Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Recenze: Z filmového Krejčíře mrazí, Gangster Ka je syrovým obrazem pražského podsvětí

 
čtvrtek, 10. září 2015, 11:10

Už pár let vídáme v novinových titulcích jeho jméno, ve filmu však Radovana Krejčíře zastupuje postava Radima Kraviece v podání Hynka Čermáka. Jak se podařil natočit film o jednom z největších gangsterů v českých dějinách? A víte vůbec, v čem všem měl Radovan Krejčíř prsty? Film Gangster Ka vám (možná) na tuto otázku dá odpověď.

Když se Jan Pachl, scénárista a režisér v jedné osobě, rozhodl spolupracovat s Jaroslavem Kmentou, novinářem, který se kauzou Krejčíř dlouhodobě zabývá, možná ani nevěděl, jak spletitou síť musí napřed rozplést, aby se divákovi z výsledku nezatočila hlava. Povedlo se mu, i když nutno říci, že pokud jde divák na film Gangster Ka nepolíben informacemi o příběhu Radovana Krejčíře a nezná základní postavy, o kterých se denodenně něco utrousí v novinách, možná bude první půlhodinu ztracen. A ano, možná nepochytí úplně všechny návaznosti jednání Radovana Krejčíře. Ale nevadí to, Gangster Ka je totiž především koncertem jednoho herce - Hynka Čermáka.

Hynek Čermák se kdysi v osobním životě tak trochu na ostří nože a jednou nohou v českém podsvětí pohyboval. Jako tělesný strážce denodenně vystavoval krk a chránil tak politiky i jiné "osobnosti", o kterých možná ani neměl valné mínění. Práci bodyguarda ale pověšil na hřebík s narozením potomků, jak sám řekl pro magazín Reportér: "Člověk nemá čas na to, aby se celý život bál." Na roli Radovana Krejčíře však v českých luzích a hájích nemohl Jan Pachl najít lepšího a hlavně zkušenejšího herce, než je právě Hynek Čermák.

Čermákovi se však nedá upřít zapálení, s kterým Káčko (jak se ve filmu Radimovi Kraviecovi aka Radovanovi Krejčířovi říkalo) na plátně hraje. Sám přiznal, že i po dokončení natáčení z něj čas od času role vyleze a on nereaguje jako Hynek Čermák, ale jako Radovan Krejčíř. Nejeden moment rozehraje na plátně herecký koncert, a můžete si jen domýšlet, jak moc se tímto projevem přiblížil postavě skutečného Radovana Krejčíře.

Samotná atmosféra celého filmu je tak hutná, že by se dala krájet. Pokud něco Jan Pachl umí, tak pracovat právě na dojmu a vyznění každé scény ve filmu. Když Káčko ve filmu říká své novopečené ženě Sandře na balkónu na Seychelách, že ji zabije, pokud se s ním rozvede, přeběhne divákovi velmi nepříjemný mráz po zádech.

Připravte se, že Gangster Ka není procházka růžovou zahradou a po zkouknutí filmu rozhodně nebudete mít úsměv od ucha k uchu. Přesto je to velký počin české kinematografie, který vám ještě dlouho uvízne v paměti.

Olomoucká Drbna hodnotí: 90%

Na film můžete zajít do Premiere Cinemas v Šantovce, program naleznete zde.

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama
 
 

Kam dál?

V pátek se uskuteční v prostorách kina Central už sedmý PechaKucha Night

středa, 9. září 2015, 11:14

Osvědčený formát 20x20 se po roce vrací do výjimečných prostor bývalého kina Central. Desítku prezentujících spojuje...

Třetí divadelní sezóna Divadla na Šantovce startuje, přijede Richard Krajčo i Vilma Cibulková

úterý, 8. září 2015, 10:00

Divadlo na Šantovce vstupuje do nové, již třetí sezóny ve velkém stylu. Dramaturgie pečlivě připravila reportoár, kde...

Dny evropského dědictví jsou tady, v Olomouci se zpřístupní 84 objektů

pondělí, 7. září 2015, 16:02

Rekordním počtem zpřístupněných památek se letos připojí krajské město Olomouc k letošním Dnům evropského dědictví....