Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

RECENZE: Ztraceni v Mnichově vám vytřou zrak, v dobrém slova smyslu

 
sobota, 31. října 2015, 12:19

Po Knoflíkářch, Samotářích a Příbězích obyčejného šílenství natočil Petr Zelenka další unikátní film. Je jen škoda, že na něj lidé do kina nechodí.

Letos jsme svědky úrody kvalitních českých filmů, ať už se jedná o Domácí péči, Gangstera Ka či nejnovější dílo režiséra Petra Zelenky. Ten si vzal těžký úkol – ukázat nám, že jsme příliš zaslepení výkladem historie, který do nás nalila základní škola, kde se o Mnichovské smlouvě, podepsané v roce 1938 mezi Hitlerem a dalšími mocnostmi, hovoří jako o zradě spojenců. Tenkrát nás obětovali v dobré víře, že tím odvrátí blížící se válku. Jenže Zelenka ve svém filmu upozorňuje, že postoupení Sudet bylo jediným možným řešením, kterého si byl prezident Beneš vědom, a měli bychom jej za tento diplomatický tah ocenit. Od té doby má v sobě Český národ komplex ublíženého dítěte  a neustále brečí a stěžuje si. Aniž by vzal osud do svých rukou a bil se za svá práva. Jenže z pohledu Francie a Velké Británie jsme tenkrát byli jen malou bezvýznamnou zemí, proto jim není potřeba nic vyčítat.

Film Ztraceni v Mnichově zachycuje na příběhu mluvícího papouška mnohdy nepříjemná fakta, která se divákům nebudou líbit, otevírají však oči. Chvílemi nebudete věřit tomu, co se na plátně děje a bravurnost Zelenkova humoru pochopíte až cestou domů, což bylo účelem tvůrců. Hlavním posláním filmu je připomenout nám, že nic není tak jednoznačné, jak na první pohled vypadá. Zejména v dnešní době, kdy se na nás valí mraky dezinformací a skutečnost může být naprosto jiná.

Proto nedejte na žebříčky návštěvnosti a vyrazte na film, který dost možná získá Českého lva, přitom bez adekvátní divácké odezvy, a to by byla velká škoda. Nečeká vás sice salva smíchu, zato vám Ztracení v Mnichově rozšíří obzory v pohledu na naši tradiční českou malost.

Olomoucká Drbna hodnotí: 92 %

Na film můžete zajít například do Premiere Cinemas, program najdete zde.

Napsal(a) David Superata
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama
 
 

Kam dál?

Tip na páteční večer: Halloween party v Buddy's s drinky jako Walking dead nebo Pach krve

pátek, 30. října 2015, 14:43

Pokud si stále lámete hlavu, co podniknout v sobotu večer, mám pro vás tip na stylovou halloweenskou party v samém...

Neředínské letecké muzeum se stěhuje pryč z Olomouce

pátek, 30. října 2015, 10:22

Od přístí sezóny budou muset cestovat fanoušci letectví za leteckým muzeem mimo Olomouc. Provozovatelé současného...

V sobotu se Pevnost poznání změní na pevnost duchů, rodiny s dětmi čeká bohatý program

čtvrtek, 29. října 2015, 11:02

V sobotu 31. října se od odpoledne až do pozního večera promění olomoucká Pevnost poznání na pevnost plnou duchů,...