Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Právě opravované rozárium má být perlou Olomouce

 
čtvrtek, 30. července 2015, 14:36

Obyvatelé i návštěvníci Olomouce se příští rok budou moci procházet po opraveném rozáriu nedaleko historického centra města. Stavební práce běží naplno a první fáze obnovy rozária skončí v prosinci letošního roku. Celkové náklady se blíží 29 milionům korun.

„Naší snahou je rehabilitovat architektonicky velmi významný prostor, který byl dosud poněkud opomíjený. Po obnově, jejíž součástí je také propojení s ulicí 17. listopadu, se rozárium stane nejen důstojným prostorem s reprezentativní sbírkou růží, ale také atraktivním městským parkem, který naváže na univerzitní areál Pevnost poznání a Korunní pevnůstku,“ řekl primátor Antonín Staněk.

Město má ambici proměnit rozárium v moderní městský park, jenž se stane nejen místem, kam si jdou lidé prohlédnout ojedinělou sbírku růží, ale také prostorem, kde chtějí aktivně strávit svůj čas. Po kompletní rekonstrukci zde budou herní plochy pro pétanque, louky pro pořádání pikniků i prostor pro grilování. Do rozária budou návštěvníci přicházet přes nový vstup a vše doplní drobné stavby jako např. dřevěná mola, pergoly, stínící plachty, lavičky, či herní prvky pro děti.

Aktuálně v rozáriu stavební firma pracuje na stavbě objektu, odkud budou návštěvníci do areálu nově vstupovat, instaluje v prostoru podzemní nádrže na zadržování dešťové vody pro zalévání a také zde běží práce na výstavbě nové infrastruktury, což je vodovod, kanalizace a elektřina,“ objasnil investiční náměstek Jaromír Czmero. V rámci první etapy projdou rekonstrukcí také umělá jezírka, betonové plochy a cesty. V květináčích pro růže vymění zahradníci zeminu, částečně obnoví i zeleň v areálu.

Stavební práce, spojené s první etapou obnovy rozária, utichnou za pět měsíců. „V prosinci by měla být ukončena první část, která probíhá podle návrhu architekta Zdeňka Sendlera,“ uvedl primátor Staněk. S příchodem jara tak budou návštěvníci moci obdivovat nový parkový prostor města s ojedinělou sbírkou růží, která je druhou největší kolekcí v zemi. „S realizací projektu nám pomáhají evropské dotace. Více než 24 milionů se podaří uhradit prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Morava,“ doplnil primátor.

Rozárium, součást botanické zahrady Výstaviště Flora Olomouc, vzniklo v letech 1970 - 1972 z iniciativy Rosa Klubu Českého zahrádkářského svazu na celkové ploše 3,5 hektaru. Jeho plánovaná obnova je rozdělena do tří etap. V dalších dvou fázích by tak v areálu mělo vzniknout zázemí rozária a kavárna s venkovním posezením.

Zdroj: olomouc.eu

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Recenze: Mission Impossible – Národ grázlů, aneb Ethan Hunt je pořád děsnej bourák

čtvrtek, 30. července 2015, 13:26

Agenti tajné organizace IMF (Impossible Mission Force), chránící rovnováhu ve světě, to nemají lehké, pořád se objevuje...

Hrady a zámky v Olomouckém kraji hlásí malou návštěvnost, na vině jsou letošní vedra

čtvrtek, 30. července 2015, 10:37

Tropické počasí v uplynulých dnech ubralo návštěvníky většině hradů a zámků v Olomouckém kraji. V porovnání s loňským...

Na podzim odstartuje nový ročník soutěže Look Bella, zavítá i do Olomouce

neděle, 26. července 2015, 09:12

Na podzim letošního roku propukne další ročník úspěšné soutěže krásy LOOK BELLA 2015. Tato prestižní soutěž krásy je...