středa 17. července 2024 Martina

Nebe nad Bouzovem je plné horkovzdušných balonů

Pestrobarevná podívaná se dnes časně ráno naskytla obyvatelům obcí v okolí Bouzova na Olomoucku. Nebe nad hlavou jim brázdily dvě desítky horkovzdušných balonů. Romantický pohled s bouzovským hradem v pozadí se naskytl také samotným pilotům. Na tradiční bouzovskou balonovou fiestu dorazili z celé země, ale i ze Slovenska.

Počasí jim dnes přálo. Na své cestě urazili vzduchoplavci dvě desítky kilometrů a hladce přistáli na louce nedaleko Jevíčka. Někteří z nich měkké přistání zapili šampaňským.

"Vzdušnou čarou jsme letěli od Bouzova, Chornici až k Jevíčku. Vystoupali jsme do výšky 700 metrů, rychlost jsme měli ve výšce 33 až 37 kilometrů. Bylo to pohodové, vítr nefoukal. Posádka mě nezlobila, byl to krásný ranní let," pochvaloval si po přistání jeden z pilotů a zároveň organizátor fiesty Svatopluk Kuča. "Bylo to luxusní, přistání ani nedrclo," ocenil jeden z pasažérů po výstupu z balonového koše. Společně se svou ženou přitom jako "prvoletec" musel absolvovat křest, jehož součástí je i zapálení vlasů a polévání šampaňským.

Z ptačí perspektivy společně s nimi obdivovali kopcovitou krajinu kolem Bouzova lidé z dalších 21 balonů. Piloti, kteří ve vzduchu zastávají role meteorologů i plynařů, si okolí Bouzova nemohou vynachválit. Netrápí je ani to, že při startu dopředu moc netuší, kde přistanou. "Jsme tady poprvé, je to tady nejkrásnější," liboval si ráno na louce u hradu při hromadném startu balonů další z letců, který na akci dorazil ze Žiliny.

Startu tradičně předcházel briefing s potřebnými informacemi od meteorologů. Pro jistotu organizátoři účastníkům pustili i odstrašující video z minulého měsíce zachycující hromadný start balonů v Británii. Ve větru tam jeden z nich nekontrolovatelně táhl koš i s posádkou a nakonec i samotné auto, u kterého byl balon špatně přikotven. "Tak takhle by to vypadat nemělo," podotkl lakonicky "letový ředitel" Petr Kubíček.

Podobného zážitku byli účastníci ušetřeni. Během startu si balon vzorně přikotvili a pak už jen následovali balon s barvami filipínské vlajky, který vzlétl jako první. Stíhali jej po celou dobu. Jeho posádka totiž nastražila pro ostatní na zemi kříž, kteří se snažili vzduchoplavci speciálními stuhami z nebe co nejblíže zasáhnout. Kvůli "honu na lišku" mnohé balony nad Chornicí podnikaly vzdušné manévry.

Balonová fiesta nad Bouzovem má dlouholetou tradici, každoročně si ji nenechá ujít až 10.000 lidí. Co do počtu balonů jde o jednu z největších akcí v republice. Vzduchoplavce nad hlavami budou moci lidé obdivovat také v sobotu.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.