pondělí 6. února 2023 Vanda

Nejkrásnější vánoční pohádky? V anketě jste vybrali S čerty nejsou žerty a Tři oříšky pro Popelku

Žádné překvapení… Tak by se dala shrnout anketa o nejkrásnější českou vánoční pohádku, kterou jsme vyhlásili na Štědrý den. A vlastně se ani není čemu divit. S čerty nejsou žerty mají i po více než 30 letech neodolatelné kouzlo a jsem přesvědčen, že si mnozí z nás neumí Vánoce bez této pohádky představit.

Na zlaté pozici skončil skutečný klenot tuzemské kinematografie - S čerty nejsou žerty. Pro pekelníky s Karlem Heřmánkem v čele hlasovalo 42 procent čtenářů. S čerty nejsou žerty je absolutní klasika, kterou milují jak děti, tak i jejich rodiče… Mnoho nezapomenutelných momentů, parádní herecké výkony (Petr Nárožný!!!!), nádherná výprava a jedinečná atmosféra…

Popelka je zkrátka legenda, skončila v těsném závěsu za S čerty nejsou žerty. Občas se objeví názor, že nejlepší zpracování tohoto příběhu natočila v roce 1969 Vlasta Janečková (v hlavní roli s Evou Hruškovou), avšak většině se do srdcí zapsala verze právě Václava Vorlíčka. Myslím, že by se mnou souhlasili i diváci v zahraničí, u kterých Tři oříšky pro Popelku zabírají dodnes, což se dá říct jen o minimu českých filmů.

Tři oříšky pro Popelku a S čerty nejsou žerty měly v naší anketě obrovskou převahu. Třetí místo obsadil Anděl Páně, což může být pro leckoho překvapivé, protože Šíleně smutná princezna, Pyšná princezna či Obušku, z pytle ven jsou pohádky, na které mnozí diváci nedají dopustit. Anděl Páně Jiřího Stracha působil před deseti lety jako zjevení. Šeptanda dávala naději, že se jedná o nejlepší pohádku za dlouhé roky. A výsledek naší ankety, ve které hlasovalo téměř 200 čtenářů, dokazuje, že i po letech tento film s Ivanem Trojanem boduje.

Ať už ale naše anketa dopadla jakkoliv, pravdou je, že všechny nominované filmy budou ještě po dlouhá desetiletí naším národním pokladem. Pohádky měli čeští filmaři vždy v malíku...

 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.