Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Olomoucká premiéra filmu Gravitation nabídne příběhy sportovců popírající zemskou přitažlivost

 
sobota, 17. října 2015, 14:59

Freeride motocross, BMX, street workout, freerunning, parašutismus, stunt riding, snow, skate, wakeboarding – převážně nová sportovní odvětví, která si však rychle získávají na oblibě a navíc se v nich Čechům pořádně daří. Právě spojení sportů dělá z Gravitation český i světový unikát. Devadesátiminutový dokument vypráví příběhy mistrů světa, držitelů světových rekordů, ale hlavně lidí, kteří si jdou za svým snem. Na velkém plátně dokument představí tvůrci Petr Špetla a Denisa Gumbírová. Premiéra snímek čeká 7. listopadu v kině Metropol v Olomouci.

Film se natáčel poslední dva roky po celé České republice a potažmo světě, protože obsahuje záběry od Spojených států po Čínu. Kreativní základna ale sídlí v Olomouci, proto zde bude mít film i premiéru. A to 7. listopadu v 19 hodin v kině Metropol; za účasti sportovců, tvůrců a se společnou diskuzí po promítání. Lístky jdou do předprodeje v pátek 2. října. 

Ústředním tématem filmu je totiž překonávání gravitace – síly, která táhne člověka k zemi fyzicky, ale i psychicky ve formě strachu a předsudků. Každý z devíti sportovců má vlastní návod, jak s ní bojovat a dohromady tak film působí jako neředěná dávka motivace. Nápad spojit myšlenky a názory sportovců pod jednu hlavičku se zrodil před třemi lety. „Natáčel jsem sportovní videa a viděl jsem, jaký mají úspěch u diváků na youtube. Zároveň jsem se potkával každý týden s jiným sportovcem, poslouchal ho a začal toužit potom dát jejich názory dohromady,“  vzpomíná na prvotní impuls tvůrce Petr Špetla.

Oslovil sportovce, se kterými už spolupracoval, jako freerunery Jima Dohnala a Tomáše Zonygu, jezdce freestyle BMX Michaela Berana, propagátory street workoutu rappera Revoltu a Adama Raw nebo Ferdu mravence extrémních sportů Jana Kaňůrka. S dalšími se seznámil až díky natáčení samotného filmu – jako se stuntriderem Martinem Krátkým, vítězem X-Games ve freeride motocrossu Liborem Podmolem a vítězem světového poháru parašutistou Jakubem Pavlíčkem. Při jejich výběru hrál hlavní roli příběh. „Máme tam kluka, který v podstatě přežil vlastní smrt. Skočil trik, spadnul na hlavu a zlomil si vaz. Podle doktorů měl šanci na přežití jedna ku tisíci. Pak kluka, kterého ve škole šikanovali. Revolta s Adamem Raw zase dokázali udělat z něčeho, co mohl dělat prakticky každý, trend, a tak dále. Každý má své místo v příběhu,“  nechává nahlédnout do klíčových událostí dokumentu Špetla, kameraman, režisér a producent v jednom.

Po portfoliu sportovců rozšířil Špetla také tým tvůrců – o skladatele Karla Antonína, kameramana Patrika Semlbaura z Grip Tv a režisérku a střihačku Denisu Gumbírovou, která měla jako novinářka praxi v kladení otázek: „Při natáčení rozhovorů jsem kladla důraz na to, aby sdělení filmu bylo univerzálním poselstvím o cestě za štěstím a sport byl jenom působivá líbivá kulisa a mohli si ho tak užít i lidi, kteří nejsou vyložení sportovní nadšenci. Jestli to tak opravdu vyzní, už musí posoudit diváci.“

V příštím roce pak plánují tvůrci projekce po celém území ČR a speciálně na základních školách a dětských domovech: „Víme, že tam je motivace a i kdyby se nám povedlo přimět jen jedno dítě, aby si našlo svůj sen a šlo za ním, bude to za to stát,“  doplnila Gumbírová.

Tisková zpráva
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Tip na páteční večer: Ballantine's Brasil Week v Buddy's clubu

čtvrtek, 15. října 2015, 14:16

Studenti a všichni, kdo v páteční večer ještě nemáte jasný program! Olomoucká Drbna má pro vás tip, jak ho ideálně...

Pojmenujte olomoucký vánoční strom, nejlepší název bude oceněn cenou od primátora

úterý, 13. října 2015, 09:12

Stromovous, Světluška, Radovánek, Jiskřička, Jehlička, Mašlička a Rolnička, Snílek a Lucinka – jména, kterými se...

Premiere Cinemas zve na filmovou noc, nabídne Marťana, Jurský svět i Everest

sobota, 10. října 2015, 16:26

V pátek 16. října můžete zažít jedinečný filmový maraton, který si pro návštěvníky připravilo olomoucké multikino...