Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Recenze: Finále Hunger Games není jen jednotvárná řežba, můžete v něm vidět obraz doby

 
neděle, 22. listopadu 2015, 11:00

Poslední díl trilogie Hunger Games přináší poselství, které nám připomíná, že nic není takové, jak se na první pohled zdá. A v dnešní době to platí dvojnásob.

Třetí díl nám tvůrci filmu naservírovali rozdělený na dvě části, v té první se Katniss Everdeenová stane vůdčí tváří povstání a je donucena točit propagandistické reklamy určené k náboru rebelů, v druhé části se už konečně pustí do boje, i když kamery ji při tom stále pronásledují. Katniss to nemá lehké, kromě boje za rebely prožívá vnitřní souboj s láskou ke dvěma mužům. Navíc její parťák Peeta Mellark blouzní na pokraji šílenství a je tak své milované Katniss nebezpečný, protože ji chce zabít. Celé dohromady to tedy dává celkem slušnou zápletku. Nezbývá než bojovat.

Obrana hlavního města říše Panem se hroutí, prezident Snow se ale nevzdává a ještě přidává na krutosti. V této chvíli se může zdát, že rebelové jsou ti špatní, protože stupňují strach ze změny pořádků starého světa, kde třináct krajů sloužilo tomu jednomu a všichni zde žili v míru. Pro obyvatele Kapitolu jsou Katniss a její rebelové takovou teroristickou organizací, jež je chce zničit. Vždyť nepatří do jejich bohatého světa. Ono opravdu záleží na úhlu pohledu, pokud se narodíte v otroctví, vnímáte své vykořisťovatele jako nepřítele, naopak strach z poddaných vede k pohrdání k životům poddaných ze strany diktátora. Kdo má v tomto případě pravdu? Dalo by se říct, že silnější, a proto jdeme do boje.

Nečekejte žádné dlouhé dialogy, pokud máte ve filmech rádi apokalyptické scény a ruiny, budete si libovat, zejména při rozbořených kulisách panelákové výstavby, které byly natočené v Berlíně. Spektakulární hon na prezidenta Snowa v podání Katniss a jejího komanda rebelů hodně bolí a bude stát i nějaké ty životy. Závěrečná scéna patří k nejkrutějším, co jsem za posledních několik let viděl, protože v ní trpí nevinní, dalo by se říct uprchlíci. Nesmyslné kruté hladové hry musí nadobro skončit a tvůrci filmové ságy se s tímto počinem vypořádali nadmíru dobře. Kterého ze svých milovaných si nakonec Katniss vybere? Na tom až tak úplně nezáleží, protože má ráda oba.

     
Olomoucká Drbna hodnotí: 80 %

Na film můžete zajít třeba do olomouckého Premiere Cinemas, program najdete zde.

Napsal(a) David Superata
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Do Olomouce se chystá Janek Ledecký, v kině Metropol započne svoje vánoční turné

pátek, 20. listopadu 2015, 12:20

Klasické vánoční písničky, ale i hity jako Budu všechno, co si budeš přát, Proklínám nebo Pěkná, pěkná, pěkná. To je...

Během nightshoppingu v Šantovce se uskuteční také velké setkání cosplayerů

čtvrtek, 19. listopadu 2015, 13:32

20. listopadu 2015 se uskuteční v obchodní galerii Šantovka od 18:00 do 21:00 v rámci prodloužené otevírací doby a...

Jaké to je, být olomouckým bezdomovcem? Vyzkoušet si to můžete už dnes

čtvrtek, 19. listopadu 2015, 11:10

"Noc venku" je již tradiční podzimní setkání pod širým nebem, na kterém můžou návštěvníci podpořit spoluobčany bez...