvlášť, když z celé hry cítíte, že se tvůrci ani herci neberou příliš vážně. Myslím, že i Wilde by z tohoto aspektu měl radost. Pokud budete mít chuť se zasmát u originálně pojaté konverzační komedie, můžu tuto inscenaci jen doporučit.

Napsal Radek Ševčík | Foto Nabalkoně

Kam dál?

PROGRAM: Podívejte se na program letošních vánočních trhů. Stromeček...

pondělí, 7. října 2019, 10:10

Vánoční trhy v centru Olomouce letos začnou 22. listopadu, kdy se také rozsvítí slavnostně vánoční stromeček. Program vánočních...

Divadlo na cucky uvádí první premiéru letošní sezóny. Jde o pohádku...

sobota, 5. října 2019, 18:00

Olomoucké Divadlo na cucky uvádí první premiéru své sezony, pohádku Tři oříšky. Jde o autorskou interpretaci známé pohádky o...

VÍKEND PODLE DRBNY: Navštivte podzimní Floru nebo přijďte podpořit...

pátek, 4. října 2019, 17:00

Tento víkend se určitě nudit nebudete. Čeká na Vás zápas v hokeji i ve futsalu, užít si můžete i podzimní atmosféru v areálu...

Vlastivědné muzeum otevře výstavu k pětistému výročí olomouckého...

středa, 2. října 2019, 15:30

Vlastivědné muzeum v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu věnovanou 500. výročí první známé písemné zmínky o olomouckém orloji....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.