Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Recenze: Stát na vrcholu Everestu je fajn, nejdůležitejší je ale dostat se dolů...

 
čtvrtek, 24. září 2015, 10:00

Everest - hora, která si určuje svoje pravidla. Ale také hora, jejíž vrchol táhne jako magnet nadšené horolezce, kteří mají jediný cíl - stanout na vrcholu světa. Jaký je film Baltasara Kormákura, který mapuje skutečný příběh Roba Halla a Scotta Fishera, jejichž pouť s dalšími horolezci znamenala jednu z největších katastrof v dějinách výstupu na Everest?

Ujasněme si fakta - režisér Baltasar Kormákur se rozhodl natočit tragický příběh, který se odehrál v roce 1996 na nejvyšší hoře světa. Tehdy došlo ke sledu několika tragických události, které vedly ke smrti osmi horolezců. Tato tragédie byla považována za největší až do doby, kdy na Everestu v roce 2014 zavalila lavina šestnáct nepálských šerpů.

Film mapuje příběh Roba Halla, který vlastnil společnost Adventure Consultants zabývající se komerčními výstupy na Mount Everest. K výstupu si Hallova skupina vybrala 10. květen, kdy mělo být počasí na Mount Everestu nejstabilnější. Společně s Hallovou skupinou vyrazili k vrcholu i klienti Scotta Fishera, který vlastnil společnost Mountain Madness. I přes stabilní počasí na začátku výstupu se během cesty k vrcholu přihnala silná bouře, ve které byl sestup obtížný i pro Roba Halla, zkušeného horolezce. Pro jeho klienty to bylo učiněné peklo, ve kterém někteří z nich zůstali...

Hlavní devizou filmu však není tklivý příběh o osudu horolezců, ale úžasný vizuál, se kterým tvůrci celou dobu pracují. Kamera krouží nad hlavami horolezců a zachycuje úžasná panoramata Mount Everestu a hor kolem, až se tají dech. Pokud je v drtivé většině filmů 3D jen na to, aby z lidí vytřískal více peněz, tady naopak doporučuji sáhnout pro nějakou tu padesátikorunu navíc a užít si film ve 3D - tady totiž má smysl. Pokud k vizuálu připočtete i bezkonkurenční soundtrack, který střídá klidné pasáže s opravdu nervydrásajícími melodiemi při vypjatých scénách, máte zážitek v kině zaručen.

Everest je doslova "natřískán" velkými jmény. Největší prostor dostal představitel Roba Halla, Jason Clarke, který potvrzuje, že jeho hlavní role v pokračování Planety Opic nebyl jen jeden kvalitní herecký výkon. I vedlejší role však obsahují zvučná jména. Robovu manželku si zahrála Keira Knightley, Scotta Fishera z konkurenční společnosti zase Jake Gyllenhaal. Josh Brolin dostal ve filmu také mnoho prostoru a jeho postava zámožného a zkušeného klienta Becka Weatherse zahýbe několikrát ve filmu divákovými emocemi.

Jediné, co bych jinak velmi zdařilému vysokohorskému dramatu vytknul, je nemožnost ztotožnit se s postavami. Je sice hezké, že režisér do filmu obsadil mnoho hvězd, každý z nich ale dostává tak málo prostoru (možná kromě Clarka), že není možné se jim dostat pod kůži. A když se poté postavy navlečou do veškerého vybavení, buďte ve střehu, protože pokud nepochytíte, kdo má jakou barvu bundy, pravděpodobně v druhé části filmu ani nebudete vědět, kdo zrovna padá do hlubin průrvy.

I přes tuto maličkost vás Everest svou epičností přiková do křesla a vyplivne vás za dvě hodiny jako zmuchlané klubíčko emocí, se kterými se budete vyrovnávat ještě pár hodin po filmu.

Olomoucká Drbna hodnotí: 90%

Na film jsme zašli do olomouckého Premiere Cinemas, program najdete zde.

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama
 
 

Kam dál?

Divadlo na cucky uvede první letošní premiéru, diváky přenese do knihy My děti ze stanice ZOO

pondělí, 21. září 2015, 14:05

První premiéra v nové sezóně a hned nepřehlédnutelný titul. Jan Plíhal připravil společně s tvůrčím kolektivem Divadla...

Tip Olomoucké Drbny na páteční večer: Red Bull Party v Buddy's clubu

pátek, 18. září 2015, 15:29

Olomoucká Drbna v pátek vyráží na tah! Tentokrát si vybrala dvoudenní akci s názvem Red Bull party v olomouckém bar &...

Víkend láká na čtvrtmaraton i kuchařské dílničky pro děti

pátek, 18. září 2015, 10:15

Ještě nevíte, co budete dělat o víkendu, ať už s rodinou, či bez ní? Tak to možná vyzkoušíte jeden z tipů Olomoucké...